PLC'de Ladder diyagramı mantığı

Arkadaşlar, Plc'yi öğrenmeye çalışıyorum. Çok yakında sınavlarımda başlayacak fakat ladder diyagramının mantığını anlayamıyorum. Teknik lise çıkışlı olmadığım için, kumanda devreleri temelimde yok. Fakat, bir süredir uğraştığım için; örneğin basit bir kesik çalıştırma devresini yapabiliyorum.
Bana nerden başlayabileceğimi ya da bu konuda temelden anlatıma başlayan kitapları yazabilir misiniz? Ayrıca, mantığını biliyor iseniz, anlalaşılır bir şekilde anlatın lütfen. Motor çalıştırma, ileri geri- set,reset vb. En temelden, olabilidğince yüksek seviyeye kadar mantığını anlatırsanız çok sevinirim.
Plc'de ladder yazılım mantığı öğrenilmeden hiçbir şey yapılmıyor. Bu sebeple, bir an önce öğrenmem lazım. Şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Otomatik kumandadan başlamanı tavsiye ederim.

Çok fazla zamanım yok. Ladder diyagramı ile ilgili bildiğin bir kitap var mı?

Kardeş Ladder diyagram dedğin şey. Büyük oranda Klasik kumandanın sanal ortama aktarılmış hali, yani fiziksel elemanlar ve bağlantılar yerine sanallarının kullanıldığı bir ortam.
O yüzden otomatik kumanda bilmeden PLC zor olur.
Otomatik kumandayı öğrenmek istemiyorsan STL (komut sistemi) ile programlamayı öğrenmeni tavsiye ederim.
Nette ararsan çeşitli PLC programlama kitapları var.

dersler menüsünden E.K.S yi seçin sağ tarafta görülecektir. Derslerin Tümünü Aç dediğinizde de görmeniz gerekir.

bir kaç düzenleme yaptım tekrar denermisiniz...

Son düzenleme:
Arkadaşlar, Plc'yi öğrenmeye çalışıyorum. Çok yakında sınavlarımda başlayacak fakat ladder diyagramının mantığını anlayamıyorum. Teknik lise çıkışlı olmadığım için, kumanda devreleri temelimde yok. Fakat, bir süredir uğraştığım için; örneğin basit bir kesik çalıştırma devresini yapabiliyorum.
Bana nerden başlayabileceğimi ya da bu konuda temelden anlatıma başlayan kitapları yazabilir misiniz? Ayrıca, mantığını biliyor iseniz, anlalaşılır bir şekilde anlatın lütfen. Motor çalıştırma, ileri geri- set,reset vb. En temelden, olabilidğince yüksek seviyeye kadar mantığını anlatırsanız çok sevinirim.
Plc'de ladder yazılım mantığı öğrenilmeden hiçbir şey yapılmıyor. Bu sebeple, bir an önce öğrenmem lazım. Şimdiden teşekkürler.
Klasik kumanda öğrenmek için aşağıdaki kendi hazırladığım ücretsiz klasik kumanda e-kitabını kullanabilirsin.
http://www.1amper.com/ekitap/Kumanda sistemleri(e-kitap).zip

PLC içinse ücretsiz birşeyler arıyorsan google megep yaz, megepin sitesinde plc ile ilgili pdfler mevcut.
PLC olarak ilk önce deltadan başlamanı tavsiye ederim. Deltanın programı ücretsiz ve türkçe kendi sitesinden indir kullan. WPLSOFT ve PMSOFT olabilir. PMSOFT'un simülatörü daha güzel elinde gerçek plc varmış gibi düşün. WPLSOFT'ta simülasyon yapabiliyorsun ama gerçek plc gibi plc üzerinde göremiyorsun. Yalnız PMSOFT ingilizce.

Hız önemli çabuk öğreneyim diyorsan imzamdaki sitedeki gerçek interaktif video anlatımlı e-kitapları incele.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri