PLC'de Encoder İle Devir Sayısı Ölçümü

öncelikle merhaba. bitirme ödevimin konusu olan plc'de encoder iler motor devir sayısı ölçümü hakkında acil yardıma ihtiyacım var. konu hakkında neredeyse hiç bir bilgiye sahip değilim. yardımlarınızı bekliyorum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
yardımcı olabilmek için aşağıdaki datalar lazım;
1-Ödev açıklaması "plc'de encoder iler motor devir sayısı ölçümü" şeklindemi?
2-Evet ise , motor asenkron veya senkron'mu olacak?

bu 2 soruyu cevapla devam edelim.

yardımcı olabilmek için aşağıdaki datalar lazım;
1-Ödev açıklaması "plc'de encoder iler motor devir sayısı ölçümü" şeklindemi?
2-Evet ise , motor asenkron veya senkron'mu olacak?

bu 2 soruyu cevapla devam edelim.

Motor devrinin encoder ile ölçümünde, Motorun Senkron yada Asenkron olması neyi değiştiriyor... Sanırım bilmediğim birşey var öğrenmek için soruyorum.

Teşekkürler:
konfigurasyon açısından gerekli.

1-
senkron motorlar:
set speed=actual speed şeklindedir, kayma olmaz.
stator endüktif, dc veya ac olabilir.
rotor ise sabit magnet veya dc voltaj ile oluşturulan manyetik alan olabilir.
Step motor hariç, %99 closed loop uygulaması ile çalışır.
(Senkron motor örnekleri= step motor, ac servo motor, dc servo motor v.b)
Özetle;
Eğer senkron motor kullanılacaksa, zaten motor devir ölçümü olduğundan,
ilave encoder,tacho,resolver,sensör v.b bir şey önermeyeceğiz.

2-
eğer uygulamada asenkron motor kullanılacaksa,
ilave olarak encoder,resolver,tacho,sensör v.b feedback sistemleri önereceğiz.

daha sonra , konfigurasyonun diğer adımlarını söyleyeceğim.

Teşekkürler:
konfigurasyon açısından gerekli.

1-
senkron motorlar:
set speed=actual speed şeklindedir, kayma olmaz.
stator endüktif, dc veya ac olabilir.
rotor ise sabit magnet veya dc voltaj ile oluşturulan manyetik alan olabilir.
Step motor hariç, %99 closed loop uygulaması ile çalışır.
(Senkron motor örnekleri= step motor, ac servo motor, dc servo motor v.b)
Özetle;
Eğer senkron motor kullanılacaksa, zaten motor devir ölçümü olduğundan,
ilave encoder,tacho,resolver,sensör v.b bir şey önermeyeceğiz.

2-
eğer uygulamada asenkron motor kullanılacaksa,
ilave olarak encoder,resolver,tacho,sensör v.b feedback sistemleri önereceğiz.

daha sonra , konfigurasyonun diğer adımlarını söyleyeceğim.
Değerli kardeşim adam Encoder ile devir ölçümünü nasıl yapılır diye soruyor. Sen neler anlatıyorsun (yada yapıştırıyorsun).
Yusufoguz23 kardeşim Öncelikle hızlı sayıcı girişi olan bir PLC (günümüzde hemen hepsinde var) ve encoderin olacak. Encoder devri ölçülecek motorun miline bağlanacak (mekanim bağlantı)... Sonra Encoder-PLC kablo bağlantısını yapıp PLC programı içinde hızlı sayıcıya dair programı oluşturacaksın. Eğer motor devrinin bir ekranda görmek istiyorsan, onun içinde; Uygun bir ekran ve programlama gerekecek..

Eğer 4096 pulse bir enkoder var ise:

Motorun bir turunda 4096 pulse üretir.

Eğer motor 3500 d/dk devir ile dönüyorsa

dakika da 14 336 000 pulse elde edersin bu da saniye de ortalama devir sabit olmak üzere 237568 pulse eder.

Bu da 237568 = 4096 * devir

237568/4096 = Saniye de 58 tur * 60 = 3500 devir/dk

En basit mantıkla bu şekilde bulunabilir. Bu hesaplamaya bir kaç parametre daha eklenmelidir. Bu da enkoderın single turn ya da multi turn olmasına göre değişir.

Bu konuda yardımcı olabilecek biri yok mu? bende encoder ile tur sayısı ölçümü yapacağım plc de.bilgi verirseniz çok sesvinirim.

Bu işi belirli marka bir PLC ile mi yapmak istiyorsunuz, yoksa genel bir soru mu? Bazı motion sistemlerinde bu bilgi zaten hazır sunulur. Hatta bazı haberleşme protokollerini kullanan (profibus, dnet gibi) encoderler içinde bu bilgi hazır vardır. Geri kalan sizin o bilgiyi oradan almanıza kalmış. Eğer yukarıdaki soruma cevap verirseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

Siemens S7-200 kullanacağım, sadece tur sayısını ölçmesi yeterli olacak benim için.teşekkürler.

Siemens S7-200 kullanacağım, sadece tur sayısını ölçmesi yeterli olacak benim için.teşekkürler.

Bir hızlı giriş kullanmanız gerekiyor. Incremental bir encoder kullandığınızı varsayıyorum. Encoderin Z ucunu (her turda bir kez çıkış verir) bu hızlı inputa girin. Program içerisinde bir saniyelik bir flip flop oluşturun. Bu flip flop ile hızlı girişi AND'leyerek bir sayıcıya girin. Artık program içinde yapacağınız işlem şu:
Flip flop 0 değerine düşünce sayıcı değerini okuyun ve bir yere kaydedin. Sayıcıyı resetleyip bir sonraki sayma işlemi için hazırlayın. Kaydettiğiniz sayıcı değerini 60 ile çarpın. Böylelikle dakikadaki devir sayısını bulmuş olursunuz. Bu 2 saniyede bir devir sayısını tazeler. Eğer daha hassas ölçüm yapmak isterseniz flip flop süresiyle oynayın. Mesela 2snlik bir flip flop oluşturursanız değeri 30 ile çarpacaksınız. Ama tazeleme süreniz de 4sn'ye çıkacaktır.

arkadaşlar öncelikle ilgilenip cevap yazan, yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim benim için çok değerli yorumlarınız. kusura bakmayın bir süredir internete bağlanamıyodum. plc modeli s7 1200 bunu belirtmemde fayda var sanırım. cevaplarınızdan sonra artık bazı konularda fikir sahibi oldum artık. bu arada Ertek68 evet ekranda da görüntülemem gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri