PLCde 8 ayrı uygulamayı 1arada Yapılabilirmi?

Cümleten Hayırlı günler ; Ben şuanda 8 uygulamalı plançete üzerinde PLC ile uygulamalar düşünüyorum diyelimki basit örnekler verecek olursan set ve reset işlemi ile yapılan sürekli çalışma,1 lambanın çalışması,ileri-geri/yıldızüçgen gibi uygulamaları TEK BİR PLC üzerinde Yapabilirmiyim Her Birinin Röle çıkışı ayrı olacak sonuçta yada benim anlamayıpta çözemediğim biryermi var Yoksa Her uygulamayı Lad Diyagramında tek tek programlayıp öylemi export edeceğiz PLC'ye ?? Aydınlatırsanız sevinirim?

Hm Anlaşıldı usta Ozaman Malum uygulama tahtası üzerinde giriş ve çıkışları sök tak yapcam mecbur

yapmak istediğiniz uygulama icin bir inputa anahtar bağlarsınız daha sonra bununla ilgili diğer inputları ve outputları bağlayarak programda ise 1 nolu input geldigi zaman set reset kısmı calısır
2 nolu input geldiğinde ise yıldız ücgen devresi ile ilgili program calışır şeklinde kapasitesi kadar ayrı program yazabilirsiniz

Nasıl yani gezer77 konuyu birazdaha açabilirmisiniz ? Yani bu inputları set reset kullanarak aynı PLc içerisinde yapmak mümkün diyosunuz Öylemi ?

Ben ayrı 8 tane uygulamadan oluşacak basit simülasyon tarzı devreleri yapacam

1-Trafik İkaz Lambası simülasyonu (Led ile gösterilecek)
2- y/ü devresinin şematik Hali
3- Soğutma Sistemleri (FAN motoru kullanarak)
4-Konveyör Bant (2Motor devir Yönü değişerek)
5-İleri - Geri Kontrol (Garaj Kapısı -Ledli Simülasyon)
6- Silo Mal Kontrolü
7-
8-
Daha Düşünmedim onları ben bunların Hepsini 1arada toplamak istiyorum sadece Numaratör 1-12 arası Buton var Bununla uygulamayı Tamamlamayı Düşünüyorum Bu devreleri Programda yaptığım zaman işlem tmam oluyor

tek bir plc ile giris cikis sayisinin yettigi kadar uygulamayi calistirabilirsin
onemli olan senin ihtiyacin olucak giris cikis sayisidir

şimdi sizin yapmanız gereken bu programlar için kullanmayı düşündüğünüz plc giriş çıkış adeti önemlidir.sizin elinizde mevcut plc markası vede kodunu söylerseniz beraberce yaparız sistemi burada birlikte
şimdi yıldız üçgen kontrol icin en az üc adet çıkıs gereklidir
silo kontrolu icin ise bir adet cıkış
yıldız ücgende start ve stop vede yaparsanız termik arıza olmak üzere üc giriş
silo kontrolde eger kullanırsanız start stop termık arıza vede sevıye salteri olmak üzere 4 adet giriş gerekmektedir
fakat burada start stoplar ortakta kullanılabilir bu durumda 3 adet giriş yeterlidir
birde yapacagınız işlemler icin dokunmatik ekran ilave ederseniz sistem dahada basitleşir siz elinizdeki malzemeleri paylaşınız beraberce yapalım burada

Olur Usta Beraberce yapmak daha mantıklı zaten devre bittiği zaman Fotoğraf ve videosunu burda paylaşacağım, Şimdi Yıldız üçgen için 3ad çıkış demişsinizde ben güç kısmını kullanmak istemiyorum o yüzden Termik kullanmıycam yani ,Silo Kontroldeyse start ve stop olacak(Sistem çalışsın sistem dursun gibi, Ama termik arızada ilave edebilirz ilerde duruma göre ona gerek yok şimdilik.Zaten DC24V motorda termiğe ne gerek var :) ).hmm Start Stopları ortak kullanmayı düşünüyorum Zaten Elimde Numerik Butonsal Görev gören (1-12ye kadar mevcut). Elimdeki PLC Siemens S7200 cpu 224xp Dc/DC (Ürün Kodunu Eve gidince yazacam akşam,Ve Em222 Dijital Çıkış Modülü mevcut) Onun Dışında Siemens Logo(6ED1052-1MD0o-OBA6/RC12-24)Bulunmakta(Ama haberleşme kablosu yok :( ) , Şuanda Maddiyat olarak durum müsait olmadığından operatör panel düşünmüyorum...
Malzeme Olarak :
Scharack 24vdc 12 Ad.Röle Mevcut ,
30 Ad.Kırmızı,Sarı,Yeşil 12V Ledler mevcut -1k direnç bağlayarak 24V'a çıkarcağım,(Trafik sinyalizasyonu)
Power switch (220VAC) 2ad
PLC çıkış Rölelerinin Bağlantısı için elemanlara bağlantı jakları .( 10ad.Kırmızı ve 10adSiyah)
4AD Fan motoru Soğutma Sistemi için (24VDC)
2AD.220VAC mini Fan 3w
2AD Bant Konveyörü için (24VDC motor) + 1Tanede Yedek
60 mt Kumanda kablosu yada (0.75 Kordon)
1den 9a kadar Start işlemi yapan ayrıca 2ad stop ve birde ana stop olan bi Numaratör Buton MEvcut Elimde )
Mini Ampermetre 24vDC- Yok ama Alacağım
Kumanda Panosunda çıkan orta boy 24VDClik LEDLER(20ad)
Kumanda panosundan çıkma STart - Stop Butonları (20ad)

Bazı uygulamalarda kumanda devresini çizerek atıyorumki güç biriminde bir motormu bağlı orada motor yerine Bir LED koyarak sistemi çalıştırmayı düşünüyorum örneğin (5-İleri - Geri Kontrol (Garaj Kapısı -Ledli Simülasyon)) burda Kumanda devresini çizeceğim garajın resminide baskı devreleri tarzı asetatlı siyah kalemlerle çizeceğim ve garaj kapısı açılırken yeşil Led (İleri), Kapanırken kırmızı Led(Geri) gibi yapmayı düşünüyorum
Onun dışında 220VAC malzeme ve kontaktör,KAKR,Termik vs. gibi ürünlerde Sorun yok Zaten kendimiz BABA,ABİ,Ben bu işleri yaptığımız için malzememiz stokta var.. Onun Dışında Ne lazımdır Aklıma gelmiyor proje için !

Yani Bir nevi burdaki Resimleri çizmemin sebebi Simülasyona benzerlik olması ledlerle güçlendirilmiş görsellik ve birazda Scada sistemine benzer bişey işte görsellik öyle olcak ilerleyen Zamanda Malzemelerin Altındaki Tahtanın boyutunu büyüteceğim..

Son düzenleme:
şimdi isterseniz şöyle başlayalım siz buradan ilk önce yıldız ücgenve silo seviye kumanda devresini paylasınız bende onun icin programını yazayım sizde yükleyin vede deneyiniz.böyle adım adım sistemi tamamlarız

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri