PLC yeni başlayanlar?

abdo22

Üye
PLC yeni başlayanlar için ilk olarak nerden başlanılacak, hangi programlama dilinin kullanılması bilgisayarda yüklü olması gereken programlar hangileri yardımcı olurmusunuz arkadaslar... (hi-graph önerirmisiniz?)

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
yeni başlamışsan hi-graph ağır olur bence s7-200 plc ve step7 ile ladder ile başlamalısın bu benim görüşüm

ladder programlama dili elektromekanik sistemlerdede kullanıldığı için biraz daha yaygın kullanılır ve daha basittir diye düşünüyorum.

cok tesekkürler arkadaslar

LAdder daha kolay ama basite kaçıyor eğer C, Pascal, Basic gibi diller biliyorsan yada görmüşsen Schneider PLC nin bu dille yazımı daha kolay diye duymuştum...

Arkadaşlar PLC'de Q0.0 çıkışı ile Q3.0 çıkışı arasında ne fark var bilenler var mı

Arkadaşlar PLC'de Q0.0 çıkışı ile Q3.0 çıkışı arasında ne fark var bilenler var mı

Hiçbir farkı yok sadece Q0.0 ilk çıkış grubu Q3.0 ikinci çıkış grubu eğerki plc röle çıkışlı ise farkılı voltaj röle ve pnomatikleri sürebilirsin.

elektrik le ilgili bir kişi ladder ile başlamalı ancak kişinin altyapısı bilgisayar ise stl ile başlaması daha kolay olur.

elektrik okuyarsan ladder ; bilgisiyar okuyarsan sfc ve kumanda teknikleri ile bol bol döküman.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri