PLC Yeni Başlayanlar için Tavsiye

shox

Katılımcı Üye
Merhabalar. Ben ilk defa PLC kullanmayı öğreneceğim. Nereden başlamalıyım neye dikkat etmeliyim Hangi probramı kullanmalıyım ve nereden indirebilirim??Birde bu tavsiye ettiğiniz programın var ise eğer simülatörüni rica edeceğim :):)

Birde işim gereği ücretsiz ve akşam öğrenim görebileceğim bir kurs varmı acaba bildiğiniz. Ben saat 08-16 arası çalışıyorum bu saatler dışında herhangi bir saat olabilir.

Biraz çokca soru oldu ama kusura bakmayın. Sabrınız ve cavabınız için şimdiden teşekkür ederim sağolun.

yokmu yol gösterecek bir klavuz kişi !!!!!!

özel mesaj ile yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim arkadaşalr.

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Özdisan sitesinde destek bölümünde otomasyon klasöründe FPWIN Gr programı senin işine yarayacaktır umarım.Bence buradan başla.

Merhaba arkadaşlar bende ilkkez başlıyorum banada bir yardımcı olurmusunuz sizlere zahmet

petek teknoloji sitesine girersen fatek plc proğram ve dökumanları bulabilrsin Petek Teknoloji

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Panasonic PLC öğrenmek isteyen arkadaşlar yazımı dikkatle okuyun,

1-Panasonic PLC,HMI,SERVO ve Özdisan ın satışını yaptığı diğer ürünlerin teknik döküman ve softwarelerinin tam sürümlerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

ftp://www.ozdisan.com/SAVIOR_OTOMASYON/

2-PLC simulasyon özelliği şu anda sadece FPWINGR editöründe mevcuttur.FPWINPRO editöründe yakın zamanda çıkmasını bekliyoruz.
3-FPWINGR editörü ile başlamak isteyen kişiler Savior firmasının satışını yaptığı Türkçe PLC kitabı ile başlangıç yapabilirler.
4-FPWINGR bildiğimiz normal ladder mantığı ile yazılır.
5-FPWINPRO IEC 61131-3 standartını destekleyen bir yazılımdır.Daha profosyonel kullanımlar için geliştirilmiştir.Projelerinize hazır fonksiyon blokları (PID,Analog,Pozisyon Cont.) ekleyebildiğiniz gibi bu şekilde sizlerde kendinize özel fonksiyon blokları ekleyebilirsiniz.
6-Panasonic in bütün plc modelleri her iki editörlede programlana bilir.
7-PLC,HMI,SERVO kabloları piyasadan temin edebileceğiniz veya sizlerin yapabileceği basit kablolardır.Özel programlama kablosu diye birşey panasonic in şu anki mevcut hiç bir serisnde yoktur.
8-Savior firması eğitim talebinde bulunan her bir kişiyi ,öğrenci ,teknisyen, fabrika elektrikcisi, otomasyoncu, diye ayırmadan ücretsiz olarak eğitimlerine çağırmaktadır.Sizler bu şekilde başvurular da bulunabilrsiniz.
9-Eğer belli bir aşama plc yazılımında ilerlemiş iseniz, gün içinde Savior firmasını arayarak takıldığınız veya merak ettiğiniz konular hakkında örnekleri ile beraber teknik destek alabiirsiniz.

Umarım bu kadar bilgi yeterlidir.

bende aynı durumda yım acaba nerden başlıyayım diyorum

Siemens ile ilgili dökümanlar bulmalısın...S7 200 ile başla

Merhaba

Panasonic PLC öğrenmek isteyen arkadaşlar yazımı dikkatle okuyun,

1-Panasonic PLC,HMI,SERVO ve Özdisan ın satışını yaptığı diğer ürünlerin teknik döküman ve softwarelerinin tam sürümlerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

ftp://www.ozdisan.com/SAVIOR_OTOMASYON/

2-PLC simulasyon özelliği şu anda sadece FPWINGR editöründe mevcuttur.FPWINPRO editöründe yakın zamanda çıkmasını bekliyoruz.
3-FPWINGR editörü ile başlamak isteyen kişiler Savior firmasının satışını yaptığı Türkçe PLC kitabı ile başlangıç yapabilirler.
4-FPWINGR bildiğimiz normal ladder mantığı ile yazılır.
5-FPWINPRO IEC 61131-3 standartını destekleyen bir yazılımdır.Daha profosyonel kullanımlar için geliştirilmiştir.Projelerinize hazır fonksiyon blokları (PID,Analog,Pozisyon Cont.) ekleyebildiğiniz gibi bu şekilde sizlerde kendinize özel fonksiyon blokları ekleyebilirsiniz.
6-Panasonic in bütün plc modelleri her iki editörlede programlana bilir.
7-PLC,HMI,SERVO kabloları piyasadan temin edebileceğiniz veya sizlerin yapabileceği basit kablolardır.Özel programlama kablosu diye birşey panasonic in şu anki mevcut hiç bir serisnde yoktur.
8-Savior firması eğitim talebinde bulunan her bir kişiyi ,öğrenci ,teknisyen, fabrika elektrikcisi, otomasyoncu, diye ayırmadan ücretsiz olarak eğitimlerine çağırmaktadır.Sizler bu şekilde başvurular da bulunabilrsiniz.
9-Eğer belli bir aşama plc yazılımında ilerlemiş iseniz, gün içinde Savior firmasını arayarak takıldığınız veya merak ettiğiniz konular hakkında örnekleri ile beraber teknik destek alabiirsiniz.

Umarım bu kadar bilgi yeterlidir.

mrb,elimde panasonic mcddt3520 servo sürücü ve msmd082p1s servo motor var.bunları çalıştırma ve plc ile kontrolü konusunda yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri