plc ye step motor surucusu baglama

iyi günler elimde
Parker / Digiplan PK2 - In Stock, We Buy Sell Repair, Price Quote
step motor surucusu var delta sa2 ye bunu baglayıp kontrol etmek ıstıyorum bu cıhazdan gören bilen plc ya baglayan oldumu nasıl baglayacagım yardımı dokunan olursa sevınırım ınternetten manuelıne baktım anlayamadım yardımcı olursanız sevınırım

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

Linkteki bağlantı örneğini referans amaçlı takip inceleyebilirsiniz.
PLC tarafındaki bağlantı çokta farklı olmayacaktır. (UP,ZP,Y0,Y1)

https://www.kontrolkalemi.com/forum...kumanlar/73052-plc-step-motor-baglantisi.html

Sizin bahsettiğiniz sürücü aşağıdaki dokümandaki gibi ise orada +12V belirtiliyor.
http://www.parkermotion.com/manuals/PK2.pdf

Bu nedenle Y0,Y1 çıkışlarına seri 500ohm (çeyrek watt) direnç kullanmanız tavsiye olunur.

Birde alternatif bilgi olarak, PLC çıkışlarının sıfırı (ZP) ile Sürücü girişleri sıfırı (0V) birleştirip pulse ile sürmeyi deneyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

cok sagolun desteklerinizin cok faydasını goruyorum
sizede iyi calısmalar

imdat bey plc zp cıkısı ıle sürücünün 0 volt girişini birlestirdim y0 cıkısınada 2 kohm direnc bagladım sürücünün clk in girisine baglayıp dip sivicini actım
programıda
ld x0 -------set m0
ld x1 -------rst m0
ld m0------ mov k10000 d50
ld m0 ------ mov k5000 d60
ld m0 ------ dplsy d50 d60 y0
olarak yazdım plc y0 cıkısı x0 cıkısına basıldıgında bır anlık yanıyor o anda step motordan bir anlık buzzer (inleme) sesı gelıyor 1 adım ileri geri yapıp( asenkron motorda faza kalma gibi ) duruyor
aynı komutların don satırını degiştirip
ld m0------dplsv d50 y0 y1 yaptıgımda ıse motor surekli buzzer ( inleme) sesi yaptı sebebi sürücü ile alakalımıdır benmı yanlız bır komut yazıyorum
ilginiz icin teşekkürler

sürücünün kulanım klavuzunda
Input frequency range 47 - 63Hz

Minimum motor inductance 1mH
Nominal chopping freq. 15kHz
yazıyor
sa2 kulanım klavuzunda 32khz yazıyor bu benım bu sürücüye baglıyamıcagım anlamına mı gelıyor bırde yukarda yazdıgım gıbı programlaya bılıyormuyum step motorları
tekrar teşekkürler

Merhaba,

DPLSV D50 Y0 Y1 komutu kullandığınızda D50=10000 ise Y0 çıkışından 10kHZ'de pulse çıkışı sürekli olarak verir.

Daha düşük frekanslarda tepkilerine bakabilirsiniz. Step motorlar servolardan çok daha düşük pulse frekanslarında kontrol edilirler.

İyi çalışmalar.

sürücünün kulanım klavuzunda
Input frequency range 47 - 63Hz

Minimum motor inductance 1mH
Nominal chopping freq. 15kHz
yazıyor
sa2 kulanım klavuzunda 32khz yazıyor bu benım bu sürücüye baglıyamıcagım anlamına mı gelıyor bırde yukarda yazdıgım gıbı programlaya bılıyormuyum step motorları
tekrar teşekkürler
merhaba imdat bey
47 - 63 hz i ben khz olarak okumdum ben tekrar deniyeyim ilginiz ve bilgileriniz için cok teşekkürler

ld x0 -------set m0
ld x1 -------rst m0
ld m0------ mov k10000 d50
ld m0 ------ mov k5000 d60
ld m0 ------ dplsy d50 d60 y0
bu komut bulogu neden bır anlık cıkıs verdı pekı imdat bey gerci bir komutu ogrendıkten sonra dıgerlerınıde kavramak sıkıntı degıl ama yardımlarınız hem burdan hemde sitenizden cok faydalı oluyor

Merhaba,

DPLSY D50 D60 Y0 olarak çalıştırdığınızda D50=10000 D60=5000 ise;
10kHz'de 5000 adet pulse üretir. Dolayısıyla hızlıca belirtilen adet kadar pulse üretip görevini tamamlayacaktır.

PLSY komutu ile SV/SV2/SA2/SS2/SX2/SE PLC 'lerde sürekli pulse çıkışı almak istiyorsanız 2.parametresi olan pulse adedi değeri=0 olmalı.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri