PLC ye nerden başlamalı?

tyfnalk

Üye
Herkese merhabalar, öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim, yeniyim buralarda :rolleyes:
PLC öğrenmek istiyorum ve bunu teorik olarak değil de uygulamalı öğremek istiyorum. Bir plc ve bikaç sensör alıp bol bol uygulama yapmak istiyorum çünkü bence en verimli böyle öğrenebilirim. Şimdi siz değerli üstadlarıma hangi markayla başlamamın daha iyi olacağını soruyorum ve birde 2. el plc cihazı nerelerden bulabilirim? Ha bir de2. el plc almamı tavsiye edermisiniz? etmezmisiniz?? Şu anda gebzede ikamet etmikteyim. İlgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşım bence once teorik bilgi edin, sonra video sitelerinden görsel uygulamalarını incele (var mı pek bilmiyorum) aklında en azından bir imge oluşsun. pratik olarak plc alıp uygulama yapman biraz maliyetli olabilir. ama zaten uygulamasının nasıl yapılacağini kavrarsan bir muddet simulatör yeterli olur bence sana ve simulatör en azından pratikte yapacağin hatalı uygulamalar ile plc nin zarar görmesini engeller ve üstelik sümülatör ile daha zevkli ve farklı uygulamalar yapabilirsin

hiç anlamayan bir insan PLC nin neresinden başlamalı

Otomatik Kumanda Mantığı, Dijital Elektronik az birazda algoritma'da bilirsen rahat öğrenebilirsin.
Bunları biliyorum diyorsan örnek uygulamalar mevcut.
Komutların mantığını kavrayarak basit uygulamalar yaparsan öğrenme gibi bir durum olabilir.
Ama bir öğreticiden eğitim alarak öğrenirsen daha faydalı olur.

otomatik kumanda plc kalesinin anahtarıdır kumandan iyi ise yapabileceklerin hayal gücü ile sınırlıdır önce muhakkak kumada yı yutman lazım derim ama bilgisayar yazılım uzmanları direk plc başlamayı tercih eder genelde seçenek senin başarılar dilerim

bende senin gibiyim aslında öğrenmek için s7 200 ile başladım ama sonra eve bi tane kutu ile cpu 221 aldım bana 150 liraya mal oldu cpu ve kablom vardı roleler kutu falan az beklersen 1 ay sonra s7 300 400 e geçecem

bana sorarsan yazılım dili ögrenmek kolay ustaların da dediği gibi sorunu nasıl çazecegini bilmek lazım sorunu çaözmeyi bilirsen plc yi yazmak da çok zor olmuyor tabiki hepsinin yazılımı farklı ama asıl olan yaşamayı bilmek nerede ve nasıl yaşayacağın sana kalmıs

kolay gelsin

yorum yapan herkese çok teşekkürler, öncelikle bikaç şey daha belirteyim bana yardımcı olabilmeniz için; ben yeni mezun makine mühendisiyim ve bir dönem plc dersi aldım. tabiki uygulaması yok denecek kadar az. bu yüzden elimde bir plc olsun istiyorum ki uygulama yapabileyim ve elimde uğraşabileceğim ve sonuçlarını görebileceğim somut bişeyim olsun. Buyüzden sizlerden bi tavsiye bekliyorum hangi marka plc almalıyım, nereden alabilirim (tercihen 2. el - ucuz olması için) ve tahminen maliyeti ne olur?

sayın tyfnalk :

herkesin fikrine saygı duyarım ama benim düşüncem siemens marka bir plc si düşün siemens ile sana yardımcı olacak bir çok döküman bulabilirsin model olarak ne dersen s7 1200 veya s7 300 almayı düşün derim bence bu işi ögrenmek istiyorsan çok fazla maliyete bakma tabiki bütçe önemli ama layıkı ile ögrendiginde sana getirisi tatmin edici olacaktır s7 1200 plc 550 tl civarı s7 300 ise 800 civarı bulabilirsin diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri