PLC veya Akıllı röle arıyorum

kwister

Üye
PLC veya akıllı röle programlamak istiyorum fakat PLC'den mi yoksa Akıllı röleden mi başlayacağımı bilemiyorum. Hangisi benim için daha iyi olur? Bir tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İkisininde mantıgı ve programlama şekli aynı aralarındaki farklar

Akıllı rölelerde HMI kullanamazsın genellikle üzerlerinde mini bir LCD ve GLCD olur.
Akıllı rölelerde PLC'de kullanabileceğin kadar komut yoktur sadece genel özellikleri bulundurmaktadır.
Akıllı rölelerde hızlı sayıcı vb. ayarlanabilen girişler yoktur
Tepkime süreleri yavaşdır.

Kısacası PLC yazmayı ögrenmen bana göre daha mantıklı

peki bana önerebileceğiniz bir PLC ve programı var mıdır acaba?

WPL Soft'u kullanabilirsin. Buradan bu programı indirebilirsin. Detaylı kurulumu v.b şeyler içerisinde bulunmaktadır. Kolay gelsin. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Siemens s7200 ler için STEP 7 MicroWin V4.0 ile uygulamalar geliştirip kendini geliştirebilirsin. Zaten ladder programlamayı kavraman ve arayüzü kullanmaya alışman diğer PLC için bilgi sahibi olmanı kolaylaştıracaktır.

Akıllı rölelerin fiyatları PLC'lere göre uygundur. Bilindiği üzere PLC programlamada önemli olan algoritma oluşturmaktır. Örneğin; ben LOGO! ile başladım. Daha sonrasında PLC yazılımlarına geçtiğimde çok da farklı gelmedi. Ladder mantığını çözmek diğer PLC lere geçiş yapmakta sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Tabii ki herkesin görüşü farklı olabilir. Eğer maddi durumunuz uygunsa PLC'den başlamak daha mantıklı olacaktır. Hatta ben tavsiye üzerine Delta ile başlamıştım. PLC programlama arayüzü olan WPLSoft yazılımının kullanımı çok basittir. Teknik destek olarak gerçekten ciddi yardım edilmektedir.

İyi çalışmalar dilerim,

Saygılarımla,

yoğun ilginize çok teşekkür ederim

bir soru daha sormak istiyorum
step 7 mikro/win programında plc olmadan programı çalıştırmak mümkün mü?
mümkün ise bunu nasıl yapıyoruz?
gemo ladder programında simülasyon yapıp nasıl çalıştığını görebiliyoruz

Merhaba Sn. kwister,

Step 7 Professional Edition içinde S7-PLCSIM yer almaktadır yani ücretlidir.

Delta'nın WPLSoft yazılımının simulation özelliği mevcuttur ve ücretsizdir. Bence denemelisiniz.

İyi çalışmalar dilerim,

Saygılarımla,

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri