plc ve excel

hkn_blt

Üye
mrblar. plc ile aldığımız verileri excel'e aktarabilir miyiz acaba? herhangibir pc yazılımı kullanmadan vb,c# gibi ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
evet mümkündür.
ben bir fabrikada online plcden data okuma ve yazma yapan bir excell uygulaması görmüştüm.
Gayet güzel bir fikir fakat nasılı konusunda bilgim yok.
sadece yapılabildiğini biliyorum.

madem olabiliyor. acaba exceldemi kod falan yazmak lazım. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Merhaba,

excele bilgi aktarmak için çok metot bulunuyor ;

- DDE Driver yazılımına sahip olan bir PLC kullanırsınız ve dde ile excele aktarım yapabilirsiniz.
(Kepware gibi )
- Bilgileri aldıktan sonra csv formatında saklayan bir yazılım ile bu bilgileri excele aktarabilirsiniz.
- Ha keza excel altında VB ile rs232 veya tcp ise tcp bağlantısını plc ile sağladıktan sonra bu bilgileri excele aktarabilirsiniz.

Dikkat ederseniz sürekli bir yazılım kısmını tekrar ediyorum zira excel bir masaüstü yazılım plc ise bir donanımdır.
İki arasındaki ilişki ise driver olarak tanımlanan yazılımlar ile mümkün olur.

Orada bir cihaz olsun kendisi bu excele aktarımı yapsın diyorsanız onun da çözümü bir pc ile bu işlemler yapılır ve size mail olarak excel dosyası gönderilebilir.

Selamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri