PLC Uzak Erişim

kevo32m

Üye
Evet sevgili arkadaşlar,
Ben burda yeni bir oturum başlatmak istiyorum.

Konumuz PLC'lere uzaktan erişim.

Bunun bizlere ne gibi faydası olacak derseniz, Türkiye veya yurtdışı yapılan işlerde herhangi bir şekilde PLC'ye müdahile etmek veya online izlemek istersek işte bize lazım olacak şey.

Benim bu konu ile bilgim: Dial-up modemlerle - internet yolu ile veya GSM modemler ile yapılabiliyor, şu anda bende bu konu üzerinde çalışma yapıyorum, artık işler büyüdükçe ve ürünler çoğaldıkça böyle bir servis hizmetine gereksinim duydum.

Ama şu ana kadar yaptığım incelemelerde telefon hattı ile yapılan bağlantılarda kopukluk veya sinyal bozukluğu oluşması, internettin güvenliğinin sağlanamaması gibi.

Eğer arkadaşlar bu konu ile ilgili çalışmaları olan veya araştırmaları olan arkadaşlar bilgilerini burada paylaşabilirler.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ZEVK VERİR

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Siemens in Teleservice programı, TS adaptoru ve bir adet modem ile S7 300-400 serisine uzaktan bağlantı yapman mümkün( Katalog Siemens ST70 7/17-7/18 ), laptoptan SetPG-PC Interface den TS Adaptoru seçiyon, telefon hattını laptopunun modemine baglıyorsın, Teleservice prg ını açıp bir Plant oluşturup karşı tarafın(müşterinin) numarasını giriyon ve Dial ı tıklıyon, müşteri tarafında ise müşterinin tel. hattını bir adat 56K modeme giriyon, modem çıkışı TS Adaptöre- oradanda PLC nin MPI girişinde takılı olması yeterli.
Teleservicete Connected uyarısını gördüğünde Step 7 yi aç ve gözlükleri tak :).
Ayrıca Teleservice programı ve bağlantıları hk. pdf dökümanı aşağıdaki linkte:

http://www.filearsivi.com/download.php?file=e9d48916ffa977c57000f9cd83c4679b

bendende bır katkı msn dekı uzaktan yardım sıstemı

selam arkadaşlar

bende 56k modem ile telefon bağlantısı üzerinden GE Fanus VersaMax IC200UAL005-BD ye bağlanmek istiyorum ancak modem içerisinde ne tür bir yapılandırma yapmam gerektiğini bilmiyorum. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

benım bu konuda yaptıgım en son uygulama bulgarıstan bulunan plc'ye uzaktan bağlanma ıdı bunun ıcın uzaktakı plcye(cpu 226 ) bir modem mödülü bağlandı ve module telefon hattı baglandı bende notebook uzerındekı modem uzerınden mıcrowın ıle bağlantıyı sağladım bu konuda yardım ıhtıyacı olan var ıse yardmcı olabılırım aksıne sıemensten bu konuda pek yardım alamadım...

Şimdi arkadaşlar omron cs serisine uzaktan usrobotics modem ile bağlanabiliyorum.Herşey normal ve sorunsuz.
Daha önceden firmamda yapılan uygulamalarda s7-200 plc ler içinde usrobotics modemin AT komutları verilmiş ama bir türlü başaramadım.Modem bağlantımda sorun yok.Ama plc ye ulaşamıyorum.
Bu konu hakkında bilgisiolan varmı
Usrobotics marka 56k modem.
s7-200 modem ayarları ve kabloU.S.Robotics'in içinden çıkan data kablosunu kullanarak Bilgisayar ile
modem arasındakı bablantı yapılır.
Windowsun hiper terminalinden 9600,8,none,1,none ayari yapılır.
Sırası ile aşagıdaki işlemler hiper terminalde yapılır.

AT
OK
ATZ
OK
ATZ!
OK
AT&F0
OK
AT&F1
OK
AT&F2
OK
ATS0=1&W (Auto Answer)
OK
AT&D0&W (DTR is always ON--ignored)
OK
ATY0=1&W (Modeme kaydet)
OK

KABLO
S7 200 PLC MODEM ARASI KABLO
25 PİN ERKEK 9 PİN ERKEK
2------------------------------------3
3------------------------------------2
4------------------------------------7
7------------------------------------5
BLENDAJ GÖVDEYE BLENDAJ GÖVDEYE

RS232 PC/PPI DÖNÜŞTÜRÜCÜ DİP SWİTCH AYARLARI
2-6-7 ON DİĞERLERİ OFF OLACAK

Ekli dosyalar

• omron modem ayar resim.rar
    117.7 KB · Görüntüleme: 12
arkadaslar ben sixnet i arastırın derim bu adamlar islerinde ciddi bulusları var vebu uzaktan erisim konularındada birebir imalatcı ve bircok configurasyonları var referans vercek olsam kmt makinerinde ki bunlarda 2 adet abb robot bulunmaktadır s7-300 lere bu cıhazlarla giriyorlar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri