plc tersleme komutu

selam arkadaşlar aklıma geldi bi sorayım dedim. plc proğramı yazarken genelde butona bir defa bastığımda bir çıkışı 1 tekrar bastığımda 0 yapmak için kumanda mantığı kullanıyorum. ara sıra hobi olarak pic ilede ilgileniyorum ve pic basic de toggle diye bi komut var her komut aldığında çıkışı tersliyor. sorum plc proğramındada böyle bi komut varmıdır.genelde telemecanique plc yada sneider de diyebilirsiniz. plclerin twido soft proğramını kullanıyorum. yardımlarınız için şimdiden teşk.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Darbe akım anahtarı diye bir komut var PLC software lerde . Anlattığın işi görür.......

1.yontem plc programı ile.Yani I 0.0 senin butonun,Q0.0 senin bir çıkışın olsun:lamba,motor vb...aşagıdaki programı yazarsan ve ekrana da I 0.0 sinyalini butona taşırsan iş görür

NETWORK1:
A M 80.1
FP I 0.0
= Q 0.0

NETWORK2:
AN Q 0.0
A M 80.0
S M 0.0
A Q 0.0
A M 80.0
R M 0.0
A M 0.0
= Q 0.0

2.Yöntem: plc programıyla uğraşmadan Scada'da buton'a sag tık>dynmc>content kısmını 1 yaparsın bunu da sağ tuşa atarsın.content kısmını 0 yaparsın bunu da sol tuşa atarsın vb.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri