PLC Sorusu

Arkadaşlar bir tane robot uygulaması var ben yapamadım bana yardımcı olurmusunuz.Soru aynen şöyle sistem sadece otomatik durumda çalışacaktır.start butonuna basıldığında
a)tutucu (robotun kolu) Z+ yönünde 55 sn hareket edecektir
b)tutucu X+ yönünde 60 sn harekıet edecektir
c)tutucu Z- yönünde 5 sn hareket edecektir
d)tutucu 2 sn de kapanacaktır.
e)tutucu Z+ yönünde 5sn hareket edecek
f)tutucu Q(fi)+ yönünde 5 sn dönecektir
g)tutucuZ- yönünde 55 sn hareket edecek
h) tutucuyu 2 sn de aç
i)tutucuyu Z+ yönünde 55 sn haret ettir
j)tutucuyu Q(fi)- yönünde 5 sn döndür
bütün bu işlemler 20 kere yapılacaktır (sırasıyla)
robot yukarıdaki işlem adımlarından herhangi birini icra ederken herhangi bir anda stop butonuna basıldığında ise tutucu başlangıç durumuna geri dönerek çalışma sona erecektir.
yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar herhangi bir yeri anlamayan arkadaşlar olursa yeniden de anlatabilirim sanırım herkes içinde güzel bir uygulama olacak kolay gelsin

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
işlemler ard arda mı olacak uttucu aç / kapat derken neyi kastettin

Dedıgınız adımları sıraylamı yapacak

evet adımlar sırayla olacak.tutucu dediğim de parçayı tutup bırakacak ekipmanı

Ya ben bu Z+ Q( fi) + Z- yönü derken bunları anlamadım ne yonde olcakalrını biras daha açıklayıcı olursan sana yardım edebilirim

hangi tip PLC kullanmak istiyorsun.Bunu 300-400 serisinde döngüyü oluşturduktan sonra loop ile yaptırabilirsin.

s7-200 plc ile yapmak istiyorum oradaki z,y,x ise 3 boyutlu hareketleri gösteriyor

elektronik67 ' Alıntı:
Arkadaşlar bir tane robot uygulaması var ben yapamadım bana yardımcı olurmusunuz.Soru aynen şöyle sistem sadece otomatik durumda çalışacaktır.start butonuna basıldığında
a)tutucu (robotun kolu) Z+ yönünde 55 sn hareket edecektir
b)tutucu X+ yönünde 60 sn harekıet edecektir
c)tutucu Z- yönünde 5 sn hareket edecektir
d)tutucu 2 sn de kapanacaktır.
e)tutucu Z+ yönünde 5sn hareket edecek
f)tutucu Q(fi)+ yönünde 5 sn dönecektir
g)tutucuZ- yönünde 55 sn hareket edecek
h) tutucuyu 2 sn de aç
i)tutucuyu Z+ yönünde 55 sn haret ettir
j)tutucuyu Q(fi)- yönünde 5 sn döndür
bütün bu işlemler 20 kere yapılacaktır (sırasıyla)
robot yukarıdaki işlem adımlarından herhangi birini icra ederken herhangi bir anda stop butonuna basıldığında ise tutucu başlangıç durumuna geri dönerek çalışma sona erecektir.
yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar herhangi bir yeri anlamayan arkadaşlar olursa yeniden de anlatabilirim sanırım herkes içinde güzel bir uygulama olacak kolay gelsin

X+ X- Z+ Z- Q+ Q- toplam 6 degişkenin var 3 bitle(3 kabloyla Robot ve PLC çıkışı arasında) 8 farklı degişkeni kodlayabilirsin örneğin;

001 =X+
010 =X-
011 =Z+
100 =Z-
101 =Q+
011=Q-

Bu kodları PLC tarafında merkerlerle üretip ilgili merkere göre çıkışa bu kodları atarsın, robot tarafında da gelen kodlara göre harekete karar verirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri