PLC Soruları

Sizce sorular nasıl?

• Çok Basit

Oy: 4 26.7%
  • Basit

Oy: 3 20.0%
  • Orta

Oy: 7 46.7%
  • Zor

Oy: 1 6.7%
  • Çok Zor

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    15
Soru 1) You have a PLC with IP address 192.168.0.10. What do you have to configure on your pc to be able to go online with the PLC?

Soru 2) What is the difference between a cold and a warm start? When does it happen?

Soru 3) What is the advantage of using a 4-20mA signal instead of a 0-10V signal?

Soru 4)

Teknoloji şeması verilen bir otomatik punta
kaynak makinesi,P1,P2,P3,P4,P5 gibi beş adet piston,
bir adet kalıp tahtası ve bunu tahrik eden motor,bir
kaynak trafosu,2 adet proximity sensor,bir start ve bir
stop butonuyla donatılmıştır. Sistem PLC ile kontrol
edilmektedir, şöyle ki: start butonuna basılınca proses
lambası yanar, önce tabla ileri hareket ederek S1
sensorunu görünce durur. Önce P5 2 saniye sonrada
P1 enerjilenir. 1.5 saniye sonra kaynak trafosu
enerjilenir, 3 saniye sonra kaynak trafosunun enerjisi
kesilir, 0.5 saniye sonra P1’in enerjisi kesilir. Bu defa
P2 enerjilenir, P1’de olduğu gibi 2 saniye sonra
kaynak trafosu enerjilenir, 3 saniye sonra kaynak
trafosunun enerjisi kesilir, 0.5 saniye sonra P2’nin
enerjisi kesilir. P2’nin enerjisi kesildikten sonra P5’in
enerjisi kesilir ve motor tablayı geri getirir ve proses
lambası söner.

GİRİŞLER: ÇIKIŞLAR:
I0.0 : S1 : İleri durdurma sensörü Q0.0 : Proses lambası
I0.1 : S2 : Geri durdurma sensörü Q0.1 : P1 Pistonu
I0.2 : S3 : Start butonu Q0.2 : P2 Pistonu
I0.3 : S4 : Stop butonu Q0.3 : P5 Pistonu
Q0.4 : Tabla ileri
Q0.5 : Tabla geri
Q0.6 : Kaynak trafosu

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Anlaşılan hocanız dersi çok güzel anlatmış sorular gayet güzel ve öğretici geldi bana. Zorluğunu sorarsanız derse giren ve girmeyen öğrenciye göre değişir.

İsteyen arkadaşlar varsa yeni özgün sorular göndererbilir veya soruları cevaplarsa sevinirim.
4.soru Yıl Teknik Üni. alıntıdır.
(Bu arada,neden konuyu düzenleyemiyorum)

Ben mühendislik okumadım ama piyasada hepsini öğrendim, şimdi sorular okadar basit geliyor ki.
Çeşitli PLC ler programladım burada sanırım siemensin modellerinden öğretiliyor.

Cold restart resets all program memory but warm restart deletes only flags, timer, counter values, etc.

When does it happen?

Question is not clear. Which one? cold or warm restart?
If you want to delete all program you should cold restart the PLC. But you must load the program again. In practice, if you can not run the machine, before you should make a warm restart. If this can't solve the problem you should make a cold restart and load program. (Why? ... I don't know :))

Question is not clear. Which one? cold or warm restart?
If you want to delete all program you should cold restart the PLC. But you must load the program again. In practice, if you can not run the machine, before you should make a warm restart. If this can't solve the problem you should make a cold restart and load program. (Why? ... I don't know :))

Warm start denersin ki o zamana kadar yapılan işlerin hafızadaki durumunu kaybetmeden devam etsin.
Ama bu bazen mümkün değildir, çünkü ya elektrik kesilmesi yüzündeni ya da başka bir teknik aksaklıktan warm start yapmıyordur o zaman herşeyi siler programı yeniden yüklersin.
Örnek verecek olursak,
PC'nin işletim sistemi kaldığı yerden devam edecek şekilde programlandığını varsayalım, ve bu PC'ye birkaç komut işledikten sonra restart atmasını ve komutları kaldığı yerden işlemeye devam etmesi için programladık. Diyelimki PC komutları işledi ve reset atarken elektrikler kesildi. Bu durumda önce Enter'a basarız (warm start) eğer açılmazsa Reset'e basarız(Cold Start).

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri