plc sınav sorusu ?

kromps

Üye
sa arkadaslar bır kac sorum olacak basıtce sorular su;

1-plc cıkısına baglı bır lamba 1ms aralıklar yanıp sonecek ama zaman rolesı kullanılmadan yapılacak nasıl yaparız?PLCS 7-200

2-arkadaslar 1.basısta qo.o... calısacak ama set ve reset roleleriyle yapılacak yardım edersenız sevınırım sınava yonelık calısacam bu konulara PLCS7-200

I0.0(1.basıs)Q0.0,Q0.1
I0.0(2.basıs)Q0.2,Q0.3,QO.4
I0.0(3.basıs)stop tüm motorlar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Hmmm; cevaplar çok güzel. Balık tutmayı öğretmek en iyisi.

birinci soruna cevap olarak S/-200 de özel bitler vardır
bunlar örneğin
SM0.0 bu bit her zaman 1 dir
SM0.4 bu bit 1 dk periyotlu flaşördür. 30 sn on 30 sn off
SM0.5 bu bit 1 sn flaşördür. 0.5 sn on 0.5 sn off
ve bunlar gibi bir kaç tane daha var benim genelde kullandığım bunlar senin istediğinde bu özel bitlerden biridir. bunları bir araştır derim.

teşekkürler Gdlsstrtl yardımın için saol en acıklayıcı cevap oldu.. ama SM0.5 1 snlık flasor ve zamanın mesala 0.5 degılde 18 sn gibi degıstırılemedıgını ogrendım bana 1 ms lik için lazım nasıl olacak bu iş

Son düzenleme:
Bu bahsettiğin uygulamaları lise döneminde yapmıştık bilgisayarda duruyorsa hala yardımcı olmaya çalışırım yeniden tasarlasam diyecem ama proğram kurulu değil o bahsettgn 18 sn içinde farkli bir kodlama sistemi ms ûzerinden hesaplaniyordu.

Sent from my GT-S5570 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Son düzenleme:
Zamanı değiştirmek istiyorsan, örneğin SM0.5 kontağını kullanırsın. Bu kontaktan sonra pozitif tetikleme kontağını koyarsın. Sonra da bir counter bloğu... Mesela 18 saniyede mi çıkış vermesini istiyorsun. SM0.5 sayesinde her saniyede gelen tetikleme ile sayıcı her 1 saniyede 1 artar, 18'e eşit olduğunda çıkış verir ve sen sayacı resetlersin. Set ve resetler kullanarak istediğin zaman dilimine göre ON/OFF yapabilirsin çıkışını...

Ayrıca 1ms aralıklarla yanıp sönen lamba olayına da anlam verebilmiş değilim. Bu 1000 Hz'lik bir sinyal eder, ve insan gözü bunun yanıp söndüğünü algılayamaz bile zaten, sürekli yanıyor olarak görürsün lambayı...

2. soruyu da aynı şekilde counter kullanarak yapabilirsin rahatlıkla. I0.0 butonuna her basıldığında sayıcı bloğu 1 artmalı ve değeri her 3 değerini aldığından sonra sıfırlanmalı. Bu esnada yazmış olduğun bazı networklerde de karşılaştırma bitleri kullanmalısın.
Örneğin;
Sayaç eğer 1'e eşitse Q0.0 ve Q0.1 set
Sayaç eğer 2'ye eşitse Q0.0 ve Q0.1'ler reset, aynı zamanda Q0.2, Q0.3 ve Q0.4'ler set
Sayaç eğer 3'e eşitse Tüm Q'lar reset
Sayaç eğer 4'e eşitlenirse sayaca MOVE komutuyla 1 değeri gönder.

Bu sayede 4. basışta yine başa dönmüş olacaksın ve bir döngü elde etmiş olacaksın.

Bu algoritmanın üzerinde oynamalar yaparak benzer şeyler elde edebilirsin arkadaşım.

dostum ben sana sm0.5 kullan demedim ki bunun gibi bir çok özel bit var ancak hepsini hatırlayamıyorum. burda 1dk 1sn falan flaşörler var kesin 1ms lik de vardır. ancak hangi özel bit onu hatırlamıyorum.

SM0.6: Bu bit periyodik olarak bir taramada 1, diğerinde lojik 0 değerini alır

programda sadece bu kontakla bir çıkışı sürersen istediğin olabilir. ama bunun için s7-200 un işlemci hızını bilmen lazım burdan bir taramayı ne kadar sürede yaptıgını bulup ona göre bu yazdıgın satırın altına bir kaç tane nop komutu koyman gerekir. bu şekilde 1ms lik bir flaşör yapabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri