PLC Programlamada Girişi Çıkış Gibi Kullanmak

akinsibay

Üye
Merhaba arkadaşlar. Yazılmış bir programı incelerken resimdeki gibi bir kullanım gördüm. Burda ne yapmak istemiş maksat nedir bir input adresini niçin çıkış gibi kullanırız izah edebilirseniz sevinirim.
Ek Açıklama 2019-01-09 113941.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar,
Donanımsal olarak input şeklinde tanımlı ise, çıkış olarak kullanılamaz.
Normal şartlarda program mantıksız duruyor.
Belki program içinden adresler giriş veya çıkış olarak tanımlanabiliyordur ona bir göz atmak lazım.
Ek olarak, programı derlediğinizde hata veriyor mu ?

Hayır hata vermiyor bir fabrikada halihazırda kullanılan bir PLC programı bu

Daha önce hiç denk gelmedim.
Normalde girişlerin durumu sadece plc'ye dışarıdan gelen bilgi ile değişir, burada nasıl çalıştığını anlayamadım.
Manueline bakmak faydalı olabilir, özel bir durum mu var diye.
Hangi marka plc bu?
Örneğin Delta plc'de girişler X olarak tanımlanıyor.
Acaba burada, I farklı bir anlamda kullanılıyor olabilir mi?

Akinsibay Merhabalar;
PLC siemens olması gerek ,Programın tek networkünden ne amaçla kullandığını anlamak çok zordur,ama giriş inputları plc içinden aktif edebilirsin hiç bir sorun olmaz ,program çalışır .
Bazı inputlar gecikmeli geldiğinde plc run ile inputları tetikleyip sonraki networkte fiziksel inputlara geçebilirsiniz ,bu programcının tasarımı ile ilgili daha önce de dediğim gibi tek network ile karar vermek çok zor.

Kolay Gelsin

Akinsibay Merhabalar;
PLC siemens olması gerek ,Programın tek networkünden ne amaçla kullandığını anlamak çok zordur,ama giriş inputları plc içinden aktif edebilirsin hiç bir sorun olmaz ,program çalışır .
Bazı inputlar gecikmeli geldiğinde plc run ile inputları tetikleyip sonraki networkte fiziksel inputlara geçebilirsiniz ,bu programcının tasarımı ile ilgili daha önce de dediğim gibi tek network ile karar vermek çok zor.

Kolay Gelsin
Bilgilendirme için teşekkürler. Daha önce hiç bu şekilde kullanmamıştım.
Geç de olsa öğrenmiş olduk en azından

Akinsibay Merhabalar;

Kolay Gelsin
Anladım hocam çok teşekkürler. Cevap için sağol.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri