PLC Programlama Teknikleri

Arkadaşlar işinize çok yarayacağını umduğum güzel bir kaynak komutlarıda uygulamalı olarak anlatmış benim çok hoşuma gitti. ha bu arada ne olur indiren, beğenen olursa bi teşekkürü çok görmeyin bide + pop isterim :)

AÇIKLAMALAR ...iv
GİRİŞ ...1
ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ...3
1. YAZILIMI SİSTEME YÜKLEMEK...................................................................................3
1.1. Bilgisayar Haberleşme Portları .....................................................................................3
1.1.1. Paralel Portlar ...3
1.1.2. Seri Portlar...3
1.1.3. USB (Universal Serial BUS ) ...............................................................................4
1.2. Bilgisayar ile Plc Arasındaki Haberleşme Ayarları ......................................................5
1.2.1. Haberleşme Elemanları..........................................................................................5
1.2.2. PLC Ayarları...5
1.2.3. Com ve Port Ayarları.............................................................................................6
1.3. Kontrol Programının Plc’ye Yüklenmesi......................................................................8
UYGULAMA FAALİYETİ ................................................................................................9
PERFORMANS DEĞERLENDİRME..............................................................................10
ÖĞRENME FAALİYETİ-2 ...................................................................................................11
2. PLC İÇİN KONTROL PROGRAMININ YAZILMASI ...................................................11
2.1. Plc’de Programlama Mantığı ve Kontrol Programı Türleri ........................................11
2.1.1. PLC’de Program İşleme Mantığı.........................................................................11
2.1.2. Lineer (Doğrusal) Programlama Mantığı ............................................................12
2.1.3. Yapısal Programlama Mantığı.............................................................................12
2.2. PLC Program Yazılım Dilleri .....................................................................................13
2.2.1. Kontak Plan (LADDER Plan) .............................................................................13
2.2.2. Fonkiyon Plan (FBD) ..........................................................................................13
2.2.3. Deyim Listesi (STL) ............................................................................................14
2.3. PLC Programlama Yazılımının Bilgisayara Kurulması..............................................14
2.4. Program Menüleri ve Açıklanması .............................................................................20
2.4.1. Araç Çubukları ...21
2.4.2. File (Dosya) Menüsü ...........................................................................................21
2.4.3. Edit Menüsü...23
2.4.4. View Menüsü...25
2.4.5. PLC Menüsü ...28
2.4.6. Debug Menüsü...30
2.4.7. Tools Menüsü ...32
2.4.8. Windows Menüsü ................................................................................................33
2.4.9. Help Menüsü...33
2.4.10. Kısayol Menüsü.................................................................................................34
2.5. Program Pencereleri ve Genel Kullanımı ...................................................................34
2.5.1. Programlama Editörü Penceresi ..........................................................................34
2.5.2. Symbol Table ( Sembol tablosu) Penceresi .........................................................35
2.5.3. Data Block ( Data bloğu) Penceresi.....................................................................36
2.5.4. Status Chart (Durum Tablosu) Penceresi.............................................................36
2.5.5. Cross Reference (Çapraz Referans) Penceresi.....................................................37
2.5.6. System Block (Sistem bloğu) Penceresi ..............................................................38
2.6. PLC Tipinin Seçilmesi ................................................................................................38

Ekli dosyalar

• elektroinfo plc_programlama_teknikleri.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 67
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Siemens PLC leri programlamak için 4 dil vardır.

Bunlar;

Ladder: Merdiven diyagram (Normal elektrik devresi çizermiş gibi)
FBL: Fonksiyon Blok diyagram (Kapılarla yapılır. And, OR,XOR etc.)
STL: Komut dizimi (Tamamen belirli komutları yazarak yapılır. AI0.0-AI0.1=Q1.0 gibi)
Graph: Adım dizimi. (Program adım adım işler. Step yazımlanır.)

Siemens PLC leri programlamak için 4 dil vardır.

Bunlar;

Ladder: Merdiven diyagram (Normal elektrik devresi çizermiş gibi)
FBL: Fonksiyon Blok diyagram (Kapılarla yapılır. And, OR,XOR etc.)
STL: Komut dizimi (Tamamen belirli komutları yazarak yapılır. AI0.0-AI0.1=Q1.0 gibi)
Graph: Adım dizimi. (Program adım adım işler. Step yazımlanır.)

SCL yi unutmamak gerek.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri