PLC Programlada otomatik ve manuel çalışma

Merhabalar,
Bir Makinenin PLC programında otomatik modunda sıralı işlemler yürütülürken, sistem manuel çalışma moduna geçirildiğinde otomatik çalışmadaki sıralı işlemlere devam etmek için nasıl bir yöntem izleniyor?
Örneğin bir trafik ışığı çalışmasını ele alırsak (çalışma prensibini örnek olarak verdim tartışmaya gerek yok)

1-kırmızı lamba yansın,
2- zaman gecikmesi,
3-kırmızı ve sarı lambalar yansın,
4-zaman gecikmesi
5-yeşil lamba yansın,
6-zaman gecikmesi
7-yeşil ve sarı lambalar yansın
8-zaman gecikmesi ve 1. adıma geri dön

Şeklinde bir çalışma otomatik manuel anahtarı ile otomatik modda çalışma olduğunu farzedersek, manuel moda alındığında bu işlemler durmalı ve otomatik moda alındığında program durduğu yerden devam edebilmeli..

otomatik-manuel kontaklarını her bir adıma yerleştirmek (seri devre) yada set olanları geçici resetlemek sonra tekrar setlemek gibi nasıl bir yol izlediğinizi sormak istiyorum ve tabiki programda alt programlar ve kesmeler gibi daha karmaşık çalışmalardaişimiz daha zor olacağından dolayı nasıl bir yöntem izliyorsunuz acaba?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kalıcı hafızalı Timer kullanılabilir.
Manuele alındığında Timer saymayı bekletip otomatiğe geçtiğinde kaldığı network de kaldığı saniyeden devam edebilir

Teşekkür ederim arkadaşım , aslında çok daha karmaşık sistemler için sormak istedim fakat sorumu açık anlatamadım.

Teşekkür ederim arkadaşım , aslında çok daha karmaşık sistemler için sormak istedim fakat sorumu açık anlatamadım.
Demek istediğinizi ben anlıyorum :)
Şöyle yapılabilir. Otomatik moddan manuel moda geçiş yapılınca. Makinanın o anki outputların durumu bir hafıza alanına taşınır ve tekrar otomatiğe geçince bu değerler çıkışlara atanır.
Veya otomatik mod için ayrı program manuel mod için ayrı bir program yazılabilir.

Demek istediğinizi ben anlıyorum :)
Şöyle yapılabilir. Otomatik moddan manuel moda geçiş yapılınca. Makinanın o anki outputların durumu bir hafıza alanına taşınır ve tekrar otomatiğe geçince bu değerler çıkışlara atanır.
Veya otomatik mod için ayrı program manuel mod için ayrı bir program yazılabilir.
anlayışınıza teşekkürler öncelikle,
ben otomatik çalışan bir sistem için sıralı işlemler kullanıyorum birde alt program gibi kullanığım bir yardımcı hafıza biti ile çağırdığım fonksiyonlarım var.
programda set-reset rölesi gibi komutlarım var ve bir sonraki adımda önceki adımı resetleyerek devam ediyorum bunların hepsi otomatik modda gerçekleşen süreçler ve her bir adım otomatiğe bağlı olduğundan manuel moda aldığımda otomatik süreçler duruyor ve setlenen hafızalarım setli kalıyor. bunu özellikle otomatikten manuele geçişte tekrardan aynı yerden devam edebilmek için yapıyorum.

Uzman yazılımcı arkadaşlarımızın bu konuda nasıl bir süreç izlediğini merak ettim ve sormak istedim.

çok karmaşık programlarda ve sürekli tekrarlanan durumların olduğu bir programı parçalayarak fonksiyonel bir programlama yapmayı basit ve faydalı buluyorum , şu anda nasıl daha uzman bir çalışma sistemi yapabilirim açısından uzman görüşlerin fikirlerini almak istiyorum,cevaplarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri