PLC---PIC---PID---Otomasyon Hakkında

macacad

Üye
Merhaba değerli üyeler,

Otomasyon sistemleri tasarımı için PIC ve PLC öğrenmeye başlayacağım. Birkaç soru ile başlamak istiyorum...

---PIC ve PLC hakkında tarihçesini okuduğum kadarıyla PLC PIC'in gelişmiş hali..Otomatik kontrol ve robotik konularında temel bilgim var. PID'yi ve Laplace S-domeni z-domeni bilgilerine gerekli seviyede sahibim... PIC öğrenmeden PLC ye başlamalı mıyım? Ya da PIC ve PLC'yi birlikte mi öğrenmeliyim... Hangi kaynakları(kitap,video,pdf..vs) öneriyorsunuz? (başlangıç için)

---Robot ARGE konusunda ülkemizde pek çalışma söz konusu değil sanıyorum.. Robotik ve OTOmasyon konularındaki kaynak tavsiyeleriniz neler olabilir..? Temel bilgi sahibiyim...

---Özellikle fabrikalardaki otomasyonlar için neler yapmalıyım..?

---PLC ve PIC için hangi program ve simülasyonlarla başlamalıyım.Kısa sürede gelişim için nelere dikkat edilmeli..Ve Son olarak tavsiylerinizi bekliyorum..

İlk mesajım böyle...:) Hayırlı paylaşımlar dilerim...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Eğer mikrodenetleyici konusunda çalışacaksanız, yan konularda ve mikroişlemciyi kullanacağınız alan hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Örneğin bir kontrol sistem tasarımı için mikroişlemci ve kontrol teorisinin yanında, güç elektroniği, algılayıcı, analog ve dijital elektronik konularını bilmeniz gerekir. Motor kontrolü yapacaksanız, o motorun yapısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ya da işaret işleme, görüntü işleme yapacaksanız, bu konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sonuçta demek istediğim mikroişlemci programlamayı bilmek tek başına birşey ifade etmiyor. Tasarım için diğer konularda bilgiye ihtiyaç vardır.

Ancak plc ile çalışacaksanız, örneğin sürücü katı tasarımı için güç elektroniği bilmenize gerek yoktur. Zira plcde modüller hazır olarak gelmektedir. Ayrıca plc yazılımında kullanılan ladder programlama dili ile, mikroişlemcilere başlarken öğrenmeniz gereken assembly dilleri karmaşıklık olarak çok farklıdır. Bir ay assembly çalışarak led yak söndür işlemlerini yapabilecekken plc ile bir ay sonunda temel projeleri gerçekleştirebilirsiniz.Tabi ki plc maliyeti, mikrodenetleyicilere nazaran daha fazla.

Tavsiyem çalışmak istediğiniz konuya göre seçiminizi yapıp vaktinizi ve enerjinizi doğru alana yönlendirmeniz yönünde...

İlk olarak, temel konveyör,bant sistemleri, makine parça değişimindeki endüstriyel manipülatörler, paketleme ve stok tesisleri...gibi temel mekanik plc ve motor güç kontroller (dc motor) konularında gelişme sağlamaya niyetliyim..Daha sonra tutucu pnomatik vs.. hassas sistemlerle ilgilenmeyi arzuluyorum...

teşekkür ederim cevap için...

Bu gibi işler için plc kullanmak daha caziptir. Eğer direk plc kitabı ile başlayınca anlamakta zorluk çekerseniz, birazcık kumanda devreleri ve lojik devreler öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

scadayı ne için kulanıyoruz tam olarak...

bir de şöyle bir güzellik yapayım...Megep Kumanda teknikleri ve lojik devreler notlarını pdf olarak upload edeyim...

Ekli dosyalar

• megep_plc.rar
    6.2 MB · Görüntüleme: 62
Scada nedir..? nerde kullanırız..? PLC olarak siemens s7-300 hangi CPU vs. eğitim amaçlı yeterli olur...Ekonomik ve işimi görecek bir şey tavsiye edebilecekmisinz..?

Forumda scada hakkında başlık mecvut, oradan araştırabilirsiniz.Başlangıç olarak s7 200 işinizi görür.Zaten mantığı kaptıktan sonra başka bir plc ile çalışmak kolay olacaktır.İlk öğrenmek biraz vakit alabilir ancak öğrendikten sonra kullanacağınız plclerin datasheetlerini okuyarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.Ayrıca tavsiyem internetteki yarım yamalak birkaç sayfalık bilgilerden ziyade, bir kitap alarak sistematik bir yol izleyerek öğrenmeniz yönünde.

bu mesaj mükerrer olduğu için iptal edilmiştir.

Merhaba değerli üyeler,

---PIC ve PLC hakkında tarihçesini okuduğum kadarıyla PLC PIC'in gelişmiş hali..Otomatik kontrol ve robotik konularında temel bilgim var. PID'yi ve Laplace S-domeni z-domeni bilgilerine gerekli seviyede sahibim... PIC öğrenmeden PLC ye başlamalı mıyım? Ya da PIC ve PLC'yi birlikte mi öğrenmeliyim... Hangi kaynakları(kitap,video,pdf..vs) öneriyorsunuz? (başlangıç için)

Bir otomasyoncu olarak hem pic hem de plc öğrenmeniz yerinde olur.
PLC Öğrenmede zaman kaybetmeden en detaylı şekilde öğrenmek isterseniz, ekibimizin hazırladığı alanının en geniş kapsamlı ilk ve tek PLC eğitim cd'sini tavsiye ederim.

PİC konusuna gelince asm, pic c, pic basic ve parsic gibi birçok dil var. Ben öğrenmesi kolay olduğu anında simülasyon yapabildiğiniz için PARSİC'i tavsiye ederim. Parsic çok gelişmiş bir dil olmasına rağmen kayan yazı gibi vs uygulamalarda kullanılamıyor. Ama onun dışında bir picle yapacağınız işlerin %90'ını yapabilirsiniz. Parsic'in yanında pic c veya asm öğrenirseniz tam süper olur.

Merhaba değerli üyeler,

---Özellikle fabrikalardaki otomasyonlar için neler yapmalıyım..?
PLC'yi öğrendiğinizde ve piyasaya girdiğinizde zaten otomasyon projeleri yapacaksınız demektir. Zamanla kendinizi geliştirmiş olursunuz.

---PLC ve PIC için hangi program ve simülasyonlarla başlamalıyım.Kısa sürede gelişim için nelere dikkat edilmeli..Ve Son olarak tavsiylerinizi bekliyorum..

PLC öğrenmek için PLC satın almanız ilk etapta pahalı olabilir bunun yerineçok güzel S7-200 Simülatörü var aşağıdaki linkten indirebilirsin. Şifresi 6596
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/s7-200-simülatör.11625/

PİC öğrenmek için genelde yazdığın programı derledikten sonra hex dosyasını proteusa yükleyip deneyebiliyorsun.
Benim tavsiye ettiğim parsic'te daha tasarım aşamasında devreyi anında deneyip hataları bulup giderebiliyosun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri