PLC komutları arasında bazen kurgu yapamıyorum?

ado009

Üye
BEN SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM.. V HAFIZA BİTİ HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM... M biti gibi kullanabilirmiyiz. ayrıca PLC de bazı programlar yapmaya başladım.. move komutları ile istediğin çıkışları istediğim şekilde çalıştırabiliyorum.. ancak büyük programlarda kilitlenip kalıyorum.. kurgu ve ilişkilenddirmelerde zorlanıyorum.. Ben İzmitten Adnan.. siemens s7 200-300- 400 PLC kursunu 4 ay önce bitirdim. yardımcı olursanız sevinirim.. ben program yaparken, komutları ilişkilendirme de zorlanıyorum.. bazen nereye ne koyacağımı bilemiyorum..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
v biti derken kasıt ne burda anlamadım bende plcde yeniyim zaten bu sitede yeni başlayanlar yeni başlayanlara yardım ediyor:) ama bulamadım v biti nereddir diye . ama bildiklerimi söyleyeyim hafıza alanları var plclerde bunlar hacimlerine göre dijital sayma sistemlerinde ayrılmışlar bit byte word dubleword gibi ama v bilmiyorum araştırayım

V hafıza biti var... program işleyişi sırasında kullanılıyor.. birçok arkadaşa şifaen sordum.. kimse bir bilgi veremedi. Önek olarak bit byte, word, double word bit ve byte alanlarında Merker (M) gibi ara atamalarda kullanıyor. VB, VWQ gibi.. benim sorunum asıl şudur... Komutları biliyorum, kitaplara bakarak, birçok program kurabiliyorum.. ama analog, veya daha büyük progralarda tam iyi değilim.. move komutları ile örneğni bir bant sistemi, aydınlatma, makine çalıştırabiliyorum.. bunlar da bir sorunum yok. ama işin içine toplama, çıkarma, bölme ve çarpma komutları ile iilgili bir analog isteyen progm çıktığında kilitleniyorum.. sorun elbette bende, bilgim eksik...yüzlerce pdf indirdim, okudum. 20 aşkın kitap okudum.. ancak pek pratik imkanı bulamadım.. İzmitte birçok PLC firmasına başvurdum sadece pratik yapmak için. bir firma kabul etti onlarda yetersiz kaldı ve bir tek Malçok elektrik saolsun, yardımcı oldu.. böylece pratikte kendimi geliştirdim..

resim örnek.JPGOLAY BU.. BUNU BANA TAM OLARAK ANLATACAK BİR UZMAN ARIYORUM.. V Hafıza nedir.. nerelerde daha çok kullanıyoruz... ikincisi ise PLC programlama yaparken, izlenen en iyi yol nedir.??? istenilen programa göre değişiyor ama, bir hidrolik veya pnomatik sistem programı yaparken, mowe komutu tullanarak sadece yapmak istiyorum... yardımcı olarak bir uzman arkadaş arıyorum.. PLC programlama da bana biraz destek olun lütfen... tek sorunum bu...

ado009; M bitler gibi kullanabilirsin. Kullanım açısından hiç farkı yok. S7-200 lerde M bitler 0.0 - 31.7 arsındadır. yani çok az. Fakat V bitleri V0.0 dan V2047.7 ye kadar kullanabilirsin (cpu tipine göre bu sayı artabilir) yani sayısı daha fazla. Ayrıca Bazı kurulum sihirbazları - yani wizardlar- ( Hızlı sayıcı, PWM-PTO, PID gibi programlarda kullanılanlar) programın özelliğine göre bazı hafıza alanlarına bir takım veriler yazar ve bu veriler V bit V byte, V word yada Vd alanlarıdır. Kurulum sihirbazı en son kısımda o programda kullandığı V byte aralığını bize bildirir ve bizler yazacağımız programda bu hafıza alanlarını kullanmaz bunların dışındaki alanları kullanırız.

Diğer sorunun çözümü ise tamamen sana bağlı. Kurgu yapabilmen için bol sayıda örnek problem çözmen, hatta mümkünse bir tanede PLC almanda fayda var. Eğer tek başına belirli bir mesafeyi aşamıyorsan sana tavsiyem PLC eğitimini aldığın kurumdan (Ahmet elginkan mes. ve tek eğt. merk ) Otomatik kumanda eğitimini de almandır. Keşke önce Kumanda daha sonra PLC eğitimleri almış olaydın o zaman bu kadar sorun yaşamazdın.

Eklediğin resme gelince, VW10 adresine 1857 decimal sayısı yüklenmiş ve bir word Ercan MUTLU Hoca'nın da defalarca anlattığı gibi iki adet byte alanından oluşur. VW10 = VB10 + VB11 Bu VW10 word alanı oluşturan byte alanları VB10 ve VB11 byte'larıdır. VW10 adresini oluşturan toplam 16 adet bitlere status chart alanından binary olarak bakarsan 1857 decimal sayısının karşılığını (0000011101000001) biçiminde görürsün ilk 8 bit vb10 alanına ait ve burada binary olarak 00000111 = 7 sayısını, ve gene VW10 alanını oluşturan düşük seviyeli byte alanı VB11 de ise binary olarak 01000001 = 65 sayısını görürsün.
Resmin alt satırında ise VB10 alanındaki 7 sayısının move byte komutuyla MB0 alanına taşındığını görmektesin. Yani kısaca sana bir word alanı verilmiş ve bu word alanına ait byte alanlarından birini başka bir byte alanına taşınması gerçekleştirilmiş.
Umarım cvp tatmin edici olmuştur :)
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
gerçekten çok teşekkür ederim... EN BÜYÜK KÖRFEZ... inanki çok aydınlatıcı şekilde anlattın.. eline diline sağlık.. evet kumanda bilgisi almam da yarar vardı.. ancak kumanda bilgimi sonradan daha geliştirdim...elektronik bilgimin olması beni kurtardı... şuan dijital elektronik ile plc aynı anda çalışıyorum... bol bol program çiziyor ve çalışıyorum.. hazır programları değiştirip, değişik stilde programlar elde ediyorum.. bana yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.. artık kurgu yapmakta pek zorlanmıyorum:)))) ancak analoglara kadar geldim...analog olan programlarda az zorluk çekiyorum.. bunun dışında birçok programı tasarlayabiliyorum... bunun ardından Ercan Hocam gerçekten çok iyi öğretmen.. inan ki benim gibi öğrencisine 2 ay katlandığı için Allah ondan razı olsun:))))) yine de pratik yapmak için sanayi de hafta tatillerimde çalışıyorum... bu işin sonu yok.. derya gibi bilgi akıyor... PLC ile herşey yapılabilir... ama ben kendimi ve yaptığım işte ustalığımı küçük düşürmek istemiyorum.. sonuçta arızalar üzerine uzmanlaştım...PLC haberleşme konularında takıldığım noktalar oluyor.. bunlara çalışıyorum... sizin aydınlatıcı bilginiz ile gerçekten uzman biri olduğunuzu gördüm.. bundan sonra size sorularım olabilir.. yardımcı olmanızı dilerim...

v hafıza alanı veryabıl (ingilizcesini bilmiyorum hafıza alanıdır bu da m marker gibi bir hafıza alanıdır resimde yapılan işlem veryabıl bayt 10 daki degeri marker bayt 10 a yaz komutu bu komut için mov komutu kullanılmış ancak mov komutlarınıu programın işleyişine bakarak kullanmak gerekir bu da bazı konumlarda sadece 1 kere sm0.1 ile yada sürekli kullanılması gerekir seninde dediğin gibi bizler temelini öğrenince yapılacak işler tamamen sizin bilginiz akılnız ile sınırlıdır

sen yaz programını takıldığın yerlerde her kez elinden geldiği kadar yardımcı olur ama direk bir istekte bulunursan kimse umursamaz

v hafıza alanı veryabıl (ingilizcesini bilmiyorum hafıza alanıdır bu da m marker gibi bir hafıza alanıdır resimde yapılan işlem veryabıl bayt 10 daki degeri marker bayt 10 a yaz komutu bu komut için mov komutu kullanılmış ancak mov komutlarınıu programın işleyişine bakarak kullanmak gerekir bu da bazı konumlarda sadece 1 kere sm0.1 ile yada sürekli kullanılması gerekir seninde dediğin gibi bizler temelini öğrenince yapılacak işler tamamen sizin bilginiz akılnız ile sınırlıdır

sen yaz programını takıldığın yerlerde her kez elinden geldiği kadar yardımcı olur ama direk bir istekte bulunursan kimse umursamaz

WOLFLANE.. teşekkür ettim... herkes böyle yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.. ama özellikle Körfez hocama ve sana teşekkür ediyorum.. birçok olay kafamda canlanmaya başladı.. ilerde sizlerere yaptığım programları burada paylaşacağım.. eksik elbet olacaktır... gerisini sizler ile getirmek güzel olacaktır... inşallah yaptığım tüm programlar çalışsın.. sizlerede bende birçok konuda yardımcı olmak artık istiyorum... elinize ve dilinize sağlık... 2 ay önce bir testere programı bitirdim, çalıştırdım.. açık ve kapalı kontaklar ile basit bir çalışma oldu... analog ve daha karmaşık sistemlerde ben zorlanıyorum... diğer programlarda iyim.. move komutları ile de olsa yapıyorum... dediğim gibi analoglu ve daha karmaşık bir programlarda hala zorlanıyorum.. ama üstesinden gelecek bilgiye ve donanıma sahip... sizler ile paylaşacağım... kendinize iyi bakın... saygılarımla.....

WOLFLANE.. teşekkür ettim... herkes böyle yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.. ama özellikle Körfez hocama ve sana teşekkür ediyorum.. birçok olay kafamda canlanmaya başladı.. ilerde sizlerere yaptığım programları burada paylaşacağım.. eksik elbet olacaktır... gerisini sizler ile getirmek güzel olacaktır... inşallah yaptığım tüm programlar çalışsın.. sizlerede bende birçok konuda yardımcı olmak artık istiyorum... elinize ve dilinize sağlık... 2 ay önce bir testere programı bitirdim, çalıştırdım.. açık ve kapalı kontaklar ile basit bir çalışma oldu... analog ve daha karmaşık sistemlerde ben zorlanıyorum... diğer programlarda iyim.. move komutları ile de olsa yapıyorum... dediğim gibi analoglu ve daha karmaşık bir programlarda hala zorlanıyorum.. ama üstesinden gelecek bilgiye ve donanıma sahip... sizler ile paylaşacağım... kendinize iyi bakın... saygılarımla.....

bilmediğin bir şey zor geliyor ama şunu unutma işdeki başarın o işi ne kadar sevdiğin ve ne kadar vakit ayırdığın ile alakalıdır. Burada senin çalışmalarını destekleyecek bir çok arkadaş var ama hepimiz sunu istiyoruz siz bir şeyler yapın sonra sorunlar çıksın o sorunları sorun bilenler cevaplar ama bana falan program lazım derseniz kimse cevap vermez

analoglarda sadece matematik işlemleri aslında içine girince çözülmeyecek sorun yok gibi zaten çözemediğin sorun çıkarsada burada bir çok arkadaş yardımcı olur

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri