plc input girşine kondasatör niye bağlanır ?

D3D

Üye
plc moeller easy 512 ac-rc

image006_9.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Pick gerilimlerine karşı bir sönümleme niyeti ile kullanılıyordur, gürültülü yerler de epey işe yarar.

http://www.klocknermoeller.com/easy-pdf/easy-500-700.pdf Bu kullanım kitapçığının 43.sayfasında arkadaşında belirttiği gibi inputlarda oluşabilecek parazitleri önlemek için kullanıldığı belirtiliyor.Kendim bu röleyi çok kullanmış olmama rağmen hiç böyle bir uygulama da bulunmadım . Ama benim kullandığım versiyonlar 512- DA - RC Bunlar DC beslemeli mikro PLC ler.

Son düzenleme:
kondansatorlerin bir özelliği de enerjiyi depolamalarıdır.Yani elektronik aletlerin herhangi bir sebeple kaynaktan ayrılırsa aletin bir süre daha işlev görmesini sağlarlar.günümüzdeki PLClerde bu işlem piller vasıtasıyla yapılıyor.Bu plc türünü inceleyin kuvvetle muhtemel pil diye birşey yoktur.pil görevini resimdeki 100nanoluk kondansator yapıyordur.

Bu PLC lerde dahili bir pil uygulaması var ; hatta gerçek tarih ve zaman set değerleri girilebiliyor ; enerji kesik olduğu zamanlarda bile saat ayarları ve tarih ayarları bozulmuyor ; hatta enerji kesildiği anlarda değer kaybolmayan sayıcılarda kullanılabiliyor ; kendim böyle bir uygulama yapdım bu cihazda. İki adet tulumbaya ait sensörle havuzdaki su seviyesini ölçüp; tulumbalara yol verip çalışma saatlerini sayıp ekranda gösteren bir program yazmıştım evvel zamanda :) Yani mikro PLC deyip geçilsede yazılım olarak çok güçlü bu cihazlar artık.

Son düzenleme:
Bu PLC lerde dahili bir pil uygulaması var ; hatta gerçek tarih ve zaman set değerleri girilebiliyor ; enerji kesik olduğu zamanlarda bile saat ayarları ve tarih ayarları bozulmuyor ; hatta enerji kesildiği anlarda değer kaybolmayan sayıcılarda kullanılabiliyor ; kendim böyle bir uygulama yapdım bu cihazda. İki adet tulumbaya ait sensörle havuzdaki su seviyesini ölçüp; tulumbalara yol verip çalışma saatlerini sayıp ekranda gösteren bir program yazmıştım evvel zamanda :) Yani mikro PLC deyip geçilsede yazılım olarak çok güçlü bu cihazlar artık.

bu bahsetmiş olduğun işlemleri hardware olarak mı software olarak mı yapıyor.?ama bu söylediğin işlemleri kondansatorlr vasıtasıyla yapıyordur

43.sayfayı inceledim.manuelde zaten açıklamasını yapmış resmin altında: "giriş akımını arttırmak" diye
altına da şunu yazmış: eğer 100nFlık bir kondansator kullanırsanız inputun drop-off zamanını 50hz'de 80ms arttırır

Son düzenleme:
Software programı bende mevcut ; haberleşme kablosuda mevcut ;bilgisayarda kolayca yazdığım programı hemen yükleyebiliyorum haberleşme kablosuyla ; üzerindeki LCD ekrandan da yazmak imkan dahilinde ama uzun sürüyor biraz ; ama bunu da öğrenince programa çalışma anında her türlü anlık değişiklikleri yapıp parametreleri değiştirmek mümkün ; çok eğlenceli ve esnek bir yapısı var cihazın ; ama benim kullandığım modeller hep DC input girişli ; AC girişli hiç kullanmadım ; o yüzden bu konuda fazla malumatım yok ...

ben de merakımdan soruyorum
ama bence o bağladığı input analog:)

dijital input için gürültüyü kesmeye ne gerek var peki?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri