PLC ile test cihazı

Merhaba arkadaşlar;

Çalıştığım firmada proje olarak oransal valf test cihazı yapmak istiyorum. Bunun için PLC kullanmayı düşünüyorum. Dijital input , dijital output ve analog input modülüm var. 2 adet analog çıkışım olacak. Biri ±10 V diğeri ±20mA çıkış olacak. 7 pinli bir soket ile oransal valfin ihtiyacı olan çıkışı vereceğim.
1 ve 2 numaralı pinler besleme pinleri olacak.
3 numaralı pin "enable".
4 ve 5 numaralı pin analog output.(±10 V ya da ±20mA)
6 numaralı pin boş
7 numaralı pin toprak.
Ancak bazı feedback'li valflerde 3 ve 6 numaralı pinleri analog değer okumak için kullanacağım. Enable çıkışı vermeyeceğim. Pin bağlantılarını nasıl gerçekleştirebilirim? Gerilim ve akım çıkışında analog modül kanallarında sıkıntı yaşamamam için ne önerirsiniz? (ters gerilim ve akıma karşı korumak için.) Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
3 nolu pin hem enable disable plcden cikis hem de analog okuma plc giriş olacağı için 2 farkli kablo kullanmanız gerekecek gibi.

2 farklı kablo olacağı konusunda haklısın ancak benim merak ettiğim : bu iki kanalı nasıl koruyabilirim? birbirlerine karışmamalarını nasıl sağlayabilirim? Ayrıca şöyle bir durum daha var. Feedback akım ya da gerilim olabilir. Bu ikisi içinde farklı kanallar kullanmam gerekecek. Toplamda 3 kanal (2 AI - 1 DO) kullanmış olacağım.

Son düzenleme:
Galiba bu durumda üç kablo kullanmanız gerekecek :)

Yada...
IMG_20170809_001551.JPG
Röle veya transistör tristör gibi bir kontrol elemanını plc farklı çıkışlarından, test edilecek valfe göre devreye alırsınız. Bu elemanlar valf pinlerini plc uygun giriş çıkışına irtibatlamis olur.

Galiba bu durumda üç kablo kullanmanız gerekecek :)

Yada...
Ekli dosyayı görüntüle 39842
Röle veya transistör tristör gibi bir kontrol elemanını plc farklı çıkışlarından, test edilecek valfe göre devreye alırsınız. Bu elemanlar valf pinlerini plc uygun giriş çıkışına irtibatlamis olur.

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri