Plc ile termokupl, rezistans sağlamlığı kontrolü

emin osman

Üye
merhaba arkadaşlar, kalıplarda termokupl ve rezistans bulunuyor. Termokupl ve rezistansın çalışıp çalışmadığını omaj ölçümü yaparak bulabilirsin dediler. sizin düşünceniz nedir bu işi nasıl yapabiliriz.
teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Plc şart mı bunlar için?

Plc şart mı bunlar için?
sürekli ölçüm yapmak istiyoruz yani bir kere ölçü aleti ile bakmak değil, birde termokupl değeri görmek, bozulduğunda alarm verme vb şeyler yapılacak plc veya benzeri bir cihaza ihtiyacım olacak.

sürekli ölçüm yapmak istiyoruz yani bir kere ölçü aleti ile bakmak değil, birde termokupl değeri görmek, bozulduğunda alarm verme vb şeyler yapılacak plc veya benzeri bir cihaza ihtiyacım olacak.
Plc gerekli deyil bunun icin enda marka cihazlar var enda 4420 isinizi gorur surekli ilcum yapar kablo koptugu zaman uyari verir isi yukseldigi zaman alarmda verir elektirigide keser

Yardımcıda olurum dilerseniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba arkadaşlar, kalıplarda termokupl ve rezistans bulunuyor. Termokupl ve rezistansın çalışıp çalışmadığını omaj ölçümü yaparak bulabilirsin dediler. sizin düşünceniz nedir bu işi nasıl yapabiliriz.
teşekkür ederim.
Doğru fakat eksik bir yöntem termukupl lar kullanıldıkları yerlere göre değişik malzemelerden yapılır.Başıma gelen bir olayı anlatayım:Kauçuk enjeksiyon yapan bir firmada termukupl lar için özel kablo alınmış termukupl özellikli bir termukulp umuz arızalandı ve değiştirdik ama termukulp kablosu ile termukulp farklı melzemelerden yapılmış ve doğru ölçüm yapamadık olayı çözünce termukupl kablosunu 2*1,5 ttr kablo ile değiştirip ısı kontrol cihazından doğru termukupl u seçince arıza düzeldi.
https://www.sektorumdergisi.com/termokupl-kablo/

Cüneyt ustama katiliyorum.termokupl larda kendi kablolari özeldir.eğer sahada kablo mesafesi uzar ise silikonlu çelik zırhlı omaj derecesi düşük kablolar tercih edilir ve cihaz ayarlarinda doğru termokupl tipi seçilmelidir.
Fakat soruyu soran arkadaş tam olarak kafasindaki nedir? Acaba bumudur:
Rezistanslar ve termokupl bir ısı kontrol cihazi üzerinden kumanda edilecek.otomasyon kisminda vs plc olacak ve plc belirli araliklarda rezistanslarin omaj değerlerini ölçüp,sağlam ise sistemin çalışmasina musade edecek.değil ise alarm verecek.Doğrumu anladim

Cüneyt ustama katiliyorum.termokupl larda kendi kablolari özeldir.eğer sahada kablo mesafesi uzar ise silikonlu çelik zırhlı omaj derecesi düşük kablolar tercih edilir ve cihaz ayarlarinda doğru termokupl tipi seçilmelidir.
Fakat soruyu soran arkadaş tam olarak kafasindaki nedir? Acaba bumudur:
Rezistanslar ve termokupl bir ısı kontrol cihazi üzerinden kumanda edilecek.otomasyon kisminda vs plc olacak ve plc belirli araliklarda rezistanslarin omaj değerlerini ölçüp,sağlam ise sistemin çalışmasina musade edecek.değil ise alarm verecek.Doğrumu anladim
Evet doğru anladınız, buna ek olarak termokupl ve rezistans tek bir cihaz. İsmi sıcak yoklluk memesi olarak da geçiyor örnek
1603051678049.png

açıkçası şu an kablo mesafesine kablo tipine dikkat edemiyoruz çünkü şöyle bir sorunumuz var: cihazın 5 kablosu var 2 kablo rezistansın 220 volt AC, 2 Kablo termokupl ın, 1 kablo toprak, cihazı sokete bağlarken kabloların yerini karıştırabiliyorlar ve termokupl kablosunu sokette 220 ye bağlayabiliyorlar dolayısıyla cihaz bozuluyor. Öncelikli hedef bunun önüne geçmek sonra seri üretimde makinalar çalışırken bir sorun olduğunda termokupl dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek, termokupl arızalanırsa haber almak, anlık değerlere bakmak vb.
Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Sensörün kablosu / soketi nasıl, resim atma şansınız var mı? Isıtıcı ve termokupl omaj değerleri yakın değildir herhalde?

Sensörün kablosu / soketi nasıl, resim atma şansınız var mı? Isıtıcı ve termokupl omaj değerleri yakın değildir herhalde?
1603054105832.png

cihazın kendi soketi yok ustaların taktığı bu tarz bir soket var
1603054319636.png

Isıtıcı ve termokupl omaj değerlerinin yakın olduğunu zannetmiyorum, üreticiden de detaylı bilgi alamadım ürünün datasheet i yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri