PLC ile servo veya step motor kontrolü

Sn. emrah Arkadaşım bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşlar bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çook teşekkur ederim ve şu örnek programı veren arkadaşa ayrıyetten çok teşekkur ederim benim için ilaç gibi oldu :)

s7 200de yapilmis bir servo uygulamasi ornegi gonderebilecek arkadas varmidir..ornegin 3 istasyonda (farkli mesafelerde ornegin 20 cm 50 cm ve 60 cm hareket ettikten sonra)motor duracak ve baslangic pozisyonuna donecek bir uygulama ornegi

tesekkurler

Arkadaşlar bir servo motora daha rahat bir şekilde kontrol etmek için eğer uygulamanız 1 servolu ise mcw151 i önerebilirim.
Bu kontrol birimini yine omron marka servo sürücüye takıyorsunuz.
ve bütün kontrol elinizde oluyor.
Mcw 151 üzerinde haberleşme portları analog girişler 6 dijital çıkış 8 dijital giriş
encoder girişi var.
Programlamayı assembly ile yapıyorsunuz kendi kodlarıda var tabiki..
örnek olarak:
baseler her bir eksen(servo) veya sanal bir eksen yada encoder olabilir.
base(0) /sıfır numaralı servo seçildi
servo=on / servo on durumunda
loop2:
if in(0)=on then / giriş 0 on ise
moveabs(5000) / 0 konumundan 5000 konumuna git
wait idle / işlemin bitmesini bekle
else goto loop2:
endif
loop:
if in(1)= on then/ 1 nolu giriş aktif olursa
moveabs(0) / 0 konumuna git
else goto loop / loop alt programına dön
endif
(örnek sadece nasıl çalıştığını göstermek için yazılmıştır)

ücretsiz yazlım ve genel ingilizce bilgi ürün tanıtımları
http://www.triomotion.com adresinden edinilebilir.
Saygılarımla

arkadaslar sıze bırsey sormak ıstıyorum bu step yada servo ya gonderecegımız pals lerı darbe genıslık modulasyonu ıle urettımız sınyalı gondersek te aynı ısı goruru deıl mı ???
bırde bu pwm cıkısı plclerın her Q cıkısı ıcın gecerlı mı yoksa baska bır modulle mı surulmesı gerekmektedır ???

Plc cıkısındaki palsları osilaskopla bakabilirsin.

servoyu eve alıp öğrenmek baya maaliyetli olur sana,karşına bi uygulama çıkarsa ve vakit problemi yoksa o uygulamada orda yaparken oğrenmen daha mantıklı,ucuz cihazlar değil servolar, çokta zor değil kafanda büyütme ...
aşşağı yukarı 600 dolar+ kdv ye aptal frensiz 100w servoyu set halinde bulabilirsin (haberleşme ve bağlantı kabloları-motor-sürücü) ... ikinci el bulman zor bence , bulsanda bilinmiş bi marka değilse dökümanlarını programını falan bulman çok zor olur...

bu resimini koydugun programın ismini ögrenebilirmiyim

arkadaşlar paylaşım için teşekkürler. Ben de plc ile step motor kontrol üzerine soru sormak istiyorum. twido plcler için elinde böyle bir örnek olan var mı ayrıca denemesi yapılmış çalışır durumda step motor sürücü devresi şeması veya donanımı olan var mı? durumun aciliyeti var!
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri