PLC ile servo veya step motor kontrolü

ben şu an fatek plc kullanıyorum fakat daha servo motor veya step motorlar ile karşılaşmadım acaba bir kaç bilgi verirmisiniz plc ile nasıl kontrol edebilriz veya sürücüdenmi yazmamız lazım progamı?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
kullandığın plc nin özelliklerine bak.muhakkak yüksek frekanslı çıkış vardır.o çıkışları kullanarak oluşturduğun pulse leri sürücüye gönderiyorsun.gönderdiğin pulse miktarı motorun hareket edeceği noktayı belirliyor.pulse lerin genişliği ise motorun hızını belirliyor.y0 çıkışından pozitif pulse gönderdiğini ve y1 den de negatif pulse göndirdiğini varsayarsak,pozitif pulse da motor sağa negatif pulse motor sola döner.basit bir şekilde anlatımı bu kadar.tabiki kullanman gereken sürücü üzerinde bir sürü parametrede mevcut.bu forumda motorlar ile ilgili çok daha bilgili kimseler var.onlar sana yardımcı olacaktır.

öncelikle çok saol verdiğin bilgiler için fakat şunu örenmek isterim sürücüler üzerindeki o dediğin parametreler ne olabilir yani basitçe örnek sölermisin? he bu aarada bence sende yeterince bilgilisin

ben panasonic servo programladım.tabi her sürücünün farklı ayarları olabilir.mesela panasonic de yapabileceklerinden bazıları;
1:)motorun nasıl çalışacağını,pozisyonlama,tork kontrol ve hız kontrol olarak çalışacağını.
2:)motorun çözünürlük ayarını yani motorun bir tur dönmesindeki hassasiyet ayarı
3:)motor çalışırken eş zamanlı olarak auto tunning yapıyor.yani motor çalışırken daha önce kaydettiği değerlerde bir değişme olursa karşılaştırıp sana hata olarak bildiriyor.
aslına bakarsan sürücünün kitapçığına baktığımda 100 e yakın parametre vardı ama ben sadece bu 3 ü ile oynadım.zaten sürücünün default ayarları ile de motora kumanda edebiliyorsun.
ayrıca şu bilgilerde işini görür zannedersem, iki çeşit servo sürücüsü var.biri kendi üzerinden programlayabiliyorsun.bunu daha çok avrupalılar kullanıyormuş ve bu sürücülere akıllı sürücü deniyormuş,diğeri ise aptal sürücüler bunlara ise plc ile pulse göndererek kumanda ediliyor bunu daha çok uzakdoğu lular kullanıyormuş.bir de motor seçimini iyi yapmalısın.bunun nasıl yapıldığını kimse söylemiyor.bir uzmandan yardım alabilirsin.

hocam peki tahminen servo motor fiyatları ne kadardır mesela en ucuzları yani kendime alıp deney yapmam için

biz 1 fazlı 220 volt ve 400 wattlık servo motor ve sürücüleri 950 dolar + kdv almıştık.fiyatlar hakkında bilgim yok.eğer deneme yapacağım dersen ikinci el almanı tavsiye ederim.ama nereden bulurum dersen buna cevap veremem

servoyu eve alıp öğrenmek baya maaliyetli olur sana,karşına bi uygulama çıkarsa ve vakit problemi yoksa o uygulamada orda yaparken oğrenmen daha mantıklı,ucuz cihazlar değil servolar, çokta zor değil kafanda büyütme ...
aşşağı yukarı 600 dolar+ kdv ye aptal frensiz 100w servoyu set halinde bulabilirsin (haberleşme ve bağlantı kabloları-motor-sürücü) ... ikinci el bulman zor bence , bulsanda bilinmiş bi marka değilse dökümanlarını programını falan bulman çok zor olur...

Son düzenleme:
peki ben plcyi servo varmış gibi programlayabilirmiyim yani gelince servoyu yerine taksam olurmu her farklı marka servonun programı farklımı yoksa hepsi aynımı

evet motor gelmeden plc de programını yapabilirsin.sonuçta plc den pulse üretip sürücüye göndereceksin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri