PLC ile Servo Motor Kontrolü

eksen

Üye
plc ile klasik kumanda devrelerini uygulayabilen arkadaşlar... 1 adım sonrasına geçip servo motor kontrolü nasıl yapılır. bunu konuşalım biraz.. benim bu konuda tecrübem yok fakat çalıştığım fabrikada bu sistemlerin bakımı ile uğraşıyorum.. bu konu hakkına bilgisi olan veya elinde döküman olan arkadaşlar bizimle paylaşırlar ise çok sevinirim.
adım murat
bilecik.m.y.odan mezunum Bakım arıza onarım işi ile uğraşıyorum..
yaptığım incelemelerde servo motor sürücülerinin çok fazla parametre bilgisine ihtiyaç duyduğunu gördüm.. ayrıca kontrol sistemine göre (tork kontrol veya pozisyon kontrol) farklı şekillerde programlanıyorlar..
bilgisi olan arkadaşlar lütfen paylaşallım ;)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
eksen kardes festonun servo sürücülerini incelemeni tavsiye ederim.Çünkü verdiği hazır paket program sayesinde çok kolay pozisyonlamalar yapabilirsin.Gerekirse teknik destekte verebilirim.Fakat diğer servolar hakkında bir şey diyemeyeceğim.Fakat servoda şu parametrelerin alınması önemlidir.
1 Alt limit (Ref noktası)
2 Üst limit (sınır) (bunlar sensörlerle belirlenir)
3 hız
4 rampa
5 adım sayısı
3,4,5 i dediğim hazır paket programa girebiliyorsun.Tabii daha çok ğarametreler var...

ben panasonıc servolarını kullanıyorum paremetre ayarlama ıle ılgılı kendı yazılımı paneterm dıye prog var bunu bulabılırsın yoksa bende verebılırım servo surme teknıklerı tork kontrol hız kontrol yada pozısyon kontrol gıbı farklıdır onemlı olan proses tıpıne gore secılmesı ben genelde pozısyon kontrol modunda kullanıyorum PC bazlı otomasyonlarda MACH dıye bır yazılım ıle calısıyorum PLC ıse LG yada SIEMENS plc'ler ile puls dırectıon uygulamalar yaptım fakat plc'lerde interpolasyon falan yaparsan bazı sıkıntılar ortaya cıkıyo orngın daıreler oval gıbı bu konuda herdaım yardımcı olabılırm bılgı paylaştıkca çoğalır

servo motorlar çok büyük bi konu ve arkadaşalrımızın dedikleri de gayet dogru fakat temel 2 farklılık var servoları sürmek için.

1.si haberleşme yoluyla(yani plc veya op üzerinden hız,yön,pozisyon vb. dataları göndererek) avrupa markalar bole cogunlukla
2.si plcnin pals çıkışını servo sürücüye baglayarak.
uzakdogu ve japonlarda genellikle bole

1.yolda dedigin gibi çok parametre var ve cidden herşeyi kusursuz yapmak zorundasın.bu markaya gore degisir.

2.yol ise daha cok plc bilgine bakar.servodan 4-5 parametre ayarlarsın biter.(örnegin kaç palsin servonun 1 turuna tekabül edecegi gibi)

varsa başka soru yardımcı olmaya çalışayım

kolay gelsin

merhabalar sizler için eski bir konu ama benim için yeni bir konu
delta plc ile serve motor sürmek istiyorum. Bunu en kolay ve en iyi şekilde nasıl yaparım.
Bildigim kadarıyla delta plc lerde plsy komutu ile yapılıyor bana bir tane öenek çizim göndere bilirseniz cok sevinirim

Arkadaşlar delta plc ile absolit nasıl çalışabilirim plc ve servom delta.

arkadaşlar delta plc ve servo sistemlerde ne isterseniz yardımcı olabilirim servo pozisyon kontol plc ile sürme sadece isteyin hertürlü yardımcı olurum msn adresimden ulaşabilirsiniz dökümantasyon........

sayın bafral

delta servolar absolit encoder e sahip değil fakat 28 sv plc ile servonu absolit veya inc çalıştırabilirsin özel bi komutu var drva diye sana demo program gönderebilirim istersen

Moderatör tarafında düzenlendi:
slm eyparslan. ben otomasyon işinde yeniyim. sıemens plc ile step sürdüm adımlarını falan ayarlayabiliyorum. fakat ben telemecanique plc kullanıp servo motor sürmek istiyorum. hiç servo sürmedim. eğer bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim. şimdiden söliim belki biraz başını ağrıtabilirim. yanlış anlama çabuk öğrenirim. eğer msn adrasini de bana gönderirsen daha çok sevinirim. yardımların için şimdiden saol...

saol eyparslan kardeş problemi çözdüm zaten müşteride servo değil ac motor kullandı ama ilgin için teşekkür ederim

merhabalar sizler için eski bir konu ama benim için yeni bir konu
delta plc ile serve motor sürmek istiyorum. Bunu en kolay ve en iyi şekilde nasıl yaparım.
Bildigim kadarıyla delta plc lerde plsy komutu ile yapılıyor bana bir tane öenek çizim göndere bilirseniz cok sevinirim

Arkadas plc ile servo surme hkk ornek bir devreye ihtiyacim var elektrik resmi de ornek acisindan olursa iyi olur mumkunmudur

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri