plc ile servo motor kontrolü nasıl yapılır ?

PLC ile Servo Motor kontrolü 2 şekilde yapılır aslında 2 yöntemde motoru ayni şekilde sürüyor ama uygulanış şekilleri farklıdır.Ben Omron da gerçekleştirdim uygulamayı.Siemens Vb markalardada farklı olacagını zannetmiyorum umarım size bi fikir verir.İlk olarak Omronun Smart Step serisi servo sürücülerini açıklayım.Omron CJ1M serisi PLC lerinde dahili bir Puls çıkış modülü vardır.(2 kanal).Her bir kanal ile bir servo sürücüyü kontrol edebilirsin.PLC nin bu modülünden verdiğin Puls miktarı dönme miktarının ve verilen Pulsların frekansının yüksek oluşu da hızını artırır.Dikkat edersek Posizyon kontrol Kartı yok sistem de sadece Puls çıkışı ile sürülüyor..
2.yöntem ise ağ kurup ağ üzerinden Servoyu sürebilme olarak tanımlayabiliriz.Bunun için Ağı yönetecek bi posizyon kontrol kartına ihtiyacımız var.Bu kart NCF71 olarak bilinir.Bu kart ile ben 5 Eksen posizyon ve hız kontrolü yaptım sadece,puls saysını,Hız miktarını girip kontrol Bit ini set ederek hareketi sağlıyorsun.
Bunlar Omron PLC ler ile yapılan uygulamalar.Siemens ile yapılan uygulamalar mutlaka bunlara benzerlik gösterir nihayetinde tüm servo sistemlerin çalışma prensibi aynidir..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
amett35 ' Alıntı:
elimde m otorla ilgili her türlü ilgi war izmirde gezmediğim elektronikçi kalmadı fakat hep si para ile yapıyo bana devrenin şeması lazım sadece motorumda dc motor internette resimleri war ama devre hiç bi yerde yoqqqq:(

tamam hocam datalarını bana da mail yoluyla yollarsanız bırde ben ınceleyeyım

arkadaşlar plc ile olmasada futaba s3001 yada 3003 marka bir servo motoru manuel kontrol etmek için gerekli olan devreyi ben biliyorum..Ana malzemeleri bir adet 50k pot ve ne555 yani kare dalga üreteci olan bi entegre. ;Dbasit bi devre kolay bi baskı devresi var eğer devrenin şemasını istiyorsan
************ ekle yollarım ???aklınızda kalan başka soular içinde ekliyebilisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
servo konusu önemli ama bilgim yok bu konuyu nasıl öğrenebiliriz döküman olan varsa Allah rızası için gönderirse dua ederiz

lasyu ' Alıntı:
bir plc ile servo motoru nasıl kontrol ederiz.
kontrol için negibi bir sinyal gereklidir bu kontrol lader diagramla yapılabilirmi.
konu hakkında yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekkkürler.
futaba s3001 yada s3003 markalı serv motorları manuel kontrol etmek için gereken devreyi eklersen yollarım.
ne 555 entegresiyle yapılıyo basit bi devre potansiye metreyle ne kadar döndürmek istiyorsan o kadr çeviriyorsun.yaptığımız 14 fonksiyonlu robot kolunda kullanmıştım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
enisaygoren ' Alıntı:
Ekteki dosyada S7-300 ve Sew Marka servo motor kontrolu ile ilgili örnek bir çalışma var. Sistem profibus üzerinden çalışıyor. pozisyon kontrolu yapıyor. Atelyede deneme seti kurduk program çalışıyor. Ayrıca Op bulunmakta buradan istediğimiz değerleri yazıp motorun bu değerlere gitmesi sağlanıyor.
Ekteki dosyada S7-300 ve Sew Marka servo motor kontrolu ile ilgili örnek bir çalışma var. Sistem profibus üzerinden çalışıyor. pozisyon kontrolu yapıyor. Atelyede deneme seti kurduk program çalışıyor. Ayrıca Op bulunmakta buradan istediğimiz değerleri yazıp motorun bu değerlere gitmesi sağlanıyor.
* New Folder.zip (365.35 KB - Yükleme: 367 kez.)
Programı aldım ama simatic managerde çalımıyor ...

programı tekrar yükleyip denedim. bir sorun yok. sendeki simatic managerin versiyonu kaç?

Arkadaşlar merhaba bizim işletmemiz de cnc tarzı ekipman var x ve z yonun de haraket ettıren ıkı tane servo motor servo motorların da baglantısı ıse markası mıtsubıshı ve 4 connector var uzerınde connectorlerden ıkı tanesı serı portlar seklıne bırbırı ıle haberlesmek ıcın bır tanesı encoder ıcın bırde plc ıle haberlesmek ıcın bır connector cıkıyor oda rolelere ordan da plc ıle haberlestıgını sanıyorum bu konular hakkında yardımcı olabılırmısınız....

Marka-model ile arama yaparsaniz dokumanini Internetten cok rahat bulabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri