plc ile servo motor kontrolü nasıl yapılır ?

eger basit pozisyon kontrolu yapacaksaniz festo servo suruculerini incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim kullanimi cok basit

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşım bazı plc lerde puls train üreten bloklar var.bu bloklara üreteceğin pulsin frekansını ve sayısını atayabiliyorsun.pulsin frekansı servo motorun hızını, sayısı ise ne kadar döneceğini tayin ediyor.Ben TELEMECANIQUE TWIDO serisi plc kullanıyorum ve 7 khz puls çıkışı alabiliyorum.

kolay gelsin

ya arkadaşlar elinde somut bir örneği olan yokmu allah rızası için ne olur yaw kimsede yardım etmek istemiyor ne var bu servo olayında hala anlamadım

arkadaşlar s7 300 serisinde servo motor kontrolu hakkında basit bir örnek ladder diyagram olarak verebilirmisiniz. basit bir örnek olursa konuyu daha kapasamlı olarak mantık yürüterek kavrayabilirim. yardımlarınız için teşekkürler.iyi çalışmalar.

Ekteki dosyada S7-300 ve Sew Marka servo motor kontrolu ile ilgili örnek bir çalışma var. Sistem profibus üzerinden çalışıyor. pozisyon kontrolu yapıyor. Atelyede deneme seti kurduk program çalışıyor. Ayrıca Op bulunmakta buradan istediğimiz değerleri yazıp motorun bu değerlere gitmesi sağlanıyor.

Ekli dosyalar

• New Folder.zip
    365.3 KB · Görüntüleme: 673
Moderatör tarafında düzenlendi:
slm ben futuba s3001 markalı servo motordan 5 adet aldım fakat sürücü devre lazım ve yoğun aramalarıma ramen bulamıyorum yardım ederseniz minnettar kalırım şimdiden teşekkürler

enisaygoren ' Alıntı:
Ekteki dosyada S7-300 ve Sew Marka servo motor kontrolu ile ilgili örnek bir çalışma var. Sistem profibus üzerinden çalışıyor. pozisyon kontrolu yapıyor. Atelyede deneme seti kurduk program çalışıyor. Ayrıca Op bulunmakta buradan istediğimiz değerleri yazıp motorun bu değerlere gitmesi sağlanıyor.
Merhaba bizde Sew in servomotorlarından 2 adet kullanıyoruz. Herikiside pozisyon kontrolü yapıyor. Profibusdaki bir hatadan dolayı CPU SF hatası verdi. Bizde CPU yu Stop-Run yaptık sonra profibus ucunu düzelttik fakat heriki servomotorunda referans bilgileri kayboldu. MoviTool ile referans verebilmek içi 6 saat uğraştım makinada 6 saat yattı.. Yine böyle birşey başıma gelecek diye endişeleniyorum

slm ben futuba s3001 markalı servo motordan 5 adet aldım fakat sürücü devre lazım ve yoğun aramalarıma ramen bulamıyorum yardım ederseniz minnettar kalırım şimdiden teşekkürler
Watt, Amper aralığı gibi ozellikleri tuttuğu sürece herhangi bir marka servo sürücünün sürmesi lazım. Bi de AC mi yoksa DC mi ona dikkat edin.

elimde motorla ilgili her türlü ilgi var izmirde gezmediğim elektronikçi kalmadı fakat hepsi para ile yapıyo bana devrenin şeması lazım sadece motorumda dc motor internette resimleri var ama devre hiç bi yerde yok :(

Düzenleme: ŞaŞKıN

Türkçeyi doğru kullanmaya özen gösterin. Türkçe'de "w" ve "q" harfi yoktur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri