PLC ile servo konum kontrol temel sorular

Öncelikle iyiakşamlar değerli ustalarım ;

Ben mekatronik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim , yapmak istediğim bir uygulama var ve başlamadan önce sizlere birkaç soru sormak ve bana bir yol göstermenizi rica ederim ;

Elimde bir plc , sürücü ve servo motor bulunmakta. Daha öncesinde PLC ile bir çok uygulama ( orta seviyede ) yaptım ve sürücü yardımıylada bir asenkron motor sürdüm. Konular hakkında az da olsa bilgim vardır.

Şimdi Plc yardımıyla bir servo motor sürmek istiyorum . Yapmak istediğim uygulamada motorun 3 kere 120 derece dönüp ilk konumuna geri gelmesini istiyorum. (Her 120 derece dönüşünde beklemesini istiyorum. ) Fakat ne daha önce hızlı sayıcı kullandım nede servo..
Bana basit olarak , "bak kardeşim bu iş şöyle yapılır , plc ile şunları sürücü ile de şu parametrelere bakmalı ayarlamalısın " diyebilecek var mıdır ?

Şimdiden çok teşekkür ederim ..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Elindeki plc ve servonun markasını , modelini belirtirsen daha net yardımcı oluruz.

Merhaba Sn. deniz77 ;

İlginiz için teşekkür ederim öncelikle , elimde Sew marka bir sürücü ve panasonic fp-x c14td plc bulunmakta.

kardeş siemens olsa sürücün ve cu305 controller ın olsa basic positioner gibi bir secenekle yapılabilir bu dediğin ... sen tek eksen kontrolü yapabilirsin bu durumda ...
yada cok hassas olmasın diyorsan servodan alacağın encoder bilgisini haberleşme kanalı üzerinden plc ye cekip buradan atıyorum 1024 pulse lik bir encoder için 1024/3 pulse geldiğinde motoru durdurup yeniden bu değere kadar sayabilirsin ...

bu durumda gelen pulse i sıfırlaman gerek ki bunuda gelen pulse i her seferinde bir başka değişkene atıp başlangıçta kullandıgın değişkenden bu degeri cıkararak sıfırlayabilirsin ...

Dahili pozisyonlama adresleri olan sürücülerde (sew marka ama model belirtmemişsin) poisyon bilgisini bu adreslere girip aralarına duraklama verebiliyorsun. Bu tür sürücüler programlanabilir akıllı servo sürücüler dediğimiz kategoride. Plc kullanmasanda istediğini yaparsın. 2. yöntem ise pozisyon bilgisini canbus , ethernet profibus , gibi haberleşme yöntemleri ile servoya anlık pozisyon aktarımını yapman. Elindeki plc ile servoyu sadece pals yolu ile sürebilirsin. Bunun için plc deki motion kontrol komutları ile pals komutlarını kullanman gerekir. Panasonicte bunların uygulama örnekleri var. sew sürücülerinde pals pozisyon mod olmayabiliyor buda senin plc'in ile sürücüyü uyumsuz hale getirebilir. Genel yöntemde servonun 1 turunu kaç pals tamamladığını bilmen. 1 tur eden pals sayısını 3 pozisyonlama bilgisi halinde servoya gönderebilirsin. Birinci pozisyon satırı bittiği zaman timer tetikliyecek timer sonunda 2. pozisyon satırı başlayacak. 2. pozisyon satırı bittiğinde timer tetikliyecek timer sonunda 3. pozisyon satırı başlayacak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri