plc ile robot kontrolü

Robotik kontrol ünitelerinde kullanılan servo kontrol sistemleri CNC makinelerde kullanılanlardanda oldukça fazla gelişmiş ve kompak yapıdadır ayrıca.Şoyle düşün CNC makineye ait kumanda panosunu aç ve göreceksin kontrol kartı üzerinde 2 eksek diğer eksenler içinde ilave kart göreceksin.Ama Robotlarda tek dijital servo ampl.üzerinden 8 eksen sürülür ve çok daha kompak ve ileri teknolojiye sahiptir.Yani temel mantıkları aynı olsana robotlardaki servo kumanda ile CNC makinelerdeki arasında baya bir farklılıklar vardır :)

Peki siemensin simotion üniteleriyle yapılabilir mi?

Simotion V4.0 dan sonra ek yazılım paketleri ile delta ve skara gibi robot kinematikleri eklendi. Yani Simotion ile bu tip robotlar kontrol edilebilir.

Ayrıca bu işi Beckhoff ile de yapmak mümkün. Aşağıdaki videoda delta transformasyon örneği var.
YouTube - EN | Beckhoff TwinCAT Kinematic Transformation

Robot kontrol üniteleri ile ilgili http://www.keba.com adresine bakabilirsiniz. Kontek Türkiye temsilciliğini yürütüyor. Sitesinde her türlü robot için çözümü olduğunu yazıyor.

merhaba.

konuyu gündeme getireyim tekrar.
tam olarak robot olmasa bile 3 eksende cnc gibi, PLC ile çalışacak bir robot yapmayı düşünüyorum.
arduino ile yapılabilecek basitlikte yalnız PLC ile yapacağım.
her seferinde home pozisyonuna gelip, girilen reçeteye göre 8-10 adrese konuma gidip gelecek.
bu döngüyü sürekli tekrarlayacak.
plc ile bu konumları tanıtacağım reçete yapabileceğim bir yöntem var mı?
kinematik hesapları yok.
sadece konuma enterpolasyon yapacak. onu da motion modül ile çok rahat yapabiliyorum.
tek sorun adresleri HMI den operatörün kolay girebileceği şekle getirebilmek.
benzer uygulama palet üzeri istifleme. torbaların konum ve yönleri girilebilecek reçete vasıtasıyla.

yardımlarınız için teşekkürler.

merhaba.

konuyu gündeme getireyim tekrar.
tam olarak robot olmasa bile 3 eksende cnc gibi, PLC ile çalışacak bir robot yapmayı düşünüyorum.
arduino ile yapılabilecek basitlikte yalnız PLC ile yapacağım.
her seferinde home pozisyonuna gelip, girilen reçeteye göre 8-10 adrese konuma gidip gelecek.
bu döngüyü sürekli tekrarlayacak.
plc ile bu konumları tanıtacağım reçete yapabileceğim bir yöntem var mı?
kinematik hesapları yok.
sadece konuma enterpolasyon yapacak. onu da motion modül ile çok rahat yapabiliyorum.
tek sorun adresleri HMI den operatörün kolay girebileceği şekle getirebilmek.
benzer uygulama palet üzeri istifleme. torbaların konum ve yönleri girilebilecek reçete vasıtasıyla.

yardımlarınız için teşekkürler.

Pratik bir uygulama, nasıl bir yardım gerekiyor?

merhablar. ben şunu merak ediyorum. endüstriyel robotların kontrolü plc ile yapılamıyorsa neyle yapılıyor ?
yani nasıl bir elektronik alt yapısı var ?

merhablar. ben şunu merak ediyorum. endüstriyel robotların kontrolü plc ile yapılamıyorsa neyle yapılıyor ?
yani nasıl bir elektronik alt yapısı var ?

Endüstriyel robotların genelde kendi panosuyla geliyor ve robot kontrolcüsü bu pano içerisinde oluyor. Yine PLC programlamaya benzer bir mantıkla programlanıyor.

Buna ek olarak standart PLC ile programlama opsiyonu da var dolayısıyla PLC ile robot kontrolü yapılamıyor dememek lazım. PLC'lerde kullanılan bazı yazılım kütüphaneleri ile PLC programlanarak da robot rotası yazılabiliyor bu sistemi özellikle tutma, taşıma gibi fazla teknik detayı olmayan proseslerde sıkça kullanıyoruz.

Ürünleri incelerseniz, YASKAWA, BECKHOFF, SIEMENS, KEBA ve daha birçok markada PLC ile robot programlama seçeneğini bulabilirsiniz.

Yaskawa ile yapılan bir uygulama örneği görmek isterseniz ->

• Beğen
Tepkiler: huh
plc ile kontrol tabiki yapılıyor. şöyle örnek verebilirim. haberleşme ile robotun gideceği koordinatları söyleyip hedef noktaya git gibi şeyler söyleyebilirsiniz. daha basit bi kontrolde şöyle olabilir: hedef nokta robtta tanımlıdır, plc den bir dijital sinyal gönderirsiniz ve bu sinyalg eldiğinde hedef noktaya gider robot. hedef noktadaki malı plc sensörden görüp pnömatik grippera sinyal gönderip tutar ve robota 2. hedf noktayaya git diyip yeni bir sinyal gönderebilir.

arduino konudada anin robotics var. tavsiye ederim. kodları incelediğinizde işin kinematiğyle ilgili de biraz bilgi sahibi olursunuz. ancak gerçekten robot teorisini öğrenmek istiyorsanız angela sodeman youtube kanalı hem sade hem de eğlenceli olur. kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri