Plc ile pano fan kontrolü

arkadaşlar panolardaki fanları sürekli çalışması yerine belli bir derece aralığında çalıştır durdur gibi birşey yapcam ama kafamda 1 kaç soru var bu fanlar önemli panolarda acaba böyle birşey yapmak doğru mudur? birde ayarlıcam aralıktan 1 derece alta düştünde kesecek 1 derece üstüne çıktında çalışacak ama sürekli aç kapa yerine belli süre çalıştırıp durdurmak mı uygun olur?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sürekli çalışmasının bir sakıncası mı var? Bence uğraşmana değmez, "astarı yüzünden pahalıya gelir" derler ya öyle bir şey olur. Ama sürekli çalışmasının bir sakıncası varsa o zaman tabii ki bir kontrol yapman gerekir.

Sürekli çalışmasının bir sakıncası mı var? Bence uğraşmana değmez, "astarı yüzünden pahalıya gelir" derler ya öyle bir şey olur. Ama sürekli çalışmasının bir sakıncası varsa o zaman tabii ki bir kontrol yapman gerekir.
Sakınca yokta yani sürekli çalıştığında boşa enerji israfı oluyor o yüzden bunu düşündüm ama bilemedim bende

Son düzenleme:
bu sekil baglantısı vardır,

Bu cihaz da güzel ve ucuz,,,,,,, https://urun.n11.com/diger/kulucka-termostati-pano-tipi-12v-P247782386 Arızala yapıpta sorun çıkarma meselesine gelince, ben kaç tane fabrikayı yakan, ana trafoyu patlatmaya çalışanı biliyorum, aradan zaman geçti ,bunların hepsi mevki sahibi veya teknik müdür olmuş,,,

Ekli dosyalar

• fan.PNG
    fan.PNG
    150.4 KB · Görüntüleme: 12
Moderatör tarafında düzenlendi:
1 derece hassasiyet çok değilmi ? burada panonun içindeki malzemelerde önemli (soft starter,hız kontrol..vb.) ısı oluşturan cihazlar varsa pano fanları içerdeki sıcak havayı tam tahliye edemeyecektir. Yani 1 derece seviyesine düşmez ise fanlar yine çalışmaya devam eder.

Bu cihaz da güzel ve ucuz,,,,,,, https://urun.n11.com/diger/kulucka-termostati-pano-tipi-12v-P247782386 Arızala yapıpta sorun çıkarma meselesine gelince, ben kaç tane fabrikayı yakan, ana trafoyu patlatmaya çalışanı biliyorum, aradan zaman geçti ,bunların hepsi mevki sahibi veya teknik müdür olmuş,,,
Orası farklı, ben güzel birşey yapmak isterken arıza çıkarmayım diye öyle söyledim. Bunların algılıyıcıları ne kadar hassas bilginiz varmı .En son Attınız ürünü nasıl beslicem 24 olsa sıkıntı yokda 12 v zor bizim panolarda. Ben genel bir araştırayım güzel baya ürün var biraz baktımda.
1 derece hassasiyet çok değilmi ? burada panonun içindeki malzemelerde önemli (soft starter,hız kontrol..vb.) ısı oluşturan cihazlar varsa pano fanları içerdeki sıcak havayı tam tahliye edemeyecektir. Yani 1 derece seviyesine düşmez ise fanlar yine çalışmaya devam eder.
İşte bende hemen direk açılıp kapanmasını istemiyorum fanların diyelim sıcaklık artı 25 sınır değeri olsun çalışmaya başladı fan çalışma durması 20 derece olgunda dursun tarzı düşündüm sizin dediğiniz gibi tahliye olmaz diğer türlü

PID Control pahalı , ON-OFF Control olmaz dediniz, geriye 2 nokta kontrol kalıyor, bunu da siz arastırabilirsiniz,,,

Bir kaç panomuzda mevcut bu termostatlar, ayrıca kaliteli markaların malzemelerinin olduğu yine 2 adet sürücü ve kat panosunun olduğu elk. odasının aşırı ısınması sebepli portatif klima konuldu. 7/24 açık çalışır vaziyette yaz olsun kış olsun kapandığına şahit olmadım.

Maalesef bozulma adına garanti teorik olarak verebilir firmalar fakat arıza yapınca da kimse hesap sormuyor soramaz. Getirin değiştirelim deyip kendileri laboratuvarda inceler yeni modellerinde yine kendi yararına kullanır olumsuzluğu. Ayrıca termostatın değil de fanın kendiliğinden bozulabilme ihtimali de var, zaten günümzüde çoğu Çin üretimi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri