PLC ile Panasonic Minas a4 Servo Sürücü Pozisyon Kontrolü

Merhaba

Ekteki hata mesajı Siemens PLC editörünün verdiği bir haberleşme hatası, bu sebepten bunu Siemens formu altında sorarsan daha hızlı cevap alabilirsin diye düşünüyorum

İyi çalışmalar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Teşekkürler bilgilendirme için.

Merhaba,

Bağlantı sorunu çözdüm fakat motorda hareket yok. İleri - Geri ikonlarını kullandığımda motor hareket ediyormus gibi poz. velocity değerleri değişiyor fakat motor hareket etmıyor. bu anda servo on konumunda

Merhaba

Sürücünün pozisyon kontrol modun da olduğundan emin ol Pr02=0 olmalı
Pals giriş yönteminin (CW-CCW veya Pals +Direction) doğru olduğunu kontrol et Pr42 (1 veya 3 seçmiş olmalısın)
1 turdaki pals sayısını Pr4B yi 1000 yap.(50000 Khz verdiğinde 3000 devir ve üzerine çıkarsın)

Merhaba

Sürücünün pozisyon kontrol modun da olduğundan emin ol Pr02=0 olmalı
Pals giriş yönteminin (CW-CCW veya Pals +Direction) doğru olduğunu kontrol et Pr42 (1 veya 3 seçmiş olmalısın)
1 turdaki pals sayısını Pr4B yi 1000 yap.(50000 Khz verdiğinde 3000 devir ve üzerine çıkarsın)

Merhaba,
pr02 0
pr40 0
pr41 0
pr42 3
pr4b 2500 dü 1000 olarak değiştirdim. Ancak bir şey değişmedi.

Pals giriş yönteminin (CW-CCW veya Pals +Direction) olarak da
youtube da
linkinde "11.25 dk" dan sonra birebir aynısı yapıyorum ancak herhangi bir hareket yok.

Merhaba

PLC den gelen pals ucunu direnç bağlamadan 1 numaraya
PLC den gelen yön ucunu direnç bağlamadan 2 numaraya bağla
4-6 nolu uçlara güç kaynağının gnd (eksi) ucunu bağla
Sürücüde yaptığın parametre değişikliklerini (Pr02,pr40,pr41,pr42,pr4b) EEPROM a kayıt edildiğinden emin olmak için parametre değişikliklerinden sonra sürücünün enerjisini kapatıp tekrar aç ve değerin değiştiğinden emin ol.

Yukarıda bahsettiklerim den emin olduktan sonra Panaterm yazılımı ile Command Pals bilgisine bakmalısın.
Bunlara rağmen sorun çözülmez ise sürücüyü Panaterm üzerinden fabrika ayarlarına cevirmeni tavsiye ederim.

İyi çalışmalar

Merhaba

PLC den gelen pals ucunu direnç bağlamadan 1 numaraya
PLC den gelen yön ucunu direnç bağlamadan 2 numaraya bağla
4-6 nolu uçlara güç kaynağının GND (eksi) ucunu bağla
Sürücüde yaptığın parametre değişikliklerini (Pr02,pr40,pr41,pr42,pr4b) EEPROM a kayıt edildiğinden emin olmak için parametre değişikliklerinden sonra sürücünün enerjisini kapatıp tekrar aç ve değerin değiştiğinden emin ol.

Yukarıda bahsettiklerim den emin olduktan sonra Panaterm yazılımı ile Command Pals bilgisine bakmalısın.
Bunlara rağmen sorun çözülmez ise sürücüyü Panaterm üzerinden fabrika ayarlarına cevirmeni tavsiye ederim.

İyi çalışmalar

Aynen uyguladım. Ama maalesef sonuç alamadım. Fabrıka ayarlarına dönmesi için Panaterm den"auto tunıng mı yapıyoruz. eğer o ise onuda yaptım.
Ekteki bağlantıları uyguladım ayrıca sonuç alamadım. Sadece pr02 yı velocıty '1' e ayarlayıp kayıt edttiğimde saat yonu tersıne yavas ve sürekli olarak dönmeye başladı.

Ekli dosyalar

• CNX5 SOKET BAĞLANTI.JPG
    CNX5 SOKET BAĞLANTI.JPG
    21.9 KB · Görüntüleme: 39
  • Parametre Ayarları.JPG
    Parametre Ayarları.JPG
    58.5 KB · Görüntüleme: 49
Merhaba

Fabrika ayarlarına almak için Panaterm den default bir proje açılır ve proje servoya yüklenip EEPROM a kayıt edilir.Daha sonrada ana parametreleri ayarlaman yeterli.(Pr02,Pr42,Pr4b)

Pr02 =1 yaptığında yavaş bir şekilde dönmesi normal dir.(Analog sinyal ucu boşta olduğundan kaçak voltaj değerine göre döner)

Not: PLC nin çıkışının PNP olduğunu düşünerek fiziksel bağlantıları tarif ediyorum, bunda bir yanlışlık olamaz değil mi?

Merhaba @Panasonic Destek
Plc cıksları "pnp" olarak ayarladım o konuda problem yok.

fabrıka ayarlarınıda yaptım.

son parametre ayarları ekte fotodadır.

plc cıkısında "Q" cıkışlarında jog modunda forward backward yaptığımda çıkış ledlerinin aktif deaktif olduğunu görüyorum.

Bu noktalardan kaç Volt ölçmem gerekir?

Ekli dosyalar

• servo sürücü  parametreleri.jpg
    servo sürücü parametreleri.jpg
    782.5 KB · Görüntüleme: 29

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero