PLC ile Kare Dalga üretelim ve kullanalım

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Yukarıdaki örnekte LAD STL FBD ile verdiğim kare dalga işaretini ben genelde uyarı ve alarm işlerinde kullanıyorum yukarıdaki örnekte verdiğim Q0.0 çıkışını bir merkeree (hafızayada) atabiliriz.
Bir alarm merkerini Q0.0 çıkışı(veya merker) ile AND işlemine tabi tutarsak Alarm geldiginde istenilen lamba çıkışını flash yaptırabiliriz. Flash frekansını T33 timer ının peryodunu değiştirerek örn Network1 de Pt=200 ve Network2 de T33 ü 100 yaparsın 1 sn lik flash yapan bir çıkış elde etmiş oluruz.
Ayrıca bu kare dalga işaretinin her çıkan kenarında bir lineer cetvelden gelen pozisyon bilgisini okuyarak, T33 deki peryota (T) ye böldüğümüzde mm/sn olarak hareket eden sistemin hızını PLC ye hesaplatabiliriz.
Başka kullanılan yerler varsa kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.
Kolay gelsin...

S7 300 serinde Clock Memory Byte ı Hardware kısmında CPU nun özelliklerinden Clock Memory Byte ını belirleyebiliriz.

Clock Baytın bitlerinin frekansı aşağıdaki şekilde
Bit 7 6 5 4 3 2 1 0
Period
duration (s): 2 1.6 1 0.8 0.5 0.4 0.2 0.1
Frequency
(Hz): 0.5 0.625 1 1.25 2 2.5 5 10

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sayin Elektronİkmuh Çok TeŞekkÜr Edİyorum...harİka

peki bu işlem ile ilgili bilgim yok ama pwm denilen sistemle aynı olmuyormui.kare dalga ile motor kontrolü de yapabilirimiyiz.?

Evet Dc motorun hız kontrolünü dalganın ON-OFF süresini değiştirerek ayarlayabiliriz.

s7-200 için SM0.5 komutu 1sn peryotluk kare dalga olusturuyor.Ama s7-300 de bu yok sanırım.Eğer arkadas bunu S7-200 için anlatmıs ise biraz zahmetli olur hazır kontak varken

pwm de sinyalin genlik değerleri farklı olabiliyor.yani 5 sn 1 3 sn 0 gibi
semih aydın

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri