PLC ile Kantar Kontrolü Hatası

siemens s7-300 analog girişe esit marka indikatörün analog çıkışı bağlı. indikatör tartımı düzgün yapıyor fakat plc'ye gönderdiği analog değer her gün değişiyor bazen 10 kg eksik bazen fazla olacak şekilde analog bilgi gönderiyor. hava şartlarından veya başka bir sebepten dolayı etkilendiğini düşünüyorum. esit indikatörünün analog çıkışı iyi tasarlanamamış olabilir mi? yardımlarınızı bekliyorum. indikatör analog çıkışı 4-20ma

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu durum benim çok başıma geliyor.
Şunu söyliyeyim Esit analog çıkışı çok güzel çalışıyor. Ben yıllardır kullanıyorum.
PWI modelinide TR3 amp. de her türlü cihazını kullanıyorum gayet sorunsuz çalışıyor.
Bir çok sebepten olabilir. Sen hergün kalibrasyon yapmak durumunda kalıyormusun.
veya sadece sıfırlamamı yapıyorsun. Ben olsam ilk önce boşta loadcell besleme ve dönüş voltajlarını ölçer kaydederim, bir sonraki kaymanın olduğu gün boşta loadcell besleme ve dönüş voltajlarını ölçerim. Besleme voltajı değişmiyor ve dönüş mv değişiyorsa mekanik bir sorunu işaret eder. Bence basamak basamak ölçülerek bulunabilir. Ama sistemin gürültü titreşim gibi sorunlarını mutlaka ilk önce gidermelisin.

Bu durum benim çok başıma geliyor.
Şunu söyliyeyim Esit analog çıkışı çok güzel çalışıyor. Ben yıllardır kullanıyorum.
PWI modelinide TR3 amp. de her türlü cihazını kullanıyorum gayet sorunsuz çalışıyor.
Bir çok sebepten olabilir. Sen hergün kalibrasyon yapmak durumunda kalıyormusun.
veya sadece sıfırlamamı yapıyorsun. Ben olsam ilk önce boşta loadcell besleme ve dönüş voltajlarını ölçer kaydederim, bir sonraki kaymanın olduğu gün boşta loadcell besleme ve dönüş voltajlarını ölçerim. Besleme voltajı değişmiyor ve dönüş mv değişiyorsa mekanik bir sorunu işaret eder. Bence basamak basamak ölçülerek bulunabilir. Ama sistemin gürültü titreşim gibi sorunlarını mutlaka ilk önce gidermelisin.

kardeş DACCAL menüsündeki Lo-Val ve Hi-Val değerlerini değiştiriyorum. maksimum kapasiteyi (hi-val) 500 kg minimum kapasiteyi de (Lo-Val) sıfır kg olarak ayarlıyorum. hergün bu ayarları değiştirmem gerekiyor. kantara 400 Kg yük atıyorum indikatörde 400 görünüyor Scada'da 400 görünmesi için hi ve lov değerlerini değiştiriyorum. bir gün tam tartarken diğer gün eksik tartıyor.
kantarda herhangi bir mekanik sıkıntı yok çünkü indikatör her gün doğru gösteriyor. indikatör, loadcell ve mekanik aksam harika sadece indikatörün analog çıkışı hergün farklı değer üretiyor veya plc öyle algılıyor ama plc de S7-300

Varsa indikatörün yedeği değiştirip bir de o şekilde denemenizi tavsiye ederim. PLC'ler hele ki Siemens gibi markalar kolay kolay arızalanan ekipmanlar değil. PLC analog giriş yanlış ise çıkışta yanlış olması doğal. Aynı şartlar da iken program run modunda ve plc'ye pc aracılığıyla bağlanıp simülasyonda analog giriş değerlerini online olarak görebilir aynı şartlarda farklı şekilde aynı analog bilgileri veriyorsa indikatörden kaynaklanıyor olabilir.

Loadcellerin sağlamlık kontrolünü yapmanızda fayda var. Loadcel'lerden birinin bozulması demek bütün tarımı etkiler çünkü. Sağlamlık kontrolünü ise loadcellerin sertifikalarında yazan ohm cinsinden değerine göre yapınız. Eğer sertifikasında yazan ohm değerini aşıyorsa okuduğunuz değer, o loadcell bozuktur.

Loadcellerin sağlamlık kontrolünü yapmanızda fayda var. Loadcel'lerden birinin bozulması demek bütün tarımı etkiler çünkü. Sağlamlık kontrolünü ise loadcellerin sertifikalarında yazan ohm cinsinden değerine göre yapınız. Eğer sertifikasında yazan ohm değerini aşıyorsa okuduğunuz değer, o loadcell bozuktur.

hocam loadcell ve indikatörde sıkıntı yok sıkıntı analog çıkışın sağlıklı olmamasında indikatör her gün doğru tartıyor ama doğru analog değer göndermiyor

Analog cikisa verdigin 24V kaynagi degistirmeni oneririm. Duzelmezse analog kartta sorun olabilir...

Sent from my LG-D802 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Analog cikisa verdigin 24V kaynagi degistirmeni oneririm. Duzelmezse analog kartta sorun olabilir...

hocam indikatörü plc sistemini beslediğim siemens stop power güç kaynağı ile besliyorum. bunun yerine sadece indikatör için bir güç kaynağı mı kullanmalıyım.

Ben bir keresinde bozuk bir esit ürününden şüphelendiğimi bildirmiştim esiti arayarak, fakat emin değildim sorunun kaynağından. Esit elemanı da bana yedek bir cihaz yollamıştı test için, bozuksa eğer bozuk olan ürünü yollayın demişti. Sizde eğer indicatörden şüpheleniyorsanız aynı yöntemi deneyebilirsiniz.

Indikatoru degil de sadece analog soketine bagladigin 24V u ayri bir kaynaktan vermeyi deneyebilirsin... Indikator ile plc arasindaki mesafe uzun ise kablonun topraklamasini bagli degilse baglayip deneyebilirsin... Birde sunu deneyebilirsin... Mesela lo-val i 0 kg, hi-val 1000 kg yaptin. Bir sonraki gun indikator ile plc arasinda fark gordugunde yine daccal menusune gelip lo-val ve hi-val de 0 ve 1000 kg i dogru goruyormusun buna bakabilirsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri