Plc ile basınç kontrol uygulaması

f.şeker

Üye
Siemens s7 200 plc ile invertör kontrollü sabit basınçlı bir yangın hidrofor sistemi yapmak istiyorum.Sistem içerisinde 0-10 bar basınç transmitter kullanacağım. Ancak plc programını yazmak için nelere dikkat etmeliyim. Örnek yazılmış bir plc programı olan arkadaşlar varsa (başka programlama dilide olabilir)benimle paylaşırlarsa sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
eğer plc kullanman şart degilse sadece başınc transmitteri kullanarakta invertörü kontrol edebilirsin.eğer şart ise analog giris cıkıs mödülü almanız gerekecek.arşivimi tarayıp programı bulup yüklerim.

Bir KIZILAY(Mineralli Su İşletmeleri) çalışanı olarak yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sistemde istenilen 0-10 bar arası girilen set değerine ulaşıldığında sistem motor hızını düşürecek ve kullanım yoksa motoru durduracak.
PLC ile yapmayı da kendimi geliştirmek adına ve yedek bulunan malzemeleri değerlendirmek adına istiyorum... Çok fazla olmaz ise plc kullanmadan nasıl yapıldığına dair bilgi verirseniz de çok iyi olur sayın gezer77...

Sayın F.şeker,

Elinizdeki invertörün marka ve modelini verirseniz, Ve Basınç transmiter'in marka modelini verirseniz daha çok yardımcı olmaya çalışırız.
Saygılar..

Bir KIZILAY(Mineralli Su İşletmeleri) çalışanı olarak yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sistemde istenilen 0-10 bar arası girilen set değerine ulaşıldığında sistem motor hızını düşürecek ve kullanım yoksa motoru durduracak.
PLC ile yapmayı da kendimi geliştirmek adına ve yedek bulunan malzemeleri değerlendirmek adına istiyorum... Çok fazla olmaz ise plc kullanmadan nasıl yapıldığına dair bilgi verirseniz de çok iyi olur sayın gezer77...

başınc sensörü 0-10 volt ise başınç sensörünüzü hız kontrolun analog girisine bağlarsınız.daha sonrada hız kontrol paremetlerini ayarlayarak 0 voltta 50 hz 10 voltta ise 0 hz cıkış verecek şekilde ayarlarsınız.
başinc sensörü 4-20 ma ise hız kontrolunuzde analog girisi 4-20 ma kabul eder duruma ayarlamalı vede yine 4 ma 50 hz 20 ma ise 0 hz verecek şekilde konumlandırmalısınız.

Son düzenleme:
Gezer77'ye katılıyorum

Paylaşımınız için teşekkür ederim. İnvertör ve basınç transmitter bilgilerini yarın bildiririm. Sayın gezer77 bir de PLC içerisinde sistemi oluşturmak için program paylaşabileceğinizi söylemiştiniz. Arzu ederseniz mail adresime gönderebilirsiniz...

*******@kizilay.org.tr

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın F.şeker,

Elinizdeki invertörün marka ve modelini verirseniz, Ve Basınç transmiter'in marka modelini verirseniz daha çok yardımcı olmaya çalışırız.
Saygılar..

İnvertör TECO marka N3 AC drive (15 kW) ve basınç transmitter ise BD sensors marka(0-16 bar / 4-20 mA ) dır.

teco marka invertörü katalogunu incelediğimde
b004 =0002
b005=0
b006=60
A154=0003
yapılması gerektiği gördüm
bu durumda com ile aIn girisi arasına sensörü bağlayarak hız kontrol calıstırabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri