plc işlem önceliği

hainkostoq

Üye
Plc programlamada resimdeki i0.0 a bastıgım anda timer cıkısı olmayacagı için q0.0 aktif olmaması gerekir.çünkü timer çıkısı 2.networkte. işlem sırasını takip edecek olursak q0.0 aktif olmamalı.ama uygulamada i0.0 a basıldıgı anda q0.0 aktif oluyor.bu networkler arasındaki işlem sırasını anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

Ekli dosyalar

• resim.rar
    4.7 KB · Görüntüleme: 26
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Timer incelersen butona basıldıkdan 15 sn sonra işlem ler başlıyor nu sürede uygulamada (gerçekte denenerken ) çok kısa bir süre oldu için gözlemlenemiyor süre uzatarak bir daha dene farkı göreceksin

Timer incelersen butona basıldıkdan 15 sn sonra işlem ler başlıyor nu sürede uygulamada (gerçekte denenerken ) çok kısa bir süre oldu için gözlemlenemiyor süre uzatarak bir daha dene farkı göreceksin

Benim ögrenmek istediğim konu i0.0 a basıldıgı anda timer cıkısı aktif olup birinci networkte q0.0 çıkıs vermemeli bana göre.çünkü işlem sırasına göre birinci network bakıyorki timer cıkısı aktif değil dolayısıyla q0.0 çıkış vermiyor ikinci networke gelindiğinde timer cıkısı aktif oluyor.ama ikinci network ile birinci networkun yerini değiştirseydik q0.0 aktif olmalı.çünkü birinci networkte i.0.0 a basıldı anda timer çıkışı aktif ve bir sonraki networke gelindiğinde sistem diyorki timer çıkışı aktif olmus ozaman onun kontagıda aktif oldu ve q cıkısı aktif oldu demesi lazım.ama birinci network ike ikinci networkün yerini değiştirsemde değiştirmesemde program aynı çalışıyor.yani i0.0 a bastıgım anda q0.0 çıkısı 15 s aktif kalıyor sonra 0 oluyor

Yanlış bir zamanlayıcı seçtiniz sanırım. Ters olmuş. Zamanlayıcı tipini değiştirip deneyin..

Zamanlayıcıdan ziyade mantıgını anlamak istiyorum

Plc de ilgili kontak be bobinler yani elemenlar için en son denilen çıkışa aktarılır ve de plc bir defa satırları işlemiyor kaç adet satır var ise analiz edip sonra tekrar başa dönüp tekrar analiz ediyor

Plc de ilgili kontak be bobinler yani elemenlar için en son denilen çıkışa aktarılır ve de plc bir defa satırları işlemiyor kaç adet satır var ise analiz edip sonra tekrar başa dönüp tekrar analiz ediyor

IMG_1413.JPG
Ekteki örnekte i0.0 a basıldıgı anda q0.0 aktif oluyor ve timer 10 sn saymaya baslıyor.10 sn sonunda benim beklediğim t37 kontagının aktif olup q0.0 stop yapması.ama gerçekleşen işlem 10sn sonunda q0.0 hala aktif ve timer sürekli 10ar sn saymaya devaö ediyor.bu durumu nasıl açıklayabiliriz

Sorunu çözdüm galiba.timer çıkısı 1 oldugu anda q çıkısı 0 oluyor.q çıkısı 0 oldugu anda ise timer cıkısı 0 oluyor.timer çıkısı 0 oldugunda ise q yine 1 oluyor ve timer yine 10 sn saymaya baslıyor.kısır döngü bu şekilde sanırım.

Işlem sırası yine sizin söylediğiniz gibi. İlk satır işlendikten sonra 2. satır işleniyor. Ama sizin basar basmaz dediğiniz süre nano saniyeler mertebesinde. Siz bu sıralamayı fark edemezsiniz.

i0.0 m0.0 ile mühürlendiğinden q0.0 devre dışı kaldığını göremiyorsunuz. t37 kapalı kontağını i0.0 kontağından sonra kullanırsanız sistemi durdurabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri