PLC içinde bulunan web server hakkında bilgi ?

webb server kullanabilmek için sadece html mi bilmek gerekiyor?c++ falan bilsek olmuyor mu?

Modbus TCP ve UDP için PHP kütüphanesi varmış şimdi gördüm, hiç kullanmadım ancak deneyeceğim. Lazım olursa burada;
https://github.com/krakorj/phpmodbus

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
S7 1200 için.
Web serverde sadece temel html çalıştırabilirsiniz. C+ php çalışmaz. Eğer sayfadaki değerleri matematik işleme dahil edecekseniz bunu plc tarafında yapmalısınız. Plc web server sadece seçtiğiniz data register içeriklerini göstermekten başka birşey yapmaz. Dışarıdan herhangi bir giriş sinyali uyari vb veremezsiniz. Ben böyle biliyorum.

S7 1200 için.
Web serverde sadece temel html çalıştırabilirsiniz. C+ php çalışmaz. Eğer sayfadaki değerleri matematik işleme dahil edecekseniz bunu plc tarafında yapmalısınız. Plc web server sadece seçtiğiniz data register içeriklerini göstermekten başka birşey yapmaz. Dışarıdan herhangi bir giriş sinyali uyari vb veremezsiniz. Ben böyle biliyorum.

JavaScript dili ile yapabilirsin.

Giriş sinyali üretemiyor ama bildiğim, yani plcye komut veremiyorsunuz.

http://www.gmtcontrol.com/tr/urunler/plc/glc-496r.html bu modelin webserver özelliği var
http://www.yomscada.com/ bu scada porgramınında webapi özelliği var yani verilerini güvenli bir şekilde
herhangi bir cihazla haberleştirip web a açabilirsin..
S7 1200 gibi stabil web server çalışır mı? Javascript çalıştırabilir miyim? Ayrıca ne kadar veri tutabilirim PLC de, son olarak da web serverdan PLC yi kontrol edip degişiklikler yapabilir miyim?

PLC ile soruları plc üreticisi ile görüşün.

S7 1200 gibi stabil web server çalışır mı? Javascript çalıştırabilir miyim? Ayrıca ne kadar veri tutabilirim PLC de, son olarak da web serverdan PLC yi kontrol edip degişiklikler yapabilir miyim?
GLC496 serisi GMTCNT PLC de bilinen manada bir web server özelliği yok.

Editörü yardımı ile HMI gibi bir arayüz geliştiriyorsunuz ve programınızda kullandığınız değişkenleri kullanıyorsunuz. Program size arayüzünüzü çalıştarmak için bir html kod üretiyor. Bu kodu internet tarayıcıda açıp PLC nerede olursa olsun herhangi bir port yönlendirme yapmadan CPU ya erişip gözlem ve kontrol yapabiliyorsunuz.

Herhangi bir kayıt işlemi yapmanız mümkün değil.

CPU nun haricinde bir maliyetiniz de olmuyor.

GLC496 serisi GMTCNT PLC de bilinen manada bir web server özelliği yok.

Editörü yardımı ile HMI gibi bir arayüz geliştiriyorsunuz ve programınızda kullandığınız değişkenleri kullanıyorsunuz. Program size arayüzünüzü çalıştarmak için bir html kod üretiyor. Bu kodu internet tarayıcıda açıp PLC nerede olursa olsun herhangi bir port yönlendirme yapmadan CPU ya erişip gözlem ve kontrol yapabiliyorsunuz.

Herhangi bir kayıt işlemi yapmanız mümkün değil.

CPU nun haricinde bir maliyetiniz de olmuyor.
Teşekkür ederim. Aklımda olan çalışır degil mi açıklayayım bi; şimdi ben öne bir Raspberry koyup, onda apache server çalıştırmayı düşünüyorum. Sonra PLC ile Raspberry'i haberleştirip web de yaptıgım degişikliklerle PLC yi kontrol etmeyi planlıyorum. Bu mümkün bir çalışma degil mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri