PLC girişi ayarlama

arkadaşlar bnde bir makina var. dokunmatik ekrandan dokunarak 3fazlı asenkron motoru
çalıştırıp durdurabılıyorum. ben bunu dokunmatik değil de devreye anahtar koyacagım anahtara basınca motor çalışacak dokunmatik ekrandan motoru çalıştıra basınca plc ye giriş gelen kabloyu çıkarıp araya seri anahtar koymayı denedım o kabloyu çıkarınca sistem arızaya geçiyor.... nedenını bulamadım acaba o girişte normalde toprak var giriş gelişnce 24 v olacak ondan mı acabaa. ??????

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
O iş öyle olmaz ve görünen o ki Mevcut bilgin ile o işi yapman mümkün değil...
Önce PLC programlamayı öğren, Sonra yapmaya çalıştığın şeyin ne kadar yanlış olduğunu anlarsın zaten...

hocam şimdi bn az çok plc yazmayı biliyorum ama otomasyon bölümünde kendimi geliştremedim. onun için tabiki profosyenel plc yazmam mumkun değil bn sadece bir girişi dokunmatik ekrandan alıp bir anahtar ile yapmak istiyorum . bunu nasıl yapabilirim.. teşekkürler....

PLC ye software ile bağlanıp PLC touchpanele atanmış kontağa paralel bir I PLC giriş inputu atamalısın ; software in ve iletişim kablon olması lazım ...

hiç girmıyorm bn bu işe en iyisi beceremem bn onu eyww :)
Ya ne alaka ustam !
Aç PLC programını motoru çalıştıran çıkışa bir giriş daha ekle (Güvenlik yazılımını atlama ama) o plc girişinede bir buton bağla tamamdır.
Hiç ben riske giremem dersen çek programı bana veya arkadaşa gönder yardımcı olsun.(En azından offline dene, belki aklın çok yatkındır bu işe ? nerden biliyorsunuz yapamayacağınızı ? Kaç kere denediniz?)
Benim maksadım sizin öğrenmeniz! Yoksa forumu ziyaret edenlerin bu yazıları okuyup dünyayı kurtaracak hali yok bence...

Kaç senedir programlarla uğraşıyorum daha bir tane talebem olmadı(Galiba kendimi hep talebe gördüğümden de olabilir.). Zebaniler fena kovalayacak beni öbür tarafta.:eek:
Öğrenmenin yaşı yoktur, öyle ki ölürken bile ölmeyi öğreniyor insan!

Saygılar.

hocam. bu sistem neden bnm dediğim gibi olmuyor onu anlamış değilim yani. dokunmatık ekrandan motoru açıp çıkışı aktif etsek o çıkışasa seri anahtar bağlayarak ordan aç kapa yapsam neden olmuyor yani bn plc den anlamıyorum yani çok bilgim yok içini programını fılan alamam. sadece orta derece yazabılıyorum ama bu işler pratik yaparak öğrenilecek şeyler . dolayla bu işi bu şekil çözmem lazım olamz mı böyl hiçç

plc den motoru çalıştıran röleye veya kontaktörün bobin ucuna bir kablo gidiyordur. bu kabloyu plc den iptal et yani sök ve anahtara bağla bu kadar basit

plc den motoru çalıştıran röleye veya kontaktörün bobin ucuna bir kablo gidiyordur. bu kabloyu plc den iptal et yani sök ve anahtara bağla bu kadar basit
Bu yapdığınız bütün koruma devre ve sensörlerini iptal edip ; yaradana sığınıp motoru direk çalıştırmaktır ; yanlışın yanlışı bir uygulamadır.

hayırlısı arkadaşlar teşekkür ederim yarın ponoyu tekrar yolları kontrol edip bi şeyler yapmaya çalışacağım. size gene bilgi vereceğim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri