Plc ve G-code hakkında soru

barsbaris

Üye
İyi günler herkese benim uzun zamandır aklıma takılan bir soru var sizlere sormak istiyorum.Şimdi Plc ile çalışan bir sistem var elimizde bu sistem G-code veya herhangi bir makine diliyle girilen bir programla işlem yaptırılabiliyor.Bu sistem Plc ile nasıl programlanıyor o aklıma takıldı.Şimdi sen sonuçta plc ye ne yapılacağını dışarıdan giriyorsun bu G-code ile.PLC de programlama yaparken sadece girişler ve çıkışlar mı tanımlanır?
Ayrıca G-code tanıyablecek bir program yazmak mümkün müdür? Ben c# üzerinden bir arayüz yazdım ve PLC yi gerçek zamanlı kontrol edebiliyorum fakat bu G-code aklıma takıldı.Aslında kendimizde rahatlıkla yapabiliriz fakat Autocad G-code dönüşümü olduğu için mecburen G-code kullanmalıyız gibi bir durum çıkıyor.Yanlış söylüyorsam mazur görün.
Umarım anlatabilmişimdir.Sorularımı cevaplarsanız çok mutlu olurum iyi günler herkese tekrar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sürekli değişken g code ile üretimin olduğu yerde plc en son tercih olmalı.

teşekkürler cevabınız için
Sebebini söyleyebilir misiniz acaba ?
genelde kontrol nasıl sağlanıyor biraz yabancıyım da yavaştan öğrenmek istiyorum

Ben c# üzerinden bir arayüz yazdım ve PLC yi gerçek zamanlı kontrol edebiliyorum

Arada kalan bu cümlenizi, mesajı tekrar okuyunca yeni farkettim.
Arayüz ile neler yaptığınızı veya yapabildiğinizi yazarsanız ona göre yardımcı olmaya çalışayım.

Önceki mesajımı, C ile kod yazabildiğinizi gözönüne almadan, bütün işi plc ile yapacağınızı düşünerek yazdım.

İyi günler herkese benim uzun zamandır aklıma takılan bir soru var sizlere sormak istiyorum.Şimdi Plc ile çalışan bir sistem var elimizde bu sistem G-code veya herhangi bir makine diliyle girilen bir programla işlem yaptırılabiliyor.Bu sistem Plc ile nasıl programlanıyor o aklıma takıldı.Şimdi sen sonuçta plc ye ne yapılacağını dışarıdan giriyorsun bu G-code ile.PLC de programlama yaparken sadece girişler ve çıkışlar mı tanımlanır?
Ayrıca G-code tanıyablecek bir program yazmak mümkün müdür? Ben c# üzerinden bir arayüz yazdım ve PLC yi gerçek zamanlı kontrol edebiliyorum fakat bu G-code aklıma takıldı.Aslında kendimizde rahatlıkla yapabiliriz fakat Autocad G-code dönüşümü olduğu için mecburen G-code kullanmalıyız gibi bir durum çıkıyor.Yanlış söylüyorsam mazur görün.
Umarım anlatabilmişimdir.Sorularımı cevaplarsanız çok mutlu olurum iyi günler herkese tekrar.

Merhaba
Cnc kontrolcülerde iki bölüm var plc ve G kodunun çalıştıgı bölüm.
G kodu işleten bölüm paket olarak geliyor (genelde bu bölüme müdahale edilemez ) G kodların çalışabilmesi amacı ile kontrolcü içindeki plc tarafında her eksen için 5 adet aktif etmen gereken bit var. Bu bitler aktif ise makina g kodunu yürütmeye başlar.
Bu bitlerin durumu plc tarafından kontrol edilen fiziksel giriş, çıkışlara baglı olarak makina kontrolü için degiştirilir. Örnegin takım bağlımı, konveyör motoru açıkmı , boryag pompasının termigi açıkmı, önkapı kapalımı, hava basıncı varmı gibi şartları makina üretici plc içine yazar ve cnc yol verir.

merhabalar ,ben delta plc ile c# denedim bir türlü olmadı, hangi plc markası ile c# 'ı haberleştirdiniz nasıl yaptığınızı yada elinizde döküman falan varsa paylaşırmısınız.

G kodların içerisinde PLC ye iş yaptıracak değişkenler ve M kodları bulunur, örneğin M81 takım aşağı, M80 takım yukarı, M82 takım suyu aç vs G kod bu M koduyla buluştuğunda, PLC bu M kodu için yapılacak işlemleri gerçekleştirir ve plc M kodunu onaylayıncada(Ack = acknowledge) edince, G kod, bir sonraki satırdan devam eder.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri