PLC deki Kavramların Anlamı...

yonzoglu

Üye
Merhaba ben plc deki bazı kavramları yeni öğrenmeye çalışıyorum aşağıda belirtiğim siemens plc lbelli özelliklerine göre gösterilmiş,benim öğrenmek istediğim orada yazanlardan ne anlamalıyım ??Bit bye değerleri ile kaç digital giriş vardır veya analog giriş byte olarak ne anlamalıyım??

Dig. giriş sayısı 128 bit
Analog giriş sayısı 20 byte
çalışma hafızası 8Kbyte
çalışma hızı 0.8 ms

ayrıca cpu larda 8 bitlik ,16 bitlik veya 32 bitlik kavramı tam olarak ne anlatır,

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Analog girişler cihaz veya duruma göre 1,2 veya 4 byte yer kaplayabilir. Digital girişler için 128 bit 128 adet sinyal işleyebilir demektir. 8 kbyte PLC programının koşulduğu hafıza boyutudur yani RAM. Çalışma hızı için birçok parametre olup, değişiklik göstermektedir.

8 bit (=1 byte) paralel veri işleme kapasitesidir. şöyle düşünebilirsin. 32 bit 4 byte eder, her process te 4 byte veri işleyebilir.
bit sayısı artarsa duruma göre veri işleme kapasitesi artabilir. Ama aynı anda yaptığı işin hızlandığı anlamına gelmez. (Mesela 4 şeritli otobanda yanyana 4 araç gidebilir ama yolun geniş olması aracların daha hızlı gideceği anlamına gelmeyebilir. )

öncelikle teşekkürler aozsahin
peki proses derken tarama süresinden mi bahsediyoruz? ayrıca mesela 32 bitlik bir veri işllme kapasitesi olan bir plc 128 giriş sinyali varsa bunları nasıl işler 128 bit işlemesi bir tarama süresi mi yapar ve çıkışa işler ?? 4mA---20mA arasında bir analog sinyalin registerlarda kapladığı bit ne kadardır nasıl hesaplanır???

Merhaba ben plc deki bazı kavramları yeni öğrenmeye çalışıyorum aşağıda belirtiğim siemens plc lbelli özelliklerine göre gösterilmiş,benim öğrenmek istediğim orada yazanlardan ne anlamalıyım ??Bit bye değerleri ile kaç digital giriş vardır veya analog giriş byte olarak ne anlamalıyım??

Dig. giriş sayısı 128 bit
Analog giriş sayısı 20 byte
çalışma hafızası 8Kbyte
çalışma hızı 0.8 ms

ayrıca cpu larda 8 bitlik ,16 bitlik veya 32 bitlik kavramı tam olarak ne anlatır,

plc ye girmesi gereken bilgiler 128 bitlik(çalışıyor+arıza bilgisi) yani 2 tane 64bitlik dijital input kartı
Sahada ki sensör+algılayıcı bilgileri için 20 bitlik analog input.
çalışma hafızası 8Kbyte
çalışma hızı 0.8 ms

son 2 kavram da PLC 'nin özelliklerine göre farklılık gösterir

analog veriler 2 bayttır. yani 1 word oda PLC de PIW olarak tanımlanır. adresi PIW100 gibi olabilir 2 2 atlar. sebebi basta söyledigim 2 bayt olmasıdır. plc adresleme alanları giris cıkıs sayıları islemci kapasitsine göre dgisebilir.

arkadaşlar güzel anlatmış birsey unutulmus çalışma hızı bu aslında tarama süresi demek 0.8 msn sanırım elindeki siemens-200 tarama süresi veya çalışma süresi birinci çevrim süresince programı okuyup inputlarda bir değişiklik var mı diye PLC içersindeki işlemcinin tekrar programı okumak için geçen süreye denir. Kısaca ilk okuma süresi ile ikinci okuma geçinceye kadar geçen süredir. Girişlere ve analog dijital olmasına bağlı olarak değişir. 0.3-0.8 msn arasında değişir. Analog giriş veya bir encoder kullanılırsa tarama süresi artar

dijital girişler 1 veya 0 olarak tanımlandığı için 128 bitlik dijital giriş demek 128 tane dijital giriş bağlanabilir demek oluyor galiba biraz kafa karıştırmak için yazılımış galiba. doğrudan 128 tane dijital giriş denebilirdi. analog giriş için verdiği değerde plc nin o analog giriş değerini ne kadar hassas okuduğuna yani senin nekadar hassas skala yapacağını belirtiyor. çalışma hafızası ne kadarlık program yazabilirsin demek. çalışma hızı yazdığın programı okuma yani o programı gerçekleştirme anlamına geliyor. 8-16-32 bit ise plc nin saniyede veya belirli bir sürede yaptığı işleme denir. 2^16 bit saniyede 65635 tane işlem yapabiliyor anlamına geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri