Plc de düşen kenar-yükselen kenar

Yükselen ve düşen kenar aslında pozitif ve negatif çeviricidir. Yükselen kenar giriş kontağını girdikten sonra hemen yanına bağlanır çıkş ne olursa olsun her zaman pozitiftir. Düşen kenar ise tam tersi olarak çıkışı her zaman için negatif yapan elemandır :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
kabaca yazmak gerekirse:
yükselen kenar ile çıkışın sürekli setli kalmasını engellemiş olursun
düşen kenar ile de örneğin bir konveyor düşün. sonunda da bi sensor var.eğer sen konveyor üzerinden geçen malzemenin sensörü gördükten sonra konveyoru durdurmak istiyorsan kullanabilrsin.

Structured text'te yükselen kenar tetikleme oluşturmaya çalışıyorum nasıl yapabilirim?

IF start THEN
yukselenkenar:=1;
ELSE yukselenkenar:=0;
END_IF
eksiğim nedir?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/siemens-simatic-s7-scl-programlama-dili.1047/#post-10376
Kod:
FUNCTION FC10:VOID
 VAR_INPUT
    Start: BOOL;
 END_VAR
 VAR_OUTPUT
    yukselenkenar:Bool;
 END_VAR
 VAR
    Start_EDGE : BOOL;
 END_VAR

//Edge evalaution (rising edge)
 IF Start AND NOT Start_EDGE THEN
      yukselenkenar:=TRUE; (*rising edge*)
 END_IF;
      Start_EDGE := Start;  //Correct edge memory bit
END_FUNCTION

Moderatör tarafında düzenlendi:
IF buton = true THEN
IF bit = true THEN
VAlue := Value + 1;
bit := false ;
END_IF;
ELSE
bit:= true;
END_IF

PLC lerde kullanılan düşen kenar kenar ve yükselen kenar yani pozitif kenar tetikleme ve negatif kenar tetiklemenin amacı çıkış lojik değerlerini 1 ve 0 olarak değiştirmektir.

Yükselen kenar ( Pozitif kenar tetikleme) : Bir buton veya kontakla çıkışı lojik 0 dan lojik 1 e taşıyan durumdur.

Düşen kenar ( Negatif kenar tetikleme ) : Bir buton veya kontakla çıkışı lojik 1 den lojik 0 a taşıyan durumdur.

Pozitif kenar tetikleme aslında ilk bir butona basılınca çıkışı lojik 1 yapar ve bu lojik 1 değeri 10ms civarıdır daha sonra çıkış lojik 0 olur.

Negatif kenar tetikleme ise buton basılıp bırakıldıktan sonra çıkışı lojik 0 yapar 10 ms sonra çıkış lojik 1 olur.

s7 1200de düşen kenar(n_trig) komutu kullanırken marker ya da temp kullanmak arasında ne fark vardır?

Merhabalar, Delta PLC de yükselenkenar komutuyla basit bir Y0 çıkışı veriyorum simüle ettiğimde Y0 hiç yanmıyor, mantığımı yanlış anladım acaba ??

Merhabalar, Delta PLC de yükselenkenar komutuyla basit bir Y0 çıkışı veriyorum simüle ettiğimde Y0 hiç yanmıyor, mantığımı yanlış anladım acaba ??

Direkt çıkış mı kullandınız? Yoksa çıkışı setlediniz mi? Direkt çıkış kullanırsanız çıkış çok kısa bir an için set olup tekrar resetlenir. O yüzden çıkışın aktif olduğunu göremezsiniz. Çıkışı set komutu ile setlerseniz o zaman görebilirsiniz.

Teşekkür ederim dediğiniz gibi yapınca oldu. Mantığı yanlış anlamisim

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri