Plc analog çıkışı ile rezistans kontrol

frttttttt

Üye
Herkese merhaba, PLC'nin analog çıkışı ile rezistans kontrolü yapmak istiyorum, önerileriniz nedir? yani güç kontrollü rezistans

analog çıkış ile rezistans kontrolüne daha önce karşılaşmadım, plc harici kurmalı analog termostatlar var ki ondan bahsetmiyorsunuz sanırım.
plc ile yapacaksanız K, S, J... termokulp ile sıcaklığı okuyup dijital olarak kontrolü yapabilirsiniz. illa analog olacak diyorsanız plc harici sağlam bir sürücüye ihtiyacınız var.

Aşağıda ENGEL 1500 plastik enjeksiyon mak, resistans konrol devresini ekledim, 96 adet resistansı pid yöntemi ile sürüyor, Ayrıca büyük güçler olmadıktan sonra , digitol çıkışlarla kontrol ediliyor, Hassas kontrol proseslerinde PID sistemini kullanılmaktadır,

ENGEL 1500.PNG

analog çıkış ile rezistans kontrolüne daha önce karşılaşmadım, plc harici kurmalı analog termostatlar var ki ondan bahsetmiyorsunuz sanırım.
plc ile yapacaksanız K, S, J... termokulp ile sıcaklığı okuyup dijital olarak kontrolü yapabilirsiniz. illa analog olacak diyorsanız plc harici sağlam bir sürücüye ihtiyacınız var.
Hayır ondan bahsetmiyorum sürücü ile kontrol etmek istiyordum maliyet çok da önemli değil sağlam olsun yeter, pwm ile olan kontrol de ssr sürekli açıp kapanması gerekecek, röle ve rezistansın ömrü kısa olur diye düşündüğüm için analoga yönelmiştim
Aşağıda ENGEL 1500 plastik enjeksiyon mak, resistans konrol devresini ekledim, 96 adet resistansı pid yöntemi ile sürüyor, Ayrıca büyük güçler olmadıktan sonra , digitol çıkışlarla kontrol ediliyor, Hassas kontrol proseslerinde PID sistemini kullanılmaktadır,

Sürekli bu şekilde çalışan cihazların ömrü nedir bilginiz var mı acaba uzun ömürlü bir şey yapmak istiyordum en azından 5 yıl mesela

Pratikte analog cikis ile oransal isi kontrolu pek ekonomik degildir power regulator (surucu) kullanmaniz gerekir. Analog ile kontrolde surucuye 4_20 ma veya 0_10 v genderebilirsiniz fakat surucu icerisinde yine ssr yada tristorler ile acip kapama yapar PID ile ayni yola cikar.

Resistanslara en büyük hasarı veren olay, ani ısınma ve soğumadır, bunu önlemek için gerçek yazılımcılar soft (yavaş) başlangıç ve durdurma yazarlar, ekteki devre büyük güçteki resistanları, 4-20 mA ref, sinyal ile AC kıyıcı yöntem kullanarak sürüyor, bu da fazla harmonik üretir,,

ssr kıyıcı.PNG

Hocam 96 adet bir enjeksiyon makinesi için çok değil mi? bende de engel marka var ama eski model, en büyük makinede bile 14 ocak var.

Merhabalar birçok defa PID ile rezistans kontrolü gerçekleştirdim.
Burada Sürücü değilde TRİSTÖR kullanmanızı öneririm.
Ya Tristör sürmek için özel kart yaptırmalısınız yada bu iş için üretilmiş bir cihaz kullanmalısınız.
Hazır cihazlar biraz pahallıdır.
ELCON,FOTEK,ELİMKO,AUTONİCS v.s. gibi Tristörlü Güç Kontrol Ünitesi kullanmalısınız.
Google = https://www.google.com/search?q=Tri...fyAhUaQvEDHbbdD90Q_AUIlAEoAA&biw=1366&bih=625

Eğer özel bir kart ile sürmek isterseniz veya maliyeti daha ucuz olsun ama bana sadece kontrol için 0-10V. ve Reizistans kablolarını gireyim gerisiyle uğraşmayayım dersenizde özelden ulaşırsanız size bu işi oldukça profesyonel olarak yapan İSTANBUL/İKİTELLİ'de bir yere yönlendirebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri