PLC-İnternet Bağlantısı

Tosik28

Üye
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle herkese iyi çalışmalar. Ben herhangi bir şehirdeki üreticisi olduğum makineyi takip etmek istiyorum. Bunun için müşterinin makinesinin internete bağlanması gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim. Ayrıca makine ağa bağlandığında bu bilgilere başka bir kullanıcının dışarıdan ulaşmaması gerekiyor.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Makinenizde kullandığınız PLC veya HMI üreticisine danışarak o ürün için uygun eServer , eRemote gibi uygulamlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Hatta bazı üreticilerde hazır android programları sayesinde telefonla kontroller dahi sağlayabilrsiniz.

Merhaba,
Siemens plc ler için Scalance s612 türü cihazları mevcut.

6GK5612-0BA10-2AA3

Şunu da belirtmek isterim. Kullandığım PLC TM221ME16R ve kullandığım ekran HMIGTO serisi. Bu iki elemanı değiştirmeden ve farklı bir marka kullanmadan haberleşmeyi sağlamak istiyorum.

Şunu da belirtmek isterim. Kullandığım PLC TM221ME16R ve kullandığım ekran HMIGTO serisi. Bu iki elemanı değiştirmeden ve farklı bir marka kullanmadan haberleşmeyi sağlamak istiyorum.
Tosik28 Merhaba;
Sizin uzakta bağlantıyı sağlamanız için makinanın olduğu müşteride statik ip olması lazım schneider plc ve ekran internet haberleşmede hangi portu kullanıyor ise o portu statik ip üzerinden açacaklar ve siz her yerden bu plc ye ulaşırsınız fakat plc nin ip adresini bilen herkes burdan bu plc ye ulaşır programı şifre ile korumanız lazım bu en basit ve tehlikeli çözüm.
İkinci çözüm müşteri statik ip üzerinden sadece sizin için bir vpn kanalı açar (Türk-telekom böyle bir hizmeti vardı,yada başka firma kullanırsınız) şifrenizi girdiğiniz her yerden bu vpn üzerinden direk plc ye bağlanırsınız bu en güvenilir çözüm.

Kolay Gelsin

bende onun için sormuştum aslında. bazı modemlerde vpn client özelliği var. Statik ip satın almadan bu özellik ile bağlantı sağlarsanız karşı tarafa ilgili portu eriştirmeniz mümkün olacaktır.

bende onun için sormuştum aslında. bazı modemlerde vpn client özelliği var. Statik ip satın almadan bu özellik ile bağlantı sağlarsanız karşı tarafa ilgili portu eriştirmeniz mümkün olacaktır.
Rcanr Merhabalar;
Hangi marka modem de bu özellik var bildiğiniz marka var mı?

Kolay Gelsin

Örn: Asus AC68U olabilir.

ODY4W4.png

Şunu da söylemek istiyorum. Kullandığım PLC ve ekranı ethernet üzerinde haberleştiriyorum. İkisi de tek ethernetli olunca bu sefer modemden gelen kablo için yerim kalmıyor. Bu seferde çift ethernetli malzeme ya da modbus üzerinden haberleşme gibi seçenekler çıkıyor. Ancak biz mevcut sistemimize entegre yapabileceğimiz bir yol arıyoruz. Benim şöyle bir düşüncem var eğer siz de uygun görürseniz. PLC nin seri girişinden verileri bir aygıta gönderip o aygıtı da internete bağlayabilme seçeneği üzerinde duruyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri