PLC İle Gerilim ve Akım Kontrolü

bloody24

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Müşteri sunumu için bir set hazırlamak istiyorum. Bu sette elimdeki plc ile saç kurutma makinesinden geçecek akımı ve gerilimi kontrol etmek istiyorum. Plc ile toplayacağım değerleri de başka bir programa aktaracağım. Burada saç kurutma makinesinden geçen akımı ölçüp plc'e nasıl aktarabilirim, bunun için hangi parça gerekli ?

Yardımcı olur musunuz ? Teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya başlayayım ben arkadaşlar da detayına girer öncelikle tabi ki bir CPU ya ve analog giriş kartına ihtiyacın var. analog girişten akım ve voltaj bilgilerini alabilirsin. ancak sadece bir PLC programı ile bu değerleri elde edebileceğin konusunda emin değilim. muhtemelen bu veriyi bir arayüz yardımıyla evirip o şekilde PLC'ye aktarman lazım (dijital anlık gösergeli bir elektrik sayacı gibi düşünebilirsin ancak daha kompak modelleri mevcuttur) ondan sonra da bu veriyi yine bir PLC haberleşme modülü ile (can bus profi bus vs) bir bilgisayara aktarman lazım. bilgisayarda bu veriyi kayıt edebilmen ya da anlık görebilmen içinse yine (WINCC flex) bir program arayüzüne ihtiyacın var (Scada sistemi). yani senin anlayacağın bu işi PLC ile yapabilmek için iyice bir masraf etmen gerekir. bir saç kurutma makinesi için değer mi bilemiyorum doğrusu :) onun yerine küçük skalalı bir pens ampermetre alman bir de ölçü aleti alman (hatta sadece ölçü aleti ile hem voltaj hem akım ölçebilirsin) yeterli gibi geliyor. eğer istersen sağlam Fluke marka gelişmiş ölçü cihazları var bunlar grafik çizdirme ve üzerinde kayıt tutma gibi özelliklere de sahip PC'ye kablo ile bağlanıp verileri aktarmanı da sağlıyor. ancak ne amaçlı kullanacağının ayrıntısını sen biliyorsun.

bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya başlayayım ben arkadaşlar da detayına girer öncelikle tabi ki bir CPU ya ve analog giriş kartına ihtiyacın var. analog girişten akım ve voltaj bilgilerini alabilirsin. ancak sadece bir PLC programı ile bu değerleri elde edebileceğin konusunda emin değilim. muhtemelen bu veriyi bir arayüz yardımıyla evirip o şekilde PLC'ye aktarman lazım (dijital anlık gösergeli bir elektrik sayacı gibi düşünebilirsin ancak daha kompak modelleri mevcuttur) ondan sonra da bu veriyi yine bir PLC haberleşme modülü ile (can bus profi bus vs) bir bilgisayara aktarman lazım. bilgisayarda bu veriyi kayıt edebilmen ya da anlık görebilmen içinse yine (WINCC flex) bir program arayüzüne ihtiyacın var (scada sistemi). yani senin anlayacağın bu işi PLC ile yapabilmek için iyice bir masraf etmen gerekir. bir saç kurutma makinesi için değer mi bilemiyorum doğrusu :) onun yerine küçük skalalı bir pens ampermetre alman bir de ölçü aleti alman (hatta sadece ölçü aleti ile hem voltaj hem akım ölçebilirsin) yeterli gibi geliyor. eğer istersen sağlam Fluke marka gelişmiş ölçü cihazları var bunlar grafik çizdirme ve üzerinde kayıt tutma gibi özelliklere de sahip PC'ye kablo ile bağlanıp verileri aktarmanı da sağlıyor. ancak ne amaçlı kullanacağının ayrıntısını sen biliyorsun.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bu iş tabi ki masraflı ama saç kurutma makinesi aslında bir sembol, saç kurutma makinesinin yerinde gerçekte makineler olacak. :) Okuduğum akım değerlerini plc ile kullandığım programa atacağım. Plc hakkında da çok fazla bilgim olmadığı için sizlere danışmak durumunda kaldım.

Burada bahsettiğiniz elektrik sayacı gibi olan cihaz nedir acaba, sanırım burası işime yaracak gibi gözüküyor.

10A / 4-2mA dönüştürücü al

Cevap için teşekkür ederim. Bu bahsettiğiniz dönüştürücü nedir, bunu nasıl kullanabilirim ? Yardımcı olur musunuz ?

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bu iş tabi ki masraflı ama saç kurutma makinesi aslında bir sembol, saç kurutma makinesinin yerinde gerçekte makineler olacak. :) Okuduğum akım değerlerini plc ile kullandığım programa atacağım. Plc hakkında da çok fazla bilgim olmadığı için sizlere danışmak durumunda kaldım.

Burada bahsettiğiniz elektrik sayacı gibi olan cihaz nedir acaba, sanırım burası işime yaracak gibi gözüküyor.

Cevap için teşekkür ederim. Bu bahsettiğiniz dönüştürücü nedir, bunu nasıl kullanabilirim ? Yardımcı olur musunuz ?

Bunun için ayrıntılı ve en doğru bilgiyi entes elimko klemsan gibi firmalardan alabilirsiniz. bu tarz cihazlar olduğunu biliyorum ancak sizin ölçmek istediğiniz skalaya göre çıkış türüne göre değişiklik gösterebilirler. o yüzden uygulamaları ayrıntılı bir şekilde bahsettiğim firmalara açıklarsanız sizi yönlendiriceklerdir. ben ne desem yanıltırım.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri