PLC Öğrenimine Nereden Başlamalı?

_ceryanci_

Üye
arkadaşlar plc öğrenmek istiyorum ama nerden başlamıyım sizce? lojik bilgim var.. internetten ufak bi araştırma sonucu edindiğim bilgilere göre bi çok kişi kumanda devrelerinden başlanırsa plc'nin daha kolay öğrenileceğini yazmış bu ne kadar doğrudur? kumanda devrelerini anlamam benim için ne kadar yararlı olacak?
s7-200, s7-300'de kendimi geliştirmek istiyorum.. bu alanda yararlanabilcem kaynaklar nelerdir? ticari kaygı gözetmeksizin önerebileceğiniz kitaplar ya da eğitimler var mı??

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlar plc öğrenmek istiyorum ama nerden başlamıyım sizce? lojik bilgim var.. internetten ufak bi araştırma sonucu edindiğim bilgilere göre bi çok kişi kumanda devrelerinden başlanırsa plc'nin daha kolay öğrenileceğini yazmış bu ne kadar doğrudur? kumanda devrelerini anlamam benim için ne kadar yararlı olacak?
s7-200, s7-300'de kendimi geliştirmek istiyorum.. bu alanda yararlanabilcem kaynaklar nelerdir? ticari kaygı gözetmeksizin önerebileceğiniz kitaplar ya da eğitimler var mı??

Kumanda = PLC demek, lojik kapılar sepetinde bulunsun fakat, kumanda öğrenmeden olmaz yani nasıl ve niçin yaptığın sorulacak sana sen bunu kumanda kontolünü yapmalısın öncelikle o yüzden kumanda bilgisi eğitimine başla biran önce, ben Gemo'dan başlamıştım PLC başlangıcına hem Made in TURKİYE olduğu için anlamak kolay, sitede biraz daha gez dolaş eminim aradığını bulacaksın, kopyala yapıştır değil, araştırmakla.

kolay gelsin iyi çalışmalar..

Sayın _ceryanci_,

İnternetteki araştırmanızın sonucu doğrudur. PLC öğrenmek istiyorsanız öncelikle kumanda mantığını iyice kavramanız gerekmekte. Bütün PLC'lerin tabanın da kumanda yatar. Programı yazan kişinin hayal gücüne göre şekillenir. Öncelikle kumanda devrelerini iyice bir kavramanız gerekiyor. Sonra PLC programlama işine başlayabilirsiniz. Aşağıda ürünlerimiz ile ilgili dökümanlara ulaşabileceğiniz linkler bulunmaktadır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/plc-genel/70720-teco-plc-dokumanlari-and-programi.html

https://www.kontrolkalemi.com/forum...r/70721-teco-sg2-akilli-role-program-and.html

Saygılarımla
Yusuf AYGEN
EMCEKARE Teco-Westinghouse

Şimdi arkadaşım öncelikle kumanda bilginin olup olmadığını bilmiyorum. Yani makina ve saha elemanları hakkında bilgi sahibi olman lazım. Inputlar ve Outputlar. Dışarıdan içeriye yani dedektörlerden butonlardan PLC'ye, içeriden dışarıya PLC'den saha elemanlarına lamba, motor valf sürücü v.s. ilk önce bu bağlantıları kafanda yer etmiş olmalısın. Maalesef bu işin kitabı yok. Ben de sahada görerek öğrendim. Okullar için kitaplar var ama az sayıda. Ya da bazı pdf formatında yayınlar.
Bir PLC sahibi olmanda fayda var. bir kaç dedektör bağlayıp bir kaç lamba yaktırabilirsin. eğer bu da yoksa simulatör uygulamaları var. S7-200 basit, S7-300 daha profesyonel uygulamalar için.
Uygulama yaparken de mesela bir bant düşün starta basınca mühürleme olacak parça varlık 1 ise piston inecek v.s. aklından bir kaç uygulama yap. İşi iyi bilenler ile çalış.

hocam internetten e-book indirebilirsin kumanda öğrenmek için.kitap almana gerek yok...kumanda ya bakarsan PLC hakkında bi ön bilgi edinmiş olursun.direk PLC den başlarsan işe uzaylı gibi bakarsın komutlara...wplsoft indirirsen (bu deltanın)daha rahat simlasyon yaparsın daha rahat ısınırsın plc ye.s7-200 ve 300 e sonra geçmeni tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri