PLC Çıkışı için Kontaktör Seçimi

Selam,

PLC ye yalıtım olmaz neden olmaz çünkü elektriksel olarak ayırmıyorsunuz. Şöyle düşünün. PLC->Röle->Kontaktör konfigürasyonunda, rölenin yükü kontaktör bobininin yükü. PLC->Kontaktör konfigürasyonunda, kontaktörün yükü, kontrol edilmesi istenen kısmın yükü. Kontaktör yükü ile bobini arasında elektriksel olarak bağ yok. Kontaktörden fazla akım geçtiğinde, ilgili sigortası atar/yanar. Ama kontrol eden röle veya plc de elektriksel bağ olmadığı için, o tarafa geçiş yoktur.

Analyzer

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
dc kontaktör kullanırsanız daha iyi olur çünkü sabit mıktanıslama elde edersiniz ve zırıltı gürültü olmaz. böylece sisteminiz daha kararlı olur. plc ile kontaktör arasına ikinci bir röle kullanabilirsiniz ama artık plc çıkışları güçlü röleler ile destekleniyor ben kolay kolay araya röle koymuyorum. kullandığınız plc kataloğuna bakarsanız com ve çıkış akımları size yol gösterecektir. örneğin com maksimum 5A, röle çıkışı maksimum 1A ise 1A e kadar ve toplamda en fazla 5A çekecek kadar kontaktörü direk bağlayabilirsiniz.

Riske girmektense araya bir röle atmak daha mantıklı. Bu da benim düşüncem :)

Selam,

Arada röle kullanmak duruma göre değişir. İyi olur kötü olurdan ziyade, açarız kataloğunu bakarız "signalling current" değerine. 24V da 5 mA olan bir çok kontaktör var. Röle içerisinde de bobin var, kontaktörde de. O halde neden bir malzemeyi fazladan kullanalım?

Analyzer
gerçekten çok doğru katılıyorum.

risk almayım dersen panoya o kadar çok malzeme koyman gerekir ki 1000 TL değerinde bir işi 100.00 bin tlye anca bitirirsin. kısa devre olmasın kablolar kopmasın rüzgardan etkilenmesin nemden etkilenmesin fareler panoya girmesin tozdan etkilenmesin elektrik tam sinüs gelsin bütün sigortaları kontrol edeyim ...................... böyle yaparsan teknik servisten kim kazanacak? panoyu yaptın ara ara gidip gelcen tozunu alcan kabloları kontrol etcen araba sektöründe bile Bakım onarım süresi var. ben komatsu elemanları ile çalıştım onlar bile japon olmasına rağmen periyodik bakıma geliyorlardı :)

Selam,

Ana konudan baya saptık gerçi ama.. PLC ler genelde iki tip çıkışa sahip. Birisi transistörlü birisi klasik röle şeklinde. PLC içinde bu çıkışlar da optokuplörlerle yalıtılmış vaziyette. Şimdi düşünelim : Kontaktörde ne arıza olabilir? Kontaklar yapışabilir, aşırı ısıdan kontaktör ısınıp alev alabilir, bobini kısadevre olabilir. Kontak yapışması tetikleme kısmına zarar vermez. Kontaktör alev alıp yanarsa, çok düşük ihtimalle kontaklar plastik yuvaları eriyip dışarı çıkabilir ve bobine temas edebilir. Eğer bu senaryo gerçekleşirse zaten tek derdiniz bozulan plc çıkışı olmaz muhtemelen :) Bobin kısadevre olursa fazla akım çeker, ki bu bir ihtimal çıkışı zorlar ( çıkışlarda da smd sigortalar bulunur.) Kontaktörün bobini kısadevre olabiliyorsa, demek ki rölenin de çıkışı kısadevre olabilir. Demek ki ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci rölenin çok da bir esprisi yok. PLC maksimum çıkış akımına bakarız, Kontaktörün sinyal akımına bakarız. Kurtarıyorsa çıkışı direkt veririz. Hissi kablel vuku, mühendislikte sadece para kaybettirir :)

Analyzer

arkadaşlar yorumların hemen hemn hepsi mantıklı.
ben de birşey söylemek istiyorum; PLC digital çıkışarının klemensleri diyotlu olması lazım ki ters polarizasyonu önlesin.bazı şartnamelerde bunu isterler

ama siz AC kontaktor kullandınız diyelim.siz kuru kontalarından pekala çektirebilrsiniz ama bu işlem acil arıza durumlarında , kontaktorun değiştirlmedği durumlarda yapılmalı
0 proje yapıyorsanız vaktiniz de boldur,test etme şansınız da...

Selam,

Ana konudan baya saptık gerçi ama.. PLC ler genelde iki tip çıkışa sahip. Birisi transistörlü birisi klasik röle şeklinde. PLC içinde bu çıkışlar da optokuplörlerle yalıtılmış vaziyette. Şimdi düşünelim : Kontaktörde ne arıza olabilir? Kontaklar yapışabilir, aşırı ısıdan kontaktör ısınıp alev alabilir, bobini kısadevre olabilir. Kontak yapışması tetikleme kısmına zarar vermez. Kontaktör alev alıp yanarsa, çok düşük ihtimalle kontaklar plastik yuvaları eriyip dışarı çıkabilir ve bobine temas edebilir. Eğer bu senaryo gerçekleşirse zaten tek derdiniz bozulan plc çıkışı olmaz muhtemelen :) Bobin kısadevre olursa fazla akım çeker, ki bu bir ihtimal çıkışı zorlar ( çıkışlarda da smd sigortalar bulunur.) Kontaktörün bobini kısadevre olabiliyorsa, demek ki rölenin de çıkışı kısadevre olabilir. Demek ki ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci rölenin çok da bir esprisi yok. PLC maksimum çıkış akımına bakarız, Kontaktörün sinyal akımına bakarız. Kurtarıyorsa çıkışı direkt veririz. Hissi kablel vuku, mühendislikte sadece para kaybettirir :)

Analyzer

smd sigortaların varlığından haberim yoktu, o zaman dediklerinizde tamamen haklısınız üstad

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri