Plastik su borusu ısıtma.

Kışın soğuk ve don olaylarında açıkta olan boru, sayaç, vana, musluk ne varsa içindeki suyun donmadı ve genleşmesi sonucu gövdeleri çatlamaktadır. 2019'da yazlık evimde su yeni bağlanmıştı daha sayacı takmamıştım. Yerden gelen borunun ucundaki ana vana donarak çatladı. Sonrasında bu seneye kadar birşey olmadı, değişen ana vanayı ve plastik bir kutu içersindeki sayacı patpat naylonla sardım. Sayaç okunabilsin diye üst cam kısmını açılabilir yapmıştım. Maalesef oradan kaynaklı olarak sayaç çatladı. Üstelik ana vana ve sayaç vanasını kapatıp tesisattaki suyu bir nebze musluğun birini açarak boşaltmaya çalışırım. Kış aylarında daha seyrek bulunduğum için su akışı da olmuyor. Yine de piyasada satılan sayaç ceketini de kış öncesi düşünmüştüm. Gerek olmaz diye düşünsek de yalıtım yeterli olmadı.
Sonuç olarak su tesisat borularının toprak ve duvar içinde olması yalıtım sağlayacaktır. Dışarıdan ısıtmak bana mantıklı gelmiyor.

Kışın soğuk ve don olaylarında açıkta olan boru, sayaç, vana, musluk ne varsa içindeki suyun donmadı ve genleşmesi sonucu gövdeleri çatlamaktadır. 2019'da yazlık evimde su yeni bağlanmıştı daha sayacı takmamıştım. Yerden gelen borunun ucundaki ana vana donarak çatladı. Sonrasında bu seneye kadar birşey olmadı, değişen ana vanayı ve plastik bir kutu içersindeki sayacı patpat naylonla sardım. Sayaç okunabilsin diye üst cam kısmını açılabilir yapmıştım. Maalesef oradan kaynaklı olarak sayaç çatladı. Üstelik ana vana ve sayaç vanasını kapatıp tesisattaki suyu bir nebze musluğun birini açarak boşaltmaya çalışırım. Kış aylarında daha seyrek bulunduğum için su akışı da olmuyor. Yine de piyasada satılan sayaç ceketini de kış öncesi düşünmüştüm. Gerek olmaz diye düşünsek de yalıtım yeterli olmadı.
Sonuç olarak su tesisat borularının toprak ve duvar içinde olması yalıtım sağlayacaktır. Dışarıdan ısıtmak bana mantıklı gelmiyor.
Sayın ustam duvar içindeki borular özellikle evin soğuk cephesindeki borular donduğu zaman ısıtmak veya mudahele etmek imkansız oluyor.
İnanın köyde-13 ila -25 arası soğuk oluyor

Duvar içindeki borular için nasıl bir sistem ile düşünüyoruz ?
Ustam duvar içindeki borular değil aslında benim amacım.
Eve ilk girişten itibaren mutfak yada banyo gibi daire içine kadar olan yerdeki sıva üstü borular.
Birde bu konu altında sizlere bir sorum olsa;
Ana boru hattından 25 mm lik mavi kangal boru ile su alınıp bina girişine bir vana konulmuş.
Bu vanadan itibaren 20 mm plastik boruya geçilmiş ve mutfağa kadar çıkıp oradan dağıtılmış.
Bu 20 mm boruyu sadece mutfağa kadar 32 mm ile değişsek,
Donma olayı biraz fark edermi yani 20 lik boru ile 32 lik boru aynı şekilde donarmı.
1 tas su ile 1 kova su örnek gösterilebilirmi?

Ustam duvar içindeki borular değil aslında benim amacım.
Eve ilk girişten itibaren mutfak yada banyo gibi daire içine kadar olan yerdeki sıva üstü borular.
Birde bu konu altında sizlere bir sorum olsa;
Ana boru hattından 25 mm lik mavi kangal boru ile su alınıp bina girişine bir vana konulmuş.
Bu vanadan itibaren 20 mm plastik boruya geçilmiş ve mutfağa kadar çıkıp oradan dağıtılmış.
Bu 20 mm boruyu sadece mutfağa kadar 32 mm ile değişsek,
Donma olayı biraz fark edermi yani 20 lik boru ile 32 lik boru aynı şekilde donarmı.
1 tas su ile 1 kova su örnek gösterilebilirmi?

Yeni tesisat yapılacak olsa devir daim pompa , motor gibi ? ve araya sıcak su deposu şeklinde bir sistem olabilir düşüncesindeyim .

Bir damla su akması kısmen donmaya engel .
Basınç ve hacim ilişkisi .
https://tr.wikipedia.org/wiki/Donma... olması,basınç artarsa donma noktası yükselir.

Kablo pahalı sistem .

Daha önce bu tip kablolar kullanmıştım bu kabloya bir termostad bağlayaraak dışarda kalaan boruların donmasını engelleyebilirsiniz ama Türkiye deki elektrik tarifesiyle nasıl bir faura gelir bilemem
https://www.ciceksepeti.com/isitmax...heat-trace-kablosu-20watt-1-metre-kcm36463339
Aynen Cüneyt ustam maalesef elektrik sarfiyatı herşeyin önüne geçiyor
Yeni tesisat yapılacak olsa devir daim pompa , motor gibi ? ve araya sıcak su deposu şeklinde bir sistem olabilir düşüncesindeyim .

Bir damla su akması kısmen donmaya engel .
Basınç ve hacim ilişkisi .
https://tr.wikipedia.org/wiki/Donma#:~:text=Donma noktası, cismin saf olması,basınç artarsa donma noktası yükselir.

Kablo pahalı sistem .
Kablo ve ısıtma dediğiniz gibi pahalı olacak gibi.
Artık ne yapmalı bilmiyorum ustam köyde suyu donan çok komşumuz var.
Kolay kolay açılmıyor birkere donarsa.
Vatandaş mağdur oluyor taşıma suyu ile değirmen dönmez misali.
Artık hayırlısı ne diyelim Allah razı olsun hepinizden.

Ustam, bahsettiğin seviyede ısıtmaya fatura dayanmaz! Onun yerine sünger şeklinde gri boru kılıfları ile borular kaplanabilir. Hatta önerildiği gibi musluklardan birinin damla şeklinde açılarak bir kaba biriktirmek bile çözüm olabilir. Ayrıca forumda eksi 20, eksi 30 seviyelerinde olan şehirlerde nasıl çözülüyor bakmak lazım.
Bu tür yalıtım ceketleri bulunulan bölgeye göre sayacı koruyabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri