Plastiğin Kalınlığını Ölçme

merhaba arkadaşlar bakır baranın uzerıne kaplanan plastıgın kalınlıgını olcumek ıcın bır sensor arıyorum
yanı metalın uzerındekı plastıgın klınlıgını olce bılecegım bır sensor yada devre varmı

yetersiz bilgi. Böyle dersen ürünü kumpasla olc ve metalin kalınlığını çıkar derim. Bu kadar basit.

yetersız bılgı derken enjeksıyon makınası var busparın uzerındekı yalıtım malzemesının kalınlıgı makına calısırken busparın bakırının merkezden kacmasına karsılık onlem olarak yoksa arada kontrol edıyorda goz ıle

Sensör kolayda gerisini sensör soran biri zor yapar.
" Ultasonik kalınlık ölçer " şeklinde arama , yap çok çeşiti var.

haklısınız baya yetersız bır bılgı vermısım meramımı tam anlatamamadım

Bu konularda azıcık araştırma yapanlar bilir ki bu tür işlerde ultrasound kullanılır.
Ultrasound ile uzaklık ölçümü devreleri nette var , pic ve ya atmel kullanan devreler+yazılımlar var.
Lakin farklı materyallerin farklı mataryellerle kaplı olması durumunda temel ölçüm aynı olmakla birlikde geri alınan verilerin işlenmesi ve değerlendirilmesi gerekir.
Çok benzeri bir uygulama fish finder lerdir.
Mühenslik açısından çözülmüş problemlerdendir.

Yetersiz bilgi vermedin , zaten bilgi veren değil soran durumundasın.
Gayet normal bir soru sordun.
Cevap veren arkadaş tam değerlendirememiş olabilir.
Ama sitem etmen gereksiz.

haklısın sıtem konusunda ılk mesajımdı nasıl analtacagımıda bılemedım
ozur

Canın sağolsun, hepimizde bildiklerimizi paylaşmak üzere buralardayız.
Teknik konularda tartışma kelimelere takılmamak kaydı ile gayet yararlı bir şeydir.

Ultrasonik uzaklık ölçerlerde genelde verici ve alıcı iki sensör olur.
Kalınlık ölçerlerde ise transduser denen çift yönlü çalışabilen sensörler kullanılır.
Sinyali yollar dinlemeye geçer gibi ....
Ticari değeri yüksek şeylerdendir.
Ayrıca temel bilgi gerektirir.
Öğrenmeye çalışıyorsan ne ala ama iş göreceksen uğraşma al .
200-2.000 $ ....

ultrasonık devrelere baktım ınternetten sanırım benı asacak bır konu daha basıt bır seydır dıye dusunuyordum ama devreyıkurmak okadar malıyetlı olmasa gerek bır fıyat arastırması yapmam gerekecek verdıgın bılgıler cok ısıme yara kesınlıkle cok saol

kumpas öneririrm elektronik kumpaslar vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri