Plaka rezistans yapmak...

d_darko

Üye
Merhaba arkadaşlar... Bir makina müh. arkadaşım bana sordu da, ben de size danışmak istedim.

2mm kalınlığındaki 13m*3m ölçülerindeki çelik sacı elektrik vererek ısıtmak istiyor. Elektrik tüketimi nasıl olur, böyle bir plaka nasıl yapılır? Bunun için nasıl bir hesap yapmalı? Böyle plakaları "plaka rezistans" diye gördüm internette ama nasıl yapılıyor ve çalışıyor bir fikrim yok. Yerden ısıtma veya enjeksiyon kalıp için kullanacak galiba.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
büyük bir plaka altına cubuk reitans koyabilirsin on onbeş adet. termostat ile kontrol edersin bu bir seçenek.
önce kaç derece ısınscak ne kadar zamanda isınacak üzerinde yapacağı işin ısı ihtiyacı ne kadar bunlar bilinmeli ona göre çözüm aranabilir.

yaglı ısıtma yapsa olmazmı
presler önce yag ısıtılır sonra o yag plakaya montajlı hucrede dolastırılır
daha dengelı bır yuzey ısıtması olur
bu sıstemde bır tankın ıcınde yag ısıtılıyor pompa ıle sısteme kapalı devre ıle basılıyor
pt 100 ıle elektronıkolarak yag sıcaklıgı kontrol edılıyor,
benımkı bır onerı,

büyük bir plaka altına cubuk reitans koyabilirsin on onbeş adet. termostat ile kontrol edersin bu bir seçenek.
önce kaç derece ısınacak ne kadar zamanda isınacak üzerinde yapacağı işin ısı ihtiyacı ne kadar bunlar bilinmeli ona göre çözüm aranabilir.

Rezistans kullanmak en uygunu olur

plaka rezistans(karbon )geçen yıl gormuştum korede bır fırma yapıyormuş camilerde yerden tabandan ısıtma yanlız bunlarda 70-80 enfazla 100 derece ısıtabılırsınız

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri