Pis su arıtmada kumanda sıralaması

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar pis su arıtma tesisinin kısmi arızası ve projesini çizeceğim mekanik ve otomasyon eleman ve parçalarında malzemesinde sıkıntım yok bilmediğimi klavuz veya servisinden öğrenebilirim ancak mekaniksel sistemin çalışma senaryosunu pek anlayamadım sizce sıralama nasıl olmalı.

çökertme kuyusundan dalgıç pompa ile çekilen pis su ağzı açık kazana basılıyor oradan havuza dökülüyor hava kompresörü havuz dibindeki difizöre hava basarak bakteri üretiyor havuz dolunca 1 şamandra tahliye valfi açıyor tahliye zayıf dalgıç fazla basıyor ise 2 ci şamandra dalgıç pompaya stop veriyo bu mekanizmayı bana tam anlamı ile anlatamadılar kısmen anladım ama sistemde şamandra haricinde sensör ve algılayıcı yok ancak
V-Otomat Tipi Dijital Zaman ve Çift Ayarlı Flaşör Röle var ben bu roleyi hangi mantığa göre çalıştırıp 2 programdan neyi durdurup çalıştıracam ve bu roleden 3 tane var sistemi kuran yada yapan varmı anlatırsa sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sistemin genel çalışma mantıgını yuzeyselde olsa anlamıssın
enstrumanları hangı sırayla kullanacagını sen belırleyeceksın
anlattıgın çalısma gereksınımlerını nasıl karsılayacak ıse o sekılde sen dızeceksın
dıyelım kı dalgıc cokertme kuyusundan suyu agzı acık kazana basıyor oradan havuza dokuluyor
havuzun dıbıne kompresor ne aralıklarla hava basıyor ?
sureklımı yoksa peryodık aralıklarlamı ??
mutlaka onu gozlemlemıssındır
havuz dolunca 1. samandıra tahlıye valfını acıyor demıssın .. bunun bellı bır kaidesı yok
soylemek ıstedıgım zaten çalışma prensıbını gayet guzel acıklamıssın
sana dusen şu ki (elımde enstruman sıkıntısı yok dıyorsun )
sıstemın gereksınımıne gore enstrumanları yerlsetır ve belkıde hazır kurulu gordugun sıstemden daha pratık ve saglıklı bır duzenek kuracaksın
kolay gelsın

sayın mustafacamci yukarıda anlattığımdan daha fazla argüman elimde ve kafamda ben benden daha net ve somut bilgi verilmesi için kısa geçiştirdim sizin cevap ise motivasyonumu arttırdı ancak en azından flaşör role kullanan daha iyi bilen ve akademik olarak açıklayabilecek arkadaş varsa sevinirim aslında konuya %100 hakimim ancak ilk olduğu için muhtemelen heyecan vey mahcup olmamak için panik yapıyorudmur dersime çalışırsam sorun kalmaz galibe zaten 2 havuzcu 3 makine mühendisi iş arkadaşım var onlardanda faydalanacağım önümüzdeki günlerde bu sistemi burada daha geniş çerçevede pekiştirerek yazacağım teşekkürler

hiç heycanlanmana gerek yok bu tesisin projesi yokmu. muhakak vardır projeyi çok incele özelikle kafana takılan yerleri not al makineciler den sitemin çalışması hakında bigi al genelde devreler şamandıra ile çalışırlar bunları incele
birde şunu unutma pis su dalgıç motorlar su lle soğutmalı su içeriside çalıştırılır. suzuz yerde çalıştırılmaz.
hidroforlar ise su yataklıdır. susuz yön tayini için dahi çalıştırılmaz
kafana takılan yer olursa yardımcı oluruz.

sayın ahnur;

sistem eski ve projesi yok kaldıki yapı ve mekanik sistemlerinden çalınmış bazı eksiklikler var o bizi çok bağlamaz uzun zamandırda kullanılmıyor motor ateş gibi oluyo termik attırıyor aşırı ses yapıyor sökülüp Bakım yapılmasını söledim

1-flaşörlü roleyi açıklarmısınız türkçe klavuzu açıklayıcı ancak alıp kontrol ve deney yapmadan kullanıcı dilinden dinlemek iterdim
2-hava pompası difizöre kaç dak.hava basmalı kaç dak durmalı (bakteri üretiyor)
3-proje çizeceğim hediye edecektim şaka ile 1000 tl dedim pazarlık yaptılar iş harici projede 750 tl ye gitti sizce etikmi :)
4-1 alt şamandra 1 üst şamandra var neyi ifade ediyor yer uzak ve kokuyor aşırı sinekten çok inceleyemedim konuya hazırlıklı olup 20 gün sonra tekrar gideceğim şamandraları varsayım yürüterek alt şamandrayı tahliye selenoid valfi üst şamadrayı ise bıçaklı açık kazan boşltım valfi olarak mantık yürüttüm bıçaklar su üstüne çıkan katı atığı kenara taşıyarak kaçmasını engelliyor haricen bir pompa da açık kazana dolan pis suyu çalkalıyo ve kendi etrafında sirkilsyon yaparak tıknmaları önleyip katı atığın su yüzeyine çıkmasına sebep oluyo teşekkürler

Pis su arıtma tesisi hiç durmadan çalışacak şekilde yedek sistemle yapılır çalışmasına ara verilirse sistem çalışmaz bu nedenle koku yapar.
pis su arıtma sitemi.
1-gelen pis suyun filitre sistemi . Pis sudaki katı atıkları ve kumları tutan kısım.
2-pis suyu depolayan ve dengeleyen depo bu dpodan atık su pis su dalgıç motorla Arıtma havuzuna üsten pompalar.birde yedeği vardır. bu motorlar kaplolu armut şamandıralarla çalışır iki adetir biri dalgıç üst seviyesinde su kaldırınca stat verir.ikicisi deponun ust seviyesinde oda ikinci motorun çalışmasını sağlar.
3- Arıtma havuzu pıs suyun havandığı ve bakterilerin üredigi yer bu bakteriler(böcekler) pis su içerisindeki canlıları yiyerek suyun biolajik arıtılmasını sağlar bu bakterilerin üreyebilmesi için pis suya oksijen verlmeli suya oksijen kompurosör vasıtasıyla havuzun dibinden verilir veya havuzun üstünden motora bağlı pervanelerle su karıştırılarak havalanması sağlanır
4-Arıtma havuzundan arıtılan su çoketma havuzuna gider burada sudaki katı madeler çokerek çamur havuzuna gider. çoketme havuzunun üzerinden arıtılan su labirent şeklindeki kılorlama bölümüne gelir
5-Kılorlama bölümünde suyun akış miktarına göre kılor dozajlama makinasile suya kılor verilir. pis su temizlenmiş olur.
6- çökertme havuzunun altından çöken çamur çamur havuzuna gider. buradaki çamurlar beliri aralıklarla kurutma bölümüne alınarak kurutulur.ve katı atık olarak tarlalarda kulanılır.
sorunuza gelince - flaşörlü role duymadım bilmiyorum.
- hava devamlı basılacak kompurosör deposuna bağlı olarak depo dolunca durur.
- Şamandıra dalgıç motorların çalıması için sisteme göre değişir genelde alt şamandıra stop üst şamandıra start için kulanılır.
sistemde jeneratör olması şattır

sayın ahnur sizin anlattığınız sistem doğru olan ancak burası 10 yıl önce yapılmış kullanılmış belli bir süre terkedilmiş şimdi ise yeniden fazla masraf edilmeden çalıştırılmak istenen bir yer olduğundan ben sisteme uyarak en az zararla zaten çalışan ancak kısmi arızalarını gidermek maksadı ile işi çözmeye uğraşmaktayım ayrıca sizin anlattığınızı yakınım olan bir kişiden dinleyerek pekiştirdim ancak;

1-bu sistem inşaat ve makine tesisatından çalınarak eksik yanlış kurulmuş yedek sistem yok klorlama yok labirent bölüm yok (yer çevre bakanlığından uzak görende yok)
2-dalgıçdan gelen pis su 2 inçlik bir boru sistemi serpantin oluşturulmuş su buradan dönerek sizin filitre sistemi dediğiniz buradaki dinlenme havuzuna dolarak yanındaki boş bir başka kazana taşırma yapılıyor yani diğer adı ile filitre oluyor ama ben hiç görmedim
3-boş kazana taşma yapılırken ağzı açık borulardan ana havuza dökülüyor (selenoid valf açık olması gerek) ki yanılmıyosam havuzdaki kısa armut şamandra havuz taşmasın diye max. su seviyesi gibi sisteme stop veriyor diye düşünüyorum
4-havuza tabandan 2 ad blower bakteri üretimi için hava basıyor
5-uzun yani havuz suyuna yakın diğer 2 ci şamandra ise muhtemelen su o seviyeye geldiğinde flaşörlü zaman rolesi tahliye selenoid valfleri açıp belkide dalgıç ve filitre su çıkış valflerini kapatıyor çünki tahliye olurken havalandırılmamış su akışı olmaması gerek seviye düştüğünde ise tahliyeyi kapatıp tekrar sistemi kaldığı yerden başlatıyor blower ise başka bir zaman rolesi ile 1 saat çalışıp 20 dak dinlendiriliyor dinlenme esnasında armut şamandra nasıl su çıkış valflerinin dalgıç ve filitre çıkış valflerini kapattığı gibi blowerde dinlenme esnasında dalgıç ve filitre çıkış valflerini kapatıyor bu işlev mütemadiyen devam ediyor.
6-veya bu sistem kronometre veya tahmin üzere 0-99 dak arasında ayarlanarak sistem yürütülüyor

HANEL ayrıca dijital zaman rolesini resimli ve kolay kurulumu için buradan inceleyebilirsiniz

son olarak alt şamndra stop üst start demişsiniz su üst şamandraya ulaşmaz ise nasıl start alsın zaten siz alt şamandra ile stop ettiriyorsunuz ters mantık yada ben anlayamadım teşekkürler.

Son düzenleme:
yavuz 31 flaşör role resmi için teşekür ederim bu vesileyle öğrenmiş oldum.
arıtma tesisi için seni anlıyorum takıldığın yer olursa herzaman yardımcı olmaya çalışırım.
yalınız bu işte sorumluluk altına girme çünkü arıtma tesisleri il çevre müdürlüğü tarafından kontrol yapılır sistem düzgün çalışmayorsa çok ağır (Tesisin maliyetine yakın) para cezası kesilir. itiraz mümkün deyil

sistem için sorumluluğum yok konu hakkında sizden, buradan, fen bilimleri öğretmeni dayımdan ,arıtma tesis mekanik ustası bir abimizden ,makine mühendisi iş arkadaşımdan ,makine mühendisi ve teknik öğretmen patronumuzdanda bilgi alarak işi %95 çözüm sayılır ayrıca pratik olması açısından yeni gelen bir iş için f tipi cezaevinin arıtma sistemini yapacağımdan fazla bir sorunum kalmadı flaşörlü zaman rolesini ise malzeme aldığımız toptancı ve rolenin servisi ve kendi deneme yanılma yöntemim ile yarın inş.çözeceğim 2 güne kalmaz projesini autocad ile çizmeye başlar bitiririm 20 gün sonra ise yarım kalan işime uyarılar yaparak başlarım herşey için teşekkürler.

Sn yavuz31, siz genç arkadaşlara örnek olacak biçimde dersinize iyi çalışmışsınız. Cevap veren arkadaşlarda doğru konuları aktarmışlar. Siz konuyu çözmüşsünüz ama yeri gelmişken, genç arkadaşlara ışık tutmak adına bazı tecrübelerimi aktarmak isterim.

Ben bir biyolojik arıtma firmasının servisiyim. Farklı marka arıtmalara da müdahale ettiğim oluyor.

Alt yapıları ne olursa olsun, tüm biyolojik arıtma sistemlerinin mantığı aynı. Bakteri üretmek ve bunları yaşatmak... Bakteriler temiz havaya ihtiyaç duyarlar. Besinleri zaten o atıkta var. Temiz hava genelde blower pompalarla sağlanır. Blowerlar genelde çok ısınır ve dinlendirilmelidir. En iyi çözüm yedekli blower kullanmaktır. Blowerlardaki filtrelerin temiz olması yanında, makine dairesine bolca temiz hava sirkülasyonu çok önemlidir...

Atık suyun, bakteri havuzunda yeterince kalıp parçalanabilmesi de sistemin en önemli kriteridir. Foseptik çukurundan, bakteri havuzuna, bakterilerin parçalayamayacağı kadar malzeme gelirse, pis su arıtılamaz. Çok seyrek malzeme gelirse de yeterince besin olmayacağından bakteriler ölür. Foseptik pompasının zamanlaması bu yüzden çok iyi ayarlanmalıdır.

Arıtma sistemlerindeki kokunun önemli sebeplerinden biri de, çamur çökertme havuzlarının zamanında boşaltılmamasıdır. Çamur çökertme havuzları arıtmanın durumuna göre, belirli periyotlarla deşarj edilmelidir. Bu genelde el ile yapılır.

Bakteri ekilmesi, ve ek besinler verilerek çoğaltılması da başka bir konu... Ama arıtma işi komplike bir konu. Biri eksik veya hatalı olursa sistem doğru çalışmaz.

Çok fazla otomasyon elemanı ile de sistem doğru çalışacak diye bir şey söz konusu değil. 6 adet pis su pompası, bir blower, bir hidroforun Delta PLC, röleler, kontaktörler, şamandıralar vs. vs. ile kurulmuş ama doğru arıtma yapması sağlanamamış başka markalı bir arıtma sistemi müdahalemden sonra on numara çalışıyor. Hem de bir pompa, bir hidrofor, iki blower, astronomik zaman röleleri ve diğer kumanda elemanlarıyla...

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri