Pis su arıtmada kumanda sıralaması

sayın mardahan bilgiler için çok teşekkür ederim aslında sorunun merkezi arıtma tesisi yanlış ve eksik otomasyona uyarladığımız herşey on/off oluyo bu beni çıkmaza sokuyo dolayısı ile hepimiz doğru yoldayız sorun şuki sistemin sahibi ya 55000 tl ceza yiyecek yada bu sistemi sağlama alacak daha öncedende uyarılmış ancak umursanmııyor o onların sorunu ben yinede ısrarla ikna yoluna gideceğim hazırda kullanılan sistem şu;

1-foseptik çok temiz değil dolu ilgilenende çok az yükü ağır anlamıyor
2-havuz tek olması gerekirken burada 2 bakteri havuzu yapılmış
3-2 blower var tek havuz olup yedekli kullanılacağına 2 blower 2 havuz yapılmış (inşaat ustası yanlış diyor) işten anlıyor ama kontaktör değilki değişelim :)
4-labirent bölüm yapılmamış
5-klorlama veya ilaçlama yok ben bu suyun bittiği yerde elimi yıkamam gerekirken su 1 metreden hala kokuyo ve çirkef gibi

bunları düzelttirebilirmiyim bilemiyorum ama biz kendimize bakarsak ?

1-zamanlama dan bahsediyorsunuz zamanı okuyan var ama zamanı bildiren yok sensör,seviye elektrodu,fotosel,loadcel,ssr,bu zamanlamayı neye göre yapacaz kronometre tutup dinlenme havuzu kaç dk doluyorsa dijital flaşörlü zaman rolesine komutmu yazacağız blover 60 dk çalış 20 dk dur bu kronometreyi her aşama içinmi yapacaz yoksa belirli bir arıtmetiği varmı
2-foseptik çukurundaki suyun yada pisliğin miktar ve zamanı nasıl olacak tahmini bir zaman mı yazacağız roleye dinlenme havuzu kaç dak da doluyorsa zaman rolesine komut verip çalış dolduktan sonrda kaç dak boşalıyosada çalış diyeceğiz yani deneme yanılma yöntemimi
3-elinde proje olan varmı acaba

not:flaşörlü zaman rolesi teknik servisden taner bey ürünleri hakında teknik destek sağladı ve sağlayacak bilginize.
sayın ahnur telefon verebilirim cihaz için destekleri mükemmel örnek;motorları hızlı bir şekilde sağa sola çevirebiliriz diğer yandan henüz işin uzmanı makine mühendisi teknik öğretmene projeyi hazırladım görüşme henüz olmadı 2 güne kadar olacak inş amacım konu burda daha net hale gelsin katkısı olan olursa seviniriz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sanırım bu sistem evsel atık su için... Endüstriyel atıkların arıtma sistemi ile evsel atıkların sistemi biraz farklı. Kısaca özetlemek gerekirse, endüstriyel arıtmalarda kimyasal arıtma + biyolojik arıtma kullanılıyor. Evsel arıtmalarda sadece biyolojik arıtma.

Bana göre :
Arıtma sistemi ve foseptik çukuru vidanjör vasıtası ile tamamen boşaltılıp temizlenmeli. Muhtemelen arıtma havuzlarında fazlaca çökelti var. Sisteminizin otomasyonunu, muhteşem kursanız da kokudan kurtulamazsınız.

Bakteri havuzunda difüzörler varsa değişecek. Boru üzerine filtre sarılarak yapılmış bir sistemse, filtreler değişecek.

Blower filtreleri mutlaka değişecek.

Sizin çalıştığınız sistemde muhtemelen, foseptik -- ön biyolojik arıtma -- çamur çökertme -- ikinci biyolojik arıtma -- arıtılmış su havuzları var. Sistemin yürüyüşü de bu biçimde. Doğru mudur ? Bu tahminim doruysa buradaki isimlendirmelere göre, hangi havuzlarda pompa var, hangi havuzlarda sıvı seviye elemanı var ? Buna göre otomasyonu anlatmaya çalışırım...

Sayın yavuz31 tekrar ve ısrarla söylüyorum; dünyadaki en muhteşem arıtma otomasyonunu da kursanız, diğer etkenlerde sıkıntı olursa sistem çalışmaz !!! Müşteriniz de "yaptıkların hiçbir şeye yaramadı" diye tafra yapar. İnanıyorum ki, arıtma sisteminin otomasyonu sizin için çok basit bir konu. Bu yüzden ısrarla, diğer etmenlerin üzerinde duruyorum.

Size özelden mail adresimi, telefon numaramı da gönderebilirim ve konuyu daha kolay çözeriz. Ama konuya merakı olan arkadaşlar birşey öğrenemez... Tıkandığımız yer kadar burada yazmak taraftarıyım...

Saygılar...

sayın mardahan muhtemelen sizin bahsettiğiniz şekilde uzaktan baktım 3 veya 4 tane çukur var foseptik ön biyolojik ve diğerleri ancak 1 tanesinde dalgıç var diğerlerinden birbirine doğal yol ile akıyor ssr veya farklı bir sensör yok yalnız bir şey dikkatimi çekti lütfen iyi dinleyin okuyun dalgıç pompa foseptikten suyu 10 mt mesafede olan makine kısmına 2 inç boru ile geliyor bu boru dikdörtgen şeklinde yılan gibi dönerek 5 kat yükseliyor her kat arası 25 cm serpantin gibi düşünebilirsiniz boru nasıl kazanın içinde veya dışına sarılarak yukarı çıkar buradada aynısı boru sonu ise dinlenme havuzuna doluyor aynı tankdan 1 inç lik boru ile tekrar emiliyor ve serpantinin yanına kollektör oluşturuluyor bu kollektörden yarım parmak borularla serpantine tekrar bağlantı yapılmış bunun anlamı bana göre ya tazikli su ile serpantinin tıkanması engelleniyor ya sudaki katı artıkların un ufak edilmesi isteniyor yada köpük oluşturularak bakteri oluşumu hızlandırılıyor diğer adı ile sanki filitreleme sistemi ama gerçeği nedir bilmiyorum dinlenme havuzundan başka bir ufak havuza taşma yapılarak oradanda ana son havuza dökülüyor buradad difizör ve ona hava basan blower devrede çıkışta ise selenoid valf var yanılmıyosam sistemde olan 3 flşör role 1 tanesi bloweri 1 tanesi dinlenme havuzundan taşma yapılan havuz çıkışındaki selenoi valfe sonuncu ise boşaltım vnalarına hükmediyo sanırım bu sistemde belli bir zaman dilimlerine programlanmış

sayın arkaaşlar halihazırda kullanılmakta olan bir logo 23orc input 8xac/dc autput 4xrelay/10a mevcut benim sormak istediğim şey şu

bu role katı atık pis su arıtma tesisinde kullanılıyor sistem çalışması şöyle ana katı atık toplanma çukurunda dalgıç pompa pis suyu büyük bir tanka basıyo tank dolunca armut şamandra pompayı durduruyor pompa durduğu an blower pompası difizöre hava basmaya başlıyo 2 saat çalıştıktan sonra 20 dak stop ediyor stopdan sonra bu seferde tahliye pompası çalışıyor temizlenmiş suyu. logoya L ve N uçlarından besleme gerilimi uygulanmış yanında I1-I2-I3 uçlarına kablo girmiş altta Q1 2 3 4 de faz verilmiş ve çıkışları muhtemelen kontaktörleri kumanda etmekde ayrıca role zaman ayarlı motorlar belli zamanlara ayarlanmış bilen anlayan bir arkadşımız bu sitemi logoyu biraz daha açıklayabilirmi ayrıca lojik dediğimiz bu basic rolede proses aplikasyonlar mevcutmudur ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri